Skip to content

Prikrmujeme v Horskom parku Cache In Trash Out® Event

This cache has been archived.

Muslofon: Ďakujem všetkým aktívnym účastníkom tohto putovného zájazdu.
Simonovi za myšlienku a spustenie akcie, všetkým ownerom za snahu prispieť svojou trochou do mlyna a všetkým zúčastneným za podporu vtáctva v blízkom či ďalekom okolí.
Dovidenia o rok priatelia. (snáď)

More
Hidden : Saturday, March 9, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Prikrmovanie vtáctva

Prikrmujú mnohí, niektorí občas, niektorí pravidelne, ale čo je vhodné vedieť?

Výber miesta
V podstate je úplne jedno či si vyberieme do najbližšieho parku alebo na kraj lesa. Hlbšie v lesoch CITO nie je počas zimy veľmi vhodné, lebo aj vtáctvo sa presúva bližšie k ľudským obydliam.
Dôležité je neumiestňovať kŕmidlá blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.



Kŕmidlá
Kŕmidlo si môžeš zmajstrovať doma, prípadne zakúpiť v špecializovaných obchodoch. Na evente si ukážeme jednoduchú výrobu kŕmnych zvončekov s použitím kokosového orecha, kvetináča, plastovej fľaše či z krabice, napríklad od mlieka. Kŕmidlá sú zásypové, domčekové, ale aj zavesené tukové závesy, ovocné vence, resp. lojové gule. Výberom krmiva ovplyvníme i druhy, ktoré k nám priletia.
Na zásypových často stretnete (v závislosti od krmiva) sojky, vrabce, strnádky, drozdy alebo škorce. Domčekové najviac vyhovujú sýkorkám, ďatlom, hrdličkám, škorcom no a na zavesených lojových guliach si pochutia hádam všetci.

Je veľmi dôležité pochopiť, že umiestnením krmidla naša práca nekončí. Jednorázové kŕmenie síce poteší, ale dlhodobý účel nespĺňa. Vtáci si rýchlo navyknú na dostatok krmiva, ale ak prídu skutočné mrazivé dni a kŕmidlo nedoplníš, tak im hrozí úhyn! Budú zobkať na prázdno na mieste, kde sa na potravu spoliehajú. Preto si prosím vytvor pravidelný návyk a prikrmuj pravidelne a to hlavne vtedy, ak sa ti vážne nebude chcieť vypadnúť z tepla domova.
Kŕmidlá nestačí len dopĺňať, ale mali by sme ich aj pravidelne čistiť, a to aspoň vodou. Je to veľmi dôležité, zamedzí sa tak infikovaniu vtákov salmonelózou alebo inou chorobou, ktorá sa prenáša najmä trusom. Dôležité však je, aby sme sa pred možnou infekciou chránili aspoň tak, že budeme používať gumové rukavice a po práci si ruky umyjeme dezinfekčným mydlom.
Odporúča sa kŕmiť vo výške minimálne 1,5 metra nad zemou z dôvodu zamedzenia ľahkým úlovkom túlavých mačiek.
Prosím, nezbudni kŕmidlá na ktoré si použil plastové fľaše alebo krabice od mlieka po zime odstrániť!

Čím ich (ne)kŕmiť
Nevhodné krmivo môže spôsobiť zimou oslabenému vtáčiemu organizmu ťažké zažívacie problémy, ktoré sa môžu skončiť až bolestivým úhynom. Čím teda vtáčence nekŕmime? Neponúkame im zostatky našich jedál – soľ aj korenie sú pre ne jed. Nebezpečný môže byť aj chlieb a staršie zostatky jedál, ktoré môžu obsahovať baktérie a plesne – tie im spôsobujú črevné problémy.
Semená im dávame len čerstvé a dobre skladované. Ak sú olejnaté semená poškodené, rýchlo žltnú, oxidujú; ak sa zle skladujú (v teple, vlhku a na svetle), splesnivejú – vzniknuté aflatoxíny sú pre vtáčiky veľmi jedovaté. Zažltnuté semená teda vtákom neponúkame a to platí aj pre orechy. Ovocie „servírujeme“ celé, nie nakrájané, lebo to sa rýchlo kazí. Sušené ovocie je vhodné, nie však konzervované oxidom siričitým. Vtákom sa často ponúkajú rôzne kúsky tuku alebo loja, tie však nesmú byť solené, korenené, preškvarené či zažltnuté.
Všeobecne najviac obľubujú slnečnicu.
Dovolím si aj jedno upozornenie. Krmivo, ktoré poznáte z obchodov a nahádza sa v sieťke poteší drobné vtáctvo, ale ak sa k nemu dostane väčší vták, napríklad straka, tak jej hrozí udusenie práve sieťkou, v ktorej krmivo nájde. Zváž preto prosím nákup kŕmnej gule v sieťkach.
V prípade, že sa rozhodneš napríklad pre ovocný veniec, tak ho priprav tak, aby po kŕmení neostali na mieste šnúry, drôty a podobne. Skús sa pri výrobe obzrieť napríklad po vetvičke cez ktorú by si ovocie prepichol a následne zavesil.

Všeobecne však platí, že pre častých návštevníkov kŕmidiel sú vhodné nasledujúce zimné krmivá:
• ovsené vločky máčané v oleji, drvené orechy, lojová zmes, jablká, sušené bobule vhodné pre tieto druhy: drozd čierny, drozd čvíkota, škorec obyčajný
• drobné semená (proso, niger, repka, ľan, sezam), drvené búrske orechy, zmes pre voľne žijúce vtáky, lojová zmes vhodné pre tieto druhy: stehlík konôpka, stehlík obyčajný, vrabec domový a poľný
• olejnaté semená (slnečnica, konopa, ľan, niger, mak, ­repka), drvené a búrske orechy, sušené bobule, lojová zmes, zmes pre hmyzožravé vtáky vhodné pre tieto druhy: sýkorka belasá, kôrovník krátkoprstý, zelienka obyčajná, glezg obyčajný, pinka lesná, žlna sivá a zelená
• ovsené vločky, obilný šrot, drvené búrske orechy, slnečnica, konopa, zmes ­semien, sušené drvené ­bobule vhodné pre tieto druhy: hrdlička záhradná, vrabec poľný, pinka severská
• lojová zmes, olejnaté semená (slnečnica), lieskové a iné orechy, sušené bobule, obilie vhodné pre tieto druhy: sojka obyčajná, ďateľ veľký
• drobné semená (ľan, niger, lesknica, proso, mak), drvené búrske orechy, lojová zmes, zmes pre hmyzožravé vtáky vhodné pre tieto druhy: vrchárka modrá, sýkorka veľká, stehlík čížik
• sušené bobule, ovocie, jablká vhodné pre tieto druhy: drozd červenkastý, chochláč severný
• olejnaté semená (slnečnica, konopa, niger), drvené orechy a búrske orechy, lojová zmes vhodné pre tieto druhy: sýkorka uhliarka, sýkorka chochlatá



Ak chceme, aby sa nám na kŕmidle objavili aj väčšie druhy vtákov, môžeme im ponúknuť kukuricu. Tá je lákadlom pre straky a sojky. Nebuďme prekvapení, ak sa vysoká koncentrácia vtákov stane terčom dravcov, napríklad jastraba krahulca. Do tohto prirodzeného deja v žiadnom prípade nezasahujme.
Kŕmiť môžeme od prvých mrazivých dní, no najmä počas snehovej prikrývky a silnejších a celodenných mrazov.
Z hľadiska potravnej dostupnosti má význam prikrmovanie predovšetkým, ak prírodné zdroje (semená burín) sú na minime, obzvlášť vo februári a marci. Počas chladných dní vtákom neponúkame vodu, mohli by sa v nej okúpať a zamrznúť. Ako zdroj vody im môžeme ponúknuť pokrájané kúsky jabĺk.

Teória za nami, poďme na prax
Prikrmovanie v Horskom parku sa uskutoční pri altánku v Horskom parku. Spolu si pripravíme krmivo, vyrobíme kŕmidlá a rozvešáme ich na vhodné miesta v okolí. Prineste si prosím čokoľvek vhodné (vyššie opísané) na spoločné prípravy alebo si to pripravte už doma, resp. zakúpte v obchodoch.
K dispozícií budú aj eventové SWG v cene 0,5 € / ks. Ich zakúpením podporujete ďalší nákup krmiva. Za podporu CITO drievok ďakujeme RECOILovi.

Vidíme sa v sobotu, 9. marca 2019 od 10:00 - 11:00.

Prikrmujte aj bez eventov ;) Ďakujeme!

V listingu sú použité aj informácie z urobsisam.zoznam.sk, dravce.sk.
Foto: nazeleno.cz, hobby.denikplus.cz
Listing: Simon Cooper po konzultácii s jancidobso - www.watching.sk


CITO event venovaný prikrmovaniu vtáctva, výrobe a čisteniu krmítok je otvorená výzva pre všetkých ownerov aspoň so štipkou vzťahu k prírode.
Ak chceš a napíšeš na nick SimonCooper.sk a rád ti poradí s výberom miesta v tvojom okolí, poskytne kompletný html listing, už teraz máš zabezpečené sériové evenťáky (mení sa len názov) a v prípade, že ti investícia do kŕmenia rozhádže domáci rozpočet, tak ti aj materiálne alebo finančne prispeje na kŕmenie vtáctva.
Stačí mu napísať záujem cez GC profil alebo sa jednoducho rozhodni a konaj.

Additional Hints (No hints available.)