Mesto Púchov leží v členitej doline stredného toku Váhu v severnej časti Ilavskej kotliny na rozhraní Bielych Karpát, Javorníkov a Strážovských vrchov. Váh sa vo svojej doline zarezal do skalného podložia až 200 m. Rôznosť morfologických celkov na tomto území vychádza z geologickej stavby, v miestach s menej odolnými horninami sú úbočia miernejšie (južne od Púchova), v miestach s horninami tvrdšími a odolnejšími proti vetraniu sú úbočia strmšie (úsek okolia priehrady na pravom brehu). Najväčší význam majú horniny bradlového pásma, ktoré sa tiahne z Moravy cez Púchov a končí sa na východnom Slovensku. Na nive a terasách pozdĺž Váhu je reliéf rovinatý a hornatý. V oboch pohoriach ho spestrujú bradlové tvrdoše.
Napriek tomu, že je oblasť geologicky zaujímavá, boli štúdia venované len niekoľkým lokalitám v okolí (ťažba Mn rúd na Považí, niekoľko významných lokalít ako lom Butkov, Horné Sŕnie...). Na mieste môžeme pozorovať odkryv flyšového pásma, skladajúci sa z usadených hornín.
Rebríček správnych odpovedí:
OTÁZKY:
Na stage 1 sa nachádza _______ (názov horniny), ktorý vznikol usadením. Jednotlivé vrstvy horniny sú _______ (popíšte veľkosť-hrúbku). Farba je _______. Na mieste môžeme pozorovať _______ (vrstevnatosť /bridličnatosť / zmes vytvorenú kryštalizáciou magmy), ktorá je typická pre _______ (usadené/ premenené/ vyvreté) horniny. (Usadené/ premenené/ vyvreté) horniny vznikajú _______ (popíšte proces). Podľa zistených údajov môžeme zaradiť miesto do _______ (typického flyšového pásma/ typickej oblasti neogénnych vulkanitov/ typického bradlového pásma/ Krížňanského príkrovu).
Na súradniciach stage 2 môžete vidieť zlepence. Jedná sa konkrétne o _______ (ortozlepence/ parazlepence). Vieme to podľa toho, že ________. Veľkosť klastov sa pohybuje medzi _______, môžeme teda povedať, že sa jedná o _______ (psefitickú/ psamitickú/ aleuritickú / pelitickú) textúru. Klast môžeme definovať ako _______(čo je to klast?). Farba úlomkov je _______, pojivo má farbu _______. Na mieste _______ (môžeme/nemôžeme) pozorovať imbrikáciu tj. usmernenie úlomkov prúdom vody.
(NEPOVINNÁ ČASŤ) K logu pripojím aj svoju fotku, lebo _______.
Odpoveď posielajte na e-mail osviezovacvzduchu@azet.sk, keby niečo bolo zle, ozveme sa. Logovať môžete hneď po odoslaní odpovedí.
Na záver by sme chceli poďakovať Speleo74 za pomoc pri príprave. Ďakujeme :-)