Katovice - Otava Multi-Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Dalsi zastavkou na Vasi ceste k Otavskemu pokladu bude male mestecko Katovice. Pripravili jsme pro Vas ne uplne kratkou, ale o to zajimavejsi (doufame) multi. Jak je nasim zvykem – neco malo o rece Otave v teto lokalite. Kolem Katovic a dale ke Strakonicim se niva Otavy rozsiruje a v nekolika mistech se na brezich objevuji naznaky luzniho lesa. Diky teto podmacene nive je kolem Otavy pomerne malo vsi. O to je tu cisteji. Dobove prameny hovori o tom, ze pod Katovicemi zily pry v Otave perlorodky i v casech, kdy uz jinde nebyly k nalezeni.
1. stage – tajemny kamen N 49°16.475 E 13° 49.675
Vychozi souradnice Vas privadeji do centra Katovic, na misto, kde je ulozen tajemny kamen, o kterem se vypravi rada povesti. Jeste nez Vam o nem zacneme vypravet, povsimnete si starobyleho pranyre, ktery je umisten kousek od tajemneho kamenu. Pochazi asi z 18. stoleti.
Ale zpet k tajemnemu kamenu … Povesti je skutecne cela rada, zde uvadime jednu z nich.
A.D. Danek – Povesti o hradech a tvrzich v Jiznich Cechach: „Pod prikrou strani Knezi Hory stoji podeprena o skalu zvlastni kamenna deska. Jest asi metr vysoka a pul metru siroka a na ni je vytesan znak a pismena dnes temer nezretelna. Sta let stoji zde ten kamen, jen nekolik kroku od reky, perlorode Otavy, v niz se v techto mistech toci zradne viry. Nikdo nevi, proc zde byla deska postavena, jen povesti a baje o ni koluji. Sedlak Novy z Katovic jel s pole mimo onu desku. Zastavil se a pozoruje ji.
„Ten kamen by se mi hodil za prah k nove staji,“ pomyslil si. Vytesaneho znaku s pismeny si nevsimal – vzdyt cisti neumel. Sochorem nalozil kamen na vuz, doma jej zasadil a mel radost, ze si tak lacino pomohl k prahu. V noci probudil sedlaka hluk, jako by po dvore kocary jezdily. „Snad se neutrhla kobyla a nebeha po dvore? Inu, na celadku neni spoleh,“ brucel, vzal kabat a vybehl ven. Slysi zretelne, jako by kocary jezdily, kone dupali, a prece nikoho nevidi. Obesel dvur, aby se dostal ke konirne, a budi celedina: „Bartosi, slysis? Bartosi!“
„I slysim, pantato,“ ozval se celedin zpod hromady sena. „Byl jsem jiz pred chvilkou venku, nebot me ten hluk probudil. Tak jsem se polekal, ze jsem utekl a zalezl do sena.“
„Co si pocneme“, premita sedlak. Boji se vratit pres dvur i zaleze do sena take. Rano se vyptaval Novy sousedu, zda slyseli take v noci jezdit kocary. Neslyseli nic a vypravovani Noveho pokladali za pouhe mameni a klam. Druhou noc od pulnoci do jedne zase hluk a opet nevideli z okna niceho. A kdyz i treti noc ozval se rachot, septa hospodyne: „Zitra rano odvezes ten kamen, kdes jej vzal. Je asi ocarovany.“ „Taky jsem si to myslel, ale bylo mi lito prijit o takovy prah.“
Casne rano, aby se mu sousede nevysmali, odvezl kamen pod horu a v noci ticho, ani listecek se nepohnul. Kamen je na tom miste dodnes, jen dest jej omyva a n ejen zub casu, ale i zlovolna lidska ruka nici, co stvoreno pred veky.“
Tolik tedy jedna z povesti o tajemnem kameni. Vas vsak pro uspesne nalezeni cache zajima udaj – u prilezitosti kolikateho vyroci byl tento kamen prenesen na jeho soucasne misto ve tvaru ABB.
2. stage – Na Pankraci, na malem vrsicku N 49° 16.479 E 13° 49.597
Jak vidite, misto druhe stage je nedaleko od prvniho, ale neradujte se, jeste se poradne projdete. To, ze je v nazvu teto stage citovana jedna znama pisnicka, neni nahoda. Sam znalec katovicke minulosti a kronikar Ing. Karel Kuncipal pripousti moznost, ze Karel Hasler – autor teto pisnicky, nepsal o prazskem Pankraci, jak je vseobecne zazito, ale o tomto Pankraci katovickem. Hasler mel totiz ridice z Katovic – jisteho Ladislava Masata, ktery sem slavneho pisnickare privezl na navstevu a sveril se se svou nestastnou laskou. Za par dni nato se pry Masat zastrelil.
Dnes uz na tomto vrsicku neni po stromoradi ani pamatky a Vas zajima cislo popisne domu, pred ktery Vas privedou souradnice. Opiste si jej ve tvaru CD.
3.stage – Studanka N 49° 16.669 E 13° 48.903
Konecne jste opustili Katovice a vydali se na peknou prochazku proti proudu reky Otavy.
Pokud jste sli spravnou cestou, tycila se pred Vami tzv. Knezi (Katovicka) Hora, u jejihoz upati byste se nyni meli nachazet. Jak uz jste se dozvedeli u tajemneho kamenu hora je opredena radou povesti. Byvalo na ni keltske a pozdeji slovanske hradiste. Tezil se zde grafit a o rade dalsich zajimavosti se dozvite z informacnich tabulek po ceste.
Jedna z techto tabulek je i na souradnicich teto stage. Muzete si zde precist opet jednu z velmi peknych katovickych povesti – tentokrat o studance a o mladenci Jakubovi.
Pokud pospichate, pokracujte dale po ceste a po cca 20 metrech narazite na Bozi muka. Zajima Vas letopocet na nich vytesany a to ve tvaru ECCF.
4. stage – Zizkuv most N 49° 16.909 E 13° 48.387
O Zizkove moste nejkrasneji hovori Zdenek Smid v knize OTAVA (nasi velmi oblibene literature): „Nikdo nevi, proc vlastne v lukach pod Knezi Horou stoji. Nikam nevede. Zadna cesta ho neprekracuje. Nic pod nim netece. Pro pesimistu je symbolem marnosti. Pro esteta je cistou krasou, pro optimistu nocni murou.
Ten nizky a siroky most z kamene vedl driv pres Brezový potok, mocny pritok Otavy. Pry ho dal stavet Zizka pri tazeni z Plzne do Tabora, kterazto pout vesla do narodnich mytu zasluhou bitvy u Sudomere. Ale proc by se Zizka v tech hektickych dnech zdrzoval stavbou mostu z kamene? Spis se pravde podoba, ze most postavili za dobreho krale Vladislava Jagellonskeho, aby mohli u potoka kasirovat clo. Vedla tudy obchodni trasa z nitra Cech pres Horazdovice do Strakonic a dal do Bavor. Podle jinych preklenuli potok mostem ze stejnych duvodu az v 17. stoleti.
Pozdeji vsak opoustelo zbozi ceskou zemi mnohem rychleji, po lepsich silnicich i vlakem a kamenny most nikdo nepotreboval. Kolem roku 1920 potok zregulovali a odvedli stranou, novou lavku opatrili zabradlim a Zizkuv most se ocitl na suchu. Prospelo mu to. Stal se poezii.“
Pote, co si prohlednete mostik, si opiste cislo na zlute plechove tabuli ve tvaru EBGG.
Final stage – Jeste nez se date do pocitani, podivejte se z mostu smerem pres Otavu, budovy na druhem brehu tvori komplex byvale grafitky, ke ktere z Knezi Hory v dobach jejiho fungovani vedla lanovka. Pri trose predstavivosti musite uznat, ze to muselo byt asi impozantni technicke dilo.
Nyni uz Vam prozradime souradnice cache.
POZOR ZMENA SOURADNIC. POSUN FINALOVKY O PAR METRU JINAM!!!
N 49° EG.(C+E)(G-A)(B)
E 13° (G-D)(A+F).(D+E)(F+G)(B)
Pokud jste do Katovic dorazili vlakem, nemusite se vracet na katovicke nadrazi. Osobni vlaky stavi i v Porici (souradnice nadrazi – N 49° 17.313 E 013° 48.042).
Additional Hints
(Decrypt)
arwfrz i xnzraarz qbzrpxh