Svätá Korona Mystery Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Znie to ako vtip. Ale nie je to vtip. Existuje aj svätá Korona a je uctievaná okrem iného aj ako ochrankyňa pred epidémiami. Možno sme na ňu a to jej zvláštne aktuálne meno aj zabudli. Zrejme aj preto, že Korona, ako aj jej manžel patria medzi prvých mučeníkov raného kresťanstva.
Svätá Korona je kresťanská mučeníčka, ktorá zomrela rukou Rimanov na sklonku druhého storočia pri prenasledovaní kresťanov obvinených z rozšírenia smrteľnej nákazy, tzv. Antoninskeho moru, pravdepodobne za vlády cisára Marka Aurelia Commoda Antonina. V rokoch 165 – 180 naň zomrelo asi 5 miliónov ľudí. Uctievať ju začali v 6. storočí v severnom Taliansku, neďaleko epicentra súčasnej pandémie. Odtiaľ sa úcta rozšírila do alpských oblastí, najmä Bavorska a Rakúska, kde je niekoľko miest nazvaných Sancta Corona a Korone zasvätených kostolov.
Legendárna svätá Korona (Coronata, Stefana) sa narodila okolo r.160 (?) v Sýrii a zomrela v r. 177. Podľa niektorých legiend sa vo veľmi mladom veku stala manželkou Viktora, rímskeho vojaka zo Sieny. Obaja boli členmi ranej kresťanskej komunity. Stali sa obeťou prenasledovania kresťanov, ktoré nasledovalo po epidémii Antoninskeho moru (podľa všetkého to boli kiahne alebo osýpky). Nákazu prinieslo rímske vojsko z Blízkeho východu, kam sa údajne dostalo po hodvábnej ceste z Číny do stredného a severného Talianska. Zo šírenia nákazy obvinili vtedy kresťanov. Mladý VIKTOR bol popravený sťatím, keď sa nechcel vzdať svojej viery. Svojou múdrosťou a výrečnosťou vraj prekvapil pri výsluchu aj rímskeho veliteľa. Iba 16-ročná Korona prejavila solidaritu s Viktorom vyznaním viery a bola odsúdená spolu s ním. Podľa legendy bola umučená veľmi krutou smrťou. Výnimočne krutý spôsob popravy bol dôsledkom odvážnej odpovede dievčaťa, ktoré odmietlo obetovať modlám, rímskemu sudcovi:
„Dali mi meno Korona a ty chceš, aby som bola zbavená svojej koruny?“
Na Slovensku táto svätica nie je moc známa, iné je to v Českej republike, v Bavorsku (mesto St.Corona ) , ale takisto mestečko St.Corona v Rakúsku, St.Corona am Weschel , vo Viedni je lekáreň s jej menom...
Rakúske médiá poukazujú na to, že skutočnosť, že mince razené rakúskou mincovňou v rokoch 1892-1924 sa nazývali „korunami“ na pamiatku svätice. Až do zavedenia eura sme platili korunami. A takéto ľudové pomenovanie peňazí/platidiel stále ostalo. To by malo vysvetliť skutočnosťou, že sv. Korona je tiež patrónkou dobrej investície, resp. patrónka podnikateľov.
Časti relikvií týchto svätcov dal priviesť Karol IV. v r. 1355 do Prahy z talianskeho mesta Feltre. Umiestnené sú v chráme sv. Víta.
Katolícka cirkev slávi spomienku na sv. Koronu 14. mája
Heslom je slovo z listingu :)
Additional Hints
(No hints available.)