Ceské zásoby ropy v bývalé pískovne
Z Kralup nad Vltavou vede cervená turistická znacka "Dvorákova stezka" do Nelahozevsi a dále kolem centrálního úložište ropy. Podél turistické znacky se ve vytežené pískovne skrývá v nádržích drtivá vetšina ceských zásob ropy.V areálu spolecnosti Mero, která je v tuzemsku výhradním prepravcem ropy, je v soucasnosti 16 obrích nádrží.Ctverice tech úplne nejvetších nádrží svými rozmery dokonce evropský primát.
Ted neco o areálu a nádržích:
Válcové nádrže mají :
prumeru -84,5 metru (tedy bezmála jako fotbalové hrište)
výšku - 24,1 metru. osmipatrový panelák
Objem - 125 tisíc krychlových metru ropy.
Celkem pojme 16 nádrží 1,5 milionu krychlových metru ropy, z toho 1,3 milionu tvorí státní rezervy a zbývající cást zásoby rafinerií. V nádržích je takového množství ropy, které vystací celé republice na více než ctvrt roku.
Areál :
Celý areál hlídá 65 kamer, v plotech jsou doteková cidla. Cervené trubky, které se proplétají centrálním tankovištem, patrí automatickému hasicímu systému. Ten muže ovládat operátor z velína, zároven se ale v prípade potreby muže hašení spustit i samocinne. "Systém umožnuje dostat vodu s penou na potrebné místo - u nádrží se samozrejme nesmí kourit, ale ani používat mobilní telefony.
Každou z nádrží chrání dvojitý plášt .Nádrže mají i dvojité dno. Vnejší pancír má u paty válce tlouštku 38 milimetru, smerem vzhuru se zužuje. Za vnejším obalem následuje ješte bezpecnostní trímetrový meziprostor a teprve pak prichází na radu samotný tank se sto tisíci tunami ropy.
Velín :
Všechny informace z nelahozevského tankovište i z ropovodu Družba a IKL se sbíhají ve velíne. Operátori z velína poznají, jaké typy ropy kde v ropovodu jsou a podle toho je dokáží poslat na správné místo. Do Kralup totiž napríklad kvuli odlišnému složení nesmí prijít ruská ropa urcená pro pardubické Paramo a Litvínov, naopak surovinu z Moravy a z nemeckého ropovodu IKL dokáže zase zpracovat jen kralupská rafinerie.
Ropovody na ceském území v roce 2007 proteklo rekordních 7,966 milionu tun ropy, z toho zhruba 5,5 milionu tun ropovodem Družba a 2,5 milionu ropovodem IKL z nemeckého Ingolstadtu.