O Matyldzie
Poznajcie Matyldę. Kanał, nad którym się znajdujemy, bierze swe imię od Kopalni Matylda, która niegdyś działała w Chrzanowie.
Zasięg podziemnych wyrobisk kopalni Matylda, źródło: chrzanow.pl
Kopalnia była kilkukrotnie zalewana i odwadniana. Podczas odwadniania w 1926 roku powstał kanał Matylda, który łączy się ze Śmidrą, która po ukanalizowaniu odziedziczyła nazwę po kanale.
Po co kanał?
Obawiano się, że zrzut 100 m3/min. wody do „dzikiego” koryta Śmidry wywoła stan powodziowy. Władze górnicze, używając argumentu, że część zrzucanej wody może wrócić z powrotem do kopalni, nakazały skanalizować Śmidrę na całej długości (ok. 9 km), wyprofilować spadek w sposób uniemożliwiający erozję wsteczną dna, a także zapewnić przekrój koryta dostosowany do pomieszczenia założonego przepływu.
Gruntowny remont zbudowanych wówczas urządzeń przeprowadzono w roku 1952, przed następnym odwodnieniem Matyldy. Od tego czasu obiekt stopniowo podupada, choć wiele urządzeń regulujących nadal działa zgodnie z założonym celem.
Kanał Matylda zasila po drodze kilka zbiorników wodnych, m.in. staw rybny, obok których się właśnie znajdujemy.
O keszu
Kesz to krótka (1km), trzyetapowa wyprawa przedstawiająca dwa pobliskie stawy. Przy jednym (mniej uczęszczanym) znajdziecie etap pośredni. Do odwiedzenia drugiego - serdecznie zachęcam.
Przed wami:
- Etap startowy (w miejscu oznaczenia kesza) - tutaj znajdziecie wskazówki do etapu pośredniego. Powiedzmy, że szukacie czegoś wielkości "małej". Na dwóch pierwszych szukających czeka tu pamiątka, choć możecie też zdecydować odłożyć ją z powrotem na miejsce - może ułatwi poszukiwania kolejnym szukającym.
- Etap pośredni (mikro) z zagadką - zgadnijcie "co autor miał na myśli", a poznacie współrzędne etapu finałowego.
- Etap finałowy (normalna) - pojemnik wielkości normalnej z logbook'iem, ołówkiem i kilkoma fantami na wymianę.
Powodzenia.
Poprawność współrzędnych finału może sprawdzić tutaj:
Czytaj więcej: