SÁJKLING ERÁUND TRENČÍN
Dovoľte mi privítať vás na sérii kešiek nesúcej názov SÁJKLING ERÁUND TRENČÍN. Ako už z názvu vyplýva pôjde o klasický cyklotrail. Séria vás prevedie po okolí miest Trenčín a Nemšová. Povrch je rôzny, ale séria sa dá prejsť celá na bicykli. Prvá časť série vás prevedie po cyklochodníku z Trenčína do Nemšovej. Táto časť vedie po asfaltke a dá sa prejsť pešo, na bicykli, na korčuliach, na kolobežke ale nie autom... Na prvej časti sa vám naskytnú nádherné výhľady na okolie. Okrem iného uvidíte kláštor na Skalke, pútnické miesto Skalka, prejdete sa popri diaľnici, popri Váhu... Druhá časť vedie z Nemšovej cez Ľuborču až nad Kľúčové. Tu je terén pohodový ale ku koncu sa terén zmení z asfaltky na spevnenú poľnú cestu. Tretia časť je síce najkratšia, ale o to náročnejšia. Prejdete sa po poľných cestách, medziach a po lesíkoch. Skončíte v obci Dolná Súča. Posledná časť vedie zo Skalky nad Váhom až na miesto, kde sa v minulosti nachádzalo historické hradisko. Na trase nájdete tradičky a jednu bonusovú mysterku. Kešky sa hľadajú ľahko. V lesoch a na poliach signál dosť skákal a tak v niektorých keškách budú aj fotohinty... Pre tých čo by sa chceli dozvedieť niečo z histórie miest, obcí a cyklotrasy som si urobil menší „výcuc“ základných informácií. Pre tých čo listingy nečítajú mám už iba jednu dobrú radu: v jednej keške sa nachádza kód, ktorý si nezabudnite opísať. Keď ho zadáte do checkera bonusovej kešky, dostanete súradnice bonusu. No tak na čo ešte čakáte? Zoberte si bicykel, prilbu, veľa vody, občerstvenie a ide sa na to!
NIEČO Z HISTÓRIE
1.TRENČÍN – je tretie najstaršie mesto na Slovensku. Už v minulosti patril k najvýznamnejším mestám na Slovensku. Archeologické nálezy svedčia o tom, že územie dnešného Trenčína bolo osídľované už v dobe kamennej. Keď prišli na územie Slovenska Rimania, začali po celom území vznikať rímske tábory. Dostali sa až na územie Trenčína. Dôkazom je nápis na hradnej skale, ktorý tam bol vyrytý po víťaznej bitke s Kvádmi ktorá sa odohrávala neďaleko Trenčína. Za Veľkomoravskej ríše patril Trenčín Nitrianskemu kniežactvu. Osada sa začala stavať okolo roku 1111. V listine je spomenutá výstavba osady pod kopcom Brezina. V roku 1241 však mesto spustošili Tatári. Najväčší rozmach zažil Trenčín za vlády Matúša Čáka, ktorý zrekonštruoval spustošené mesto aj hrad. Na území Trenčína sa odohralo veľa významných bojov. Napríklad v roku 1528 dobyl generál Katzianer mesto aj hrad. Neskôr museli obyvatelia čeliť tureckým nájazdom. Pri všetkých tureckých pokusoch sa im podarilo mesto ubrániť. 3. augusta 1708 sa odohrala na území obce Hámre veľmi významná bitka. O dva roky neskôr postihla mesto morová epidémia pri ktorej zomrelo viac ako 1600 ľudí. V centre mesta stojí morový stĺp, ktorý je venovaný tejto tragickej udalosti. V 19. storočí sa Trenčín stáva významným priemyselným a obchodným mestom. v roku 1940 mal Trenčín 13 647 obyvateľov. v šesťdesiatych rokoch sa začalo uvažovať o rozširovaní územia Trenčína. Napokon sa mesto rozhodlo, že postaví sídlisko Juh. S výstavbou sa začalo v roku 1971. Sídlisko malo pozostávať z troch častí Juh I., Juh II., Juh III. Výstavba mala trvať 15 – 20 rokov. Nakoniec však plány nevyšli tak ako mali. Juh doteraz nemá plánovanú rozlohu a taktiež nedosiahol ani predpokladaný počet obyvateľov. Zaujímavosťou je, že súčasťou sídliska mal byť aj tunel, ktorý mal viesť popod dnešnú školu. Na tú dobu bola však výstavba tunela náročná a tak sa vymyslela obchádzka okolo cintorína až po otoč autobusov na Saratovskej. Výstavba neprebiehala tak ako mala a faktom sa stalo to, že Juh I., časť ktorá mala byť hotová ako prvá, napredovala najpomalšie. Ako prvé boli postavané bytovky na Východnej ulici. Spolu so sídliskom sa stavali aj obchody, školy, obchodné domy... Dopravná situácia na sídlisku je celkom dobrá aj napriek tomu, že na Juh vedie iba jedna štvorprúdová cesta. MHD má na Juhu tri trasy. Prvá vedie na Východnú ulicu, druhá na Saratovskú a tretia na generála Svobodu. Juh mal po výstavbe všetko čo obyvatelia potrebovali. Bolo to typické mestské sídlisko, aké má snáď každé mesto. Obyvateľom však chýbal kostol, ktorý bol postavený o niečo neskôr. V súčasnosti prebieha na sídlisku výstavba nových bytových jednotiek, ktoré majú zabrať polia až po územie obce Soblahov. V Trenčíne sa v súčasnosti nachádzajú tieto mestské časti: Juh, Sever, Západ a Stred.
2.NEMŠOVÁ – je mesto ležiace v Trenčianskom kraji v okrese Trenčín. Žije v nej približne 6000 obyvateľov. cez mesto Nemšová prechádza dôležitý železničný uzol. Mesto sa nachádza neďaleko hraníc s Českou republikou. Prechádza tadiaľto dôležitá cyklotrasa z Trenčína do Vlárskeho priesmyku. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1242. V minulosti išlo o malú osadu na sútoku riek Vlára a Váh. Dnes ide o priemyselné mesto v ktorom sa nachádza veľa veľkoskladov, ktoré zásobujú okolie. Nemšovú tvoria tieto mestské časti: Ľuborča, Kľúčové, Nová Nemšová a Trenčianska Závada. Nachádza sa tu kostol svätého Michala, kúpalisko, židovský cintorín, základná škola, množstvo cyklotrás...
3.CYKLOTRASA TRENČÍN – NEMŠOVÁ – je novovybudovaná cyklotrasa, ktorá spája mesto Trenčín a mesto Nemšová. Je súčasťou vážskej cyklomagistrály. V tomto prípade sa jedná o spojenie miest Trenčín a Brumov–Bylnice. Na spojenie týchto dvoch miest chýbajú už iba 4 kilometre. Slávnostné otvorenie asfaltovej cyklotrasy sa konalo v roku 2020. po ceste nájdete mnohé prístrešky aj informačné tabule. Cyklotrasu využívajú v lete cyklisti, korčuliari, turisti... V zime ju využívajú bežkári... Ihneď po otvorení sa stala cyklotrasa veľmi obľúbenou a využívanou.
Prvá písomná zmienka o Skalke nad Váhom je z roku 1208. Rozloha obce je 868 hektárov. V blízkosti obce sa nachádza známe pútnické miesto a kláštor jezuitov. V roku 2020 tu žilo 1177 obyvateľov. Keška vás privedie nad Skalku nad Váhom. Výhľady nečakajte avšak posledné bonusové číslo možno poteší :). V TEJTO KEŠKE SA NACHÁDZA KÓD POTREBNÝ NA ZÍSKANIE SÚRADNÍC BONUSOVEJ KEŠKY.