História
V roku 1996 vzniklo na pôde SNM-Historického múzea Dokumentačné centrum chorvátskej kultúry ako pracovisko zamerané na históriu a kultúru chorvátskej národnostnej menšiny na Slovensku. Od svojho počiatku smerovalo k postaveniu samostatného špecializovaného národnostného múzea s celoštátnou pôsobnosťou, pôsobiaceho v sieti Múzeum kultúry Chorvátov na SlovenskuSlovenského národného múzea podobne ako ostatné minoritné múzeá. Tento proces sa zavŕšil v roku 2006. Pracovisko sa presťahovalo do novej budovy, postavenej na tieto účely na Istrijskej ulici v Devínskej Novej Vsi. Múzeum je dokumentačným, vedeckovýskumným, a metodickým múzejným pracoviskom zameraným na dejiny a kultúru Chorvátov na Slovensku od ich príchodu na územie dnešného Slovenska až po súčasnosť. Múzeum zhromažďuje, ochraňuje, odborne spracováva a prezentuje hmotné doklady súvisiace s jeho profiláciou.
Expozície
Dejiny a kultúra Chorvátov na Slovensku
Na poschodí múzea sa nachádza výstavný priestor so stálou expozíciou o dejinách a kultúre Chorvátov na Slovensku. Návštevník expozície má možnosť oboznámiť sa s exponátmi materiálnej a duchovnej kultúry, kultúrneho dedičstva a kultúrnych tradícií Chorvátov, ktorí prišli na územie dnešného Slovenska v priebehu 16. storočia. Jednotlivé prezentácie sú doplnené textom v slovenčine, chorvátčine a angličtine. Súčasťou expozície je aj multimediálna prezentácia, ktorú si môžu návštevníci samostatne prezerať na počítači.
Chorváti na Slovensku
Na prízemí múzea je stála výstavka o živote Chorvátov na Slovensku, o práci chorvátskych kultúrnych spolkov v jednotlivých obciach s chorvátskou menšinou, o pôsobení jednotlivých folklórnych súborov, ktorých hlavným cieľom je zachovanie živej chorvátskej kultúry – kultúrneho dedičstva predkov. Výstava dokumentuje pôsobenie Chorvátskeho kultúrneho zväzu na Slovensku od jeho vzniku v roku 1990 po súčasnosť.
4000 rokov osídlenia Devínskej Novej Vsi
Výstava venovaná neobyčajnej histórii chotára Devínskej Novej Vsi, v ktorom je množstvo sídlisk i pohrebísk, hradiská i kaštieľ a doklad o tom, že ním viedla stará obchodná „Jantárová cesta“ spájajúca Balt s Orientom. Naznačuje vývoj osídlenia a upozorňuje na dodnes zachované historické pamiatky.
Múzeum starej Devínskej
Expozícia Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi
Samospráva mestskej časti Devínska Nová Ves v rámci komplexnej revitalizácie historickej časti obce na Istrijskej ulici zrekonštruovala schátranú budovu bývalej pekárne a hostinca Furmanka s cieľom vytvoriť tu reprezentatívny priestor pre vlastné múzeum. Vybraný objekt sa nachádza v centre mestskej časti na Istrijskej ulici v tesnej blízkosti Slovenského národného múzea – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku. V lete roku 2014 sa začalo s rekonštrukciou a obnovený objekt bol prispôsobený potrebám múzea.
Slávnostné otvorenie Múzea starej Devínskej a expozície Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi sa uskutočnilo 19. júna 2015 o 16.30 hod.
Všeobecné informácie
Otváracie hodiny
Otvorené v utorok, stredu, štvrtok a piatok: 11:00-17:00; v sobotu a nedeľu: 12:00 - 17:00
Skupinové návštevy ohláste vopred.
Možnosti vstupu, vstupné
Riadne vstupné: 2 €
Zľavnené vstupné: 1 € deti od 6 rokov, študenti, dôchodcovia, držitelia preukazov ISIC, ITIC a EURO 26
Vstup zadarmo: deti do 6 rokov, zdravotne postihnutí, pedagogický dozor, držitelia preukazov ICOM a preukazov pracovníka múzea alebo galérie v SR a ČR a zamestnanci Poštovej banky
Kontaktné údaje
Istrijská 68, 841 07 Bratislava - Devínska Nová Ves
Tel.: +421 2 204 931 01-03
Mobil: +421 915 807 494
E-mail: mkchs@snm.sk, snm.mkchs@gmail.com
Www: www.snm-mkchs.sk, www.snm.sk
Pôvodná archivovaná keška