Julius Caesar bol jednou z najvýznamnejších a najvplyvnejších postáv v dejinách starovekého Ríma. Narodil sa 12. júla 100 pred naším letopočtom v Ríme a jeho život a činy mali obrovský vplyv na smerovanie rímskej histórie.
Caesar začal svoju politickú kariéru ako vojenský tribun, quaestor a aedil. Jeho ambície a schopnosti ho čoskoro priviedli k pozícii pontifexa maximusa, najvyššieho kňaza Rímskej republiky, v roku 63 pred naším letopočtom. Avšak, jeho najslávnejšie obdobie prišlo počas galských vojen, ktoré viedol v rokoch 58 až 50 pred naším letopočtom. Počas týchto vojen Caesar rozšíril územie Rímskej republiky až po rieku Rýn a dokonca sa odvážil na expedície do Británie. Jeho vojenské úspechy mu priniesli veľkú slávu a uznanie.
V roku 60 pred naším letopočtom vytvoril politické spojenectvo s Pompeiom a Crassom, známe ako Prvý triumvirát. Toto spojenectvo mu umožnilo posilniť svoj vplyv a moc v Ríme. Po porážke Pompeia v občianskej vojne, ktorá prebiehala v rokoch 49 až 45 pred naším letopočtom, sa Caesar stal diktátorom Ríma. V roku 46 pred naším letopočtom bol menovaný diktátorom na desať rokov, čo vyvolalo obavy, že sa stane kráľom a zruší republiku.
Caesar sa však nesústredil len na vojenské a politické záležitosti. Vykonal mnoho reforiem, ktoré mali zlepšiť životné podmienky Rímanov. Jeho kalendárna reforma viedla k vzniku juliánskeho kalendára, ktorý bol používaný v Európe viac ako tisíc rokov. Zaviedol tiež sociálne a ekonomické reformy, ktoré mali pomôcť chudobným a stabilizovať rímsku spoločnosť.
Avšak, jeho rýchly nárast moci a ambície vyvolali odpor medzi niektorými senátormi. 15. marca 44 pred naším letopočtom, počas slávnych Id březnových, bol Caesar zavraždený skupinou senátorov vedenou Brutom a Cassiom. Títo muži verili, že jeho smrť je nevyhnutná pre záchranu republiky.
Po jeho smrti nasledovala ďalšia občianska vojna, ktorá nakoniec viedla k nástupu jeho adoptívneho syna Octaviana (neskôr známeho ako Augustus) k moci a založeniu Rímskeho impéria. Caesarov život a činy tak nielenže znamenali koniec rímskej republiky, ale aj začiatok rímskeho cisárstva.
Julius Caesar zostáva dodnes jednou z najfascinujúcejších postáv histórie. Jeho vojenské a politické schopnosti, reformy a tragická smrť sú stále predmetom štúdia a obdivu. Jeho spisy, vrátane "Zápiskov o vojne galskej", sú cenným historickým zdrojom a jeho dedičstvo je neoddeliteľnou súčasťou dejín Ríma a sveta.
Eymeo bfuxudny hu: H mnslcxmunimyg mnojhip mnslcxmunjun wyfswb mnslcmni xypunxymcunmymn ncmcwch gchon pswbixhyd xftes, Y myxyghumn mnojhip mnslcxmunxypun wyfswb xypunmni mnslcxmunimyg ncmcwch gchon.
Ku keške:
Keška sa na úvodných súradniciach nenachádza.
Keška sa nachádza na pomerne rušnom mieste, tak prosím buďte pri jej odlove nenápadní, aby nám vydržala čo najdlhšie. Radšej pred odlovom počkajte, kým sa v okolí nevyskytuje veľa ľudí. Prineste si svoje vlastné pero (BYOP). Po odlovení nezabudnite schovať kešku na pôvodné miesto. Netreba odoberať celý kovový krúžok, je tam karabínka, kešku stačí len odopnúť z karabínky a potom ju vrátiť naspať.