„DEFEKT“
alias prepichnutá pneumatika nepoteší asi žiadneho šoféra.
Plnohodnotná rezerva je stávka na istotu
Všeobecne najznámejším riešením je výmena kolesa. Ešte predtým netreba zabudnúť na reflexnú vestu a označenie miesta s prekážkou na ceste výstražným trojuholníkom, ktorý patrí do povinnej výbavy auta. Rezervné koleso môže byť dojazdové, alebo plnohodnotné.
V prípade dojazdového netreba zabudnúť na nutnosť jazdiť maximálne rýchlosťou 80 km/h. V zime si treba uvedomiť, že aj plnohodnotná rezerva má letnú pneumatiku, a takisto tomu treba prispôsobiť štýl jazdy. Výmena kolesa je najšpinavší, najdlhšie trvajúci a aj najpracnejší spôsob, ako si pomôcť, keď dostanete defekt.
Na druhej strane jedine rezervné koleso pomôže v prípade výraznejšieho poškodenia pneumatiky. Stačí diera s priemerom nad 4 mm a inú možnosť nemáte. V prípade rezervy nesmieme zabudnúť na kontrolu tlaku. V aute sa vozí niekoľko rokov bez použitia, a tak je pravdepodobné, že ju treba dofúkať
Lepiaca sada umožní dojazd do servisu
Vo výbave áut sa nachádza čoraz častejšie, ale možno ste ju nikdy doteraz nepoužili. V tomto prípade sa nehľadá miesto s dierou a ani nevyťahuje klinec, či iný predmet, ktorý spôsobil defekt.
Výhodou je, že nemusíte dvíhať auto heverom a defekt dočasne opravíte rýchlo na mieste. Cena celej sady vrátane kompresora sa pohybuje okolo 30-až 40 eur. Samotný sprej je jednorazový a na internete si ho môžete objednať v cene od troch eur.
Po oprave defektu netreba zabudnúť po niekoľkých kilometroch skontrolovať, či pneumatika drží tlak. S takto opraveným defektom sa odporúča jazdiť rýchlosťou do 80 km/h a čím skôr navštíviť pneuservis. Tam sprej zvnútra pneumatiky odstránia a dieru zalepia tradičným spôsobom.
Oprava sadou z pneuservisu je jednoduchá a definitívna
Treťou možnosťou je oprava pomocou sady, akú bežne používajú v pneuservisoch. Stojí zhruba 12 eur a dá sa použiť nespočetnekrát. Dokupovať treba akurát gumové lepiace prvky.
Oprava defektu je v tomto prípade oveľa jednoduchšia, ako očakávate. Má však tri úskalia. Opraviť dokážete len malú dieru, musíte ju nájsť, a ak sa v pneumatike nachádza nežiaduci predmet, je potrebné ho vybrať.
Ako ukazuje prax, vyberanie klinca bez potrebného náradia nie je jednoduché. Viac pomôže skrutkovač a kliešte.
Po takejto oprave už nemusíte navštíviť pneuservis. Po pár kilometroch však treba opätovne skontrolovať tlak v pneumatike a presvedčiť sa o dobre odvedenej práci.
Ku keši:
Jedná sa o jednoduchú multinku, tak si pekne sadnite na miestnu benzínku ,dajte si kávičku a vypočítajte pomocou pár indícii súradnice. Určite Vám to nebude trvať dlhšie ako výmena kolesa, či oprava defektu. V každom prípade pri odlove si „TO“ možno precvičíte.
Začnite na úvodných súradniciach kde je kruhový kanalizačný poklop. Aký je na ňom symbol ?
· symbol mesta Púchov A=8
· znak Slovenskej republiky A=6
· vodovody a kanalizácie A=4
Na druhých súradniciach je elektrický stĺp ( s TRAFOM) a z neho vedú na ďaľší stĺp káble . Ich počet je ?
· ak 3 káble B=5
· ak 4 káble B=3
· ak 5 káblov B=1
Na poslednom mieste je krásny výhľad na ..... stojany na tankovanie paliva . Aký je počet stojanov ?
· ak 2 stojany C=3
· ak 4 stojany C=6
· ak 6 stojanov C=9
N: 49° 07,ABC
E: 18° 18,(A/3) CB
Len mimochodom zatiaľ čo vysedávate na kávičke a lúštite ,tak jeden podnik v blízkosti vyrobil X kusov nových pneumatík, tak kašlite na opravy a kúpte si nové koleso, prípadne rovno nové auto. To vaše auto s defektom nechajte na parkovisku a kľúče nechajte na meno ownera na benzínke .
Happy defekting