Park M. R. Štefánika
Pozývam vás na peknú prechádzku po našom parku v srdci mesta Trenčín. Doporučujem prejsť si všetky stage na jar alebo v lete.
Začiatky
Pôvodcom myšlienky založiť park na miestach, ktoré boli občas zaplavované a ohrozované riekou Váh, bol trenčiansky farár – opát Ľudovít B. Stárek – a to už pred viac ako 150 rokmi. Prvými zakladateľmi parku sa ale stali J. Nozdrovický a I. B. Burian v rokoch 1860 – 1865. Park sa od začiatku využíval na rôzne oslavy a zhromaždenia. V rokoch 1856 – 1873 park postihli živelné pohromy, najmä záplavy na ústí Kubranského potoka do Váhu. Devastáciu parku spôsobili aj ustupujúce a porazené vojská armády generála L. Benedeka z Rakúsko-pruskej vojny v roku 1866. Slávnostné znovuotvorenie parku sa konalo až 13. mája 1880.
V roku 1886 boli do parku nasadené jednotlivé druhy stromov a rastlín a boli vyznačené tabuľkami s latinským a maďarským názvom. V mestskom parku sa pravidelne konali aj koncerty, a to už od roku 1888 až do vypuknutia 1. svetovej vojny v roku 1914. Koncertovala tu vojenská hudba v hlavnom veľkom kvetinovom kruhu parku, kde bolo viac starších stromov. Zvlášť vynikol 105 rokov starý a 34 metrov vysoký jaseň, ktorý sa začal nazývať notovým stromom, pretože na jeho dolnom kmeni bývali zvyčajne na sklenej tabuli zavesené programy koncertov.
Povodeň
V lete roku 1894 postihla mestský park veľká katastrofa. Váh na severovýchodnej strane Hornej Sihote pretrhol hrádze a vylial sa do jednoho z hlavných korýt Kubranského potoka, vedľa ktorého sa nachádzal aj samotný park. Voda zaplavila park miestami až do výšky viac ako 3 m a nízke rastliny úplne zničila. Keď voda klesla, bolo treba park úplne zrekonštruovať. V dôsledku veľkých škôd‚ ktoré spôsobili povodne, bolo koryto Kubranského potoka preložené na terajšie miesto (pôvodné koryto vidno na tejto starej mape). Po úplnom zasypaní Kubranského potoka, sa tu vybudovala sústava kľukatých cestičiek, ktorá bola neskôr upravená a tak vznikla rovná, asfaltová cesta spájajúca mesto s magistrálou železnice.
Botanická a ornitologická záhrada
20. mája 1906 bola odovzdaná verejnosti botanická záhrada v parku. Mala podobu nepravidelného kosoštvorca a zaberala asi 150 m2. Stredom botanickej záhrady viedlo umelo vytvorené pohorie, ktoré takto vytváralo severné a južné svahy pre rastliny s rôznymi nárokmi. Celá plocha bola rozdelená na 23 malých parceliek. Na takto umelo členenom teréne bolo zasadených viac ako 300 druhov rastlín, ktoré boli označené tabuľami s menami v oboch jazykoch. Botanická záhrada sa spočiatku tešila nevšednému záujmu mesta a turistov. Pre nedostatočný dozor však dochádzalo k jej ničeniu, po roku 1910 zanikla a dnes už po nej niet ani stopy.
V čase 2. svetovej vojny tu boli vykopané úkryty. Za veľkým kvetinovým kruhom uprostred parku stál altánok a neďaleko neho strom pagaštan konský, ktorý dostal meno strom štrajkového ultimáta. Názov súvisel so štrajkom gymnaziálnych študentov v roku 1903. Mal okolo 140 rokov a bol 23 m vysoký.
Od 1. mája 1907 je mestský park elektricky osvetlený. V roku 1912 bol doň zavedený vodovod, používal sa na zavlažovanie trávnatých plôch a polievanie kvetinových záhonov. V rokoch 1918 – 1938 navrhlo mestské zastupiteľstvo zriadiť namiesto zaniknutej botanickej záhrady ornitologickú záhradu. Na stromy zavesili rôzne klietky vtákov a ich spev mal nahrádzať koncerty hudby miestnej posádky. Boli tu pávy, bažanty, drozdy, papagáje, sovy, kukučky a iné druhy. Avšak občania niektoré vtáky pochytali, čo bolo príčinou zániku tejto malej zoologickej záhrady.
Altánok
Rozšírenie a rekonštrukcia parku
Po vojne začala aj rekonštrukcia parku. Bol postavený okrúhly hudobný altánok s elektrickým osvetlením, aby sa zachovala tradícia hudobného parku. S ďalším vývojom súviselo aj dokončenie 38 m dlhého železničného prejazdu neďaleko parku. Vtedy železničná správa prepustila mestu značnú časť svojho bývalého pozemku na rozšírenie parku. Takto sa rozšírila v rokoch 1952 – 1956 historická časť parku o veľký slnečný priestor na severe. Bol nazvaný Nový park. Je tu cesta nazvaná ako „druhá asfaltová magistrála” s početnými lavičkami, ktorá končí na ceste k novej železnici.
V parku je možné nájsť aj tri sakury - japonské čerešne
Ku keške:
Na nájdenie kešky sa budeš musieť prejsť parkom a na 9-tich miestach zozbierať pár informácií:
Stage 1 – Základná umelecká škola Karola Pádivého
Jedna z najlepších ZUŠiek v Trenčianskom kraji. Meno nesie po slovenskom skladateľovi, dirigentovi a pedagógovi Karolovi Pádivom.
A = počet keramických totemov (stĺpov) v záhrade školy
Stage 2 – Busta Ľudovíta Vladimíra Riznera
Na tomto stagi nájdete bustu Ľ. V. Riznera - slovenského spisovateľa, historika a pedagóga. Študoval na bratislavskom lýceu a rozširoval myšlienky Jana Amosa Komenského. Mal veľký literárny vplyv na svoju neter Ľudmilu Podjavorinskú. Zo zadnej strany nájdete tabuľku s informáciami o diele.
B = počet písmen v priezvisku autora
Stage 3 – Pamätník M. R. Štefánika
Na okraji parku pri ZUŠ Karola Pádivého sa nachádza fontána. Na tomto mieste ale predtým stál pôvodný pamätník M. R. Štefánika z roku 1938 od J. Pospíšila, ktorý bol neskôr z ideologických dôvodov odstránený. Z pôvodného pamätníka sa podarilo zachovať len bustu, ktorú pán Hrnčiar získal tým, že opil strážnika strážiaceho sochu, a odrezal ju. Následne ju schoval do svojej studne až dokým sa nenaskytla možnosť znovu zakomponovať bustu do nového diela. Busta je teraz súčasťou nového pamätníka v tvare zlomeného krídla podľa návrhu akademického maliara Juraja Oravca (z roku 1998).
C = 7. číslica na zadnej strane pamätníka
Stage 4 – Jar
Druhé sochárske dielo má meno Jar. Znázorňuje Matku Jar uprostred prírody. Z prednej strany nájdete pri zemi tabuľku.
D = počet písmen iba v prvom mene autora na tabuľke
Stage 5 – Pamätník Padlým československým vojakom
Tu nájdete pamätník Padlým československým vojakom. Z prednej strane nájdete Československý znak, a zo zadnej zoznam vojakov.
E = koľkokrát sa na zadnej strane pamätníka vyskytuje meno František
Stage 6 – Pamätník 100. výročia organizácie
Z tatranských žulových kameňov je pri ceste vytvorený okolo lipy malý pamätník na oslavu 100. výročia založenia jednej organizácie. Ktorej?
F = počet písmen prvého slova v mene organizácie (zároveň je to aj jediné slovo vyryté na kameni v druhom riadku)
Stage 7 – Altánok
Dejisko nielen kešerských eventov, ale aj iných kultúrnych udalostí a hudobných slávností. Pekné miesto na oddych uprostred parku.
G = počet schodov vedúcich k pódiu altánku (samotnú podlahu altánku ako schod nerátame!)
Stage 8 – Stará železničná stanica Trenčín
Nová železničná trať sa posunula bližšie k rieke Váh, čím tu vznikol ideálny priestor na výstavbu novej stanice. Tá bola v roku 1944 dokončená. Následne pri elektrifikovaní železnice tento priestor kvôli parku nestačil, a tak vznikla obďaleč nová stanica. Táto sa stala len pamiatkou na starú železničnú trať.
H = koľkokrát sa na tabuli vľavo od dverí vyskytuje číslica 4
Stage 9 – Dievča
Ďalšie sochárske dielo v parku – tentokrát ženy s holubicou – ktorá dostala meno Dievča. Z prednej strany nájdete na soche pri zemi tabuľku.
I = 4. číslica na tabuľke sochy
Finál:
Teraz už len stačí dosadiť čísla do nasledovného vzorca a ísť na finál:
N 48° 5(E).(G+2)(A-C)(B-2)
E 018° 0(I-1).(H-2)(F+1)(D-2)
Cez
certitude si môžete overiť riešenie tejto kešky.
Park M. R. Štefánika
Stará stanica Trenčín
Pôvodný pamätník M. R. Štefánika
ZUŠ Karola Pádivého
Happy caching!