Skip to content

Doboska zo dna mora EarthCache

Hidden : 11/6/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Doboška zo dna mora


Pri potuľkách po mnohých pohoriach severného Slovenska, v zárezoch ciest, rôznych odkryvoch, ale samozrejme aj v kameňolome nad obcou Lúky si môžete všimnúť farebne nie práve vzhľadné horniny, ktoré vás však pri bližšom preskúmaní možno zaujmú.


V kameňolome vás čaká pohľad na polámané dno mora spred 50 miliónov rokov


Horniny štruktúrou podobné zákusku doboška, (ten mám rád) sa volajú flyšové horniny. Flyš je spoločný názov pre usadené horniny, tvorené vrstvami striedajúcich sa pieskovcov a ílovcov.

Doboška a Sedimenty karpatského flyšu- striedanie masívnych vrstiev svetlých pieskovov a tenkých, tmavých vrstvičiek mäkkého ílovca

Rozpoznám pieskovec od ílovca? Nie je to ani zložité, záleží od veľkosti zŕn, ktoré tvoria danú horninu.

Pieskovec vznikol stmelením piesku, ktorý tvoria zrnká od 0,5-2 mm, je škoricovej farby.
Ílovec vznikol spevnením ílu, je tvorený najmenšími čiastočkami pod 2 μm, je šedej farby.


Ale ako vznikol flyš? Pri pohľade na okolité vrchy Javorníkov si možno ťažko predstaviť, že kedysi dávno, pred vyše 50 miliónmi rokov, sa tu vlnilo ozajstné slané more. Z okolitej pevniny do neho rieky splavovali piesky a hliny. Tieto nespevnené usadeniny ležali v blízkosti pobrežia a pri zemetraseniach sa vytvorila podmorská kalová lavína, odborne turbiditný prúd, splavujúci sedimenty do veľkých hĺbok, kde sa usadili:



Na morskom dne prívaly ťažkého pieskového bahna strieda pomalé usádzanie ílovcov. Tlak vody spevňuje tieto vrstvy a mení ich na tvrdú horninu. Za milióny rokov vzniká mohutný komplex usadenín rôznej hrúbky, v ktorom sa mnohonásobne striedajú najmä ílovce, pieskovce. Naše flyšové uloženiny dosahujú hrúbku až 6 km.


Ale to ešte nie je všetko. V priebehu treťohôr boli horotvornou činnosťou usadené horniny stláčané, zvrásnené a popresúvané po morskom dne v podobe príkrovov. Vplyvom alpínskeho vrásnenie došlo k výzdvihu flyšových hornín z morského dna. Tak vznikli charakteristické horské pásma aj Javorníkov.


Vráťme sa však ešte do treťohorného mora, kde po jeho dne liezli červy, lastúrniky, ulitníky. Výnimočne sa vo flyšových horninách zachovali aj stopy po ich živote, vo forme kamenných odtlačkov po ich lezení, či zavrtávaní sa.




Na kameňoch v bývalom lome, kam vás pozývam, sa na vrstevných plochách pieskovcov a ílovcov predsa len zachovali nejaké kamenné stopy. Geológovia ich volajú hieroglyfy, sú to odtlačky rôznych nerovností vzniknutých eróziou morského dna, tečením ílovitého bahna, stopou po čerení vody a podobne. Jednou vašou úlohou bude podobný hieroglyf v lome nájsť:


Pieskovcový blok so skamenenými čerinami, stopami po mechanických pohyboch sedimentu v morskom prostredí




Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu EarthCache, nehľadajte krabičku. Odpovede na otázky pošlite na moju e-mailovou adresu, potom sa zalogujte, a ak bude niečo nesprávne, ozvem sa.


Vašou úlohou bude prejsť sa po kameňolome, tesne pod jeho steny z bezpečnostných dôvodov nechoďte.

Úloha č.1:
Všímajte si balvany roztrúsené v lome a priložte do logu fotografiu svojho hieroglyfu.
Úloha č.2- Stage 1:
Vidíte pred sebou odkryté vrstvy flyšovej horniny. Odhadnite hrúbku najširšej vrstvy a sklon vrstvy.
Úloha č.3- Finál earthky:
Na záver si oddýchnite pri pieskovcovom balvane, ktorý slúži ako stôl. Aká je približne jeho hrúbka?

Poznámka: Miery stačí odhadovať, ale na fotografii ľubovoľného hieroglyfu trvám. Je ich tam viac.

Additional Hints (No hints available.)