: dátová...
Cache sa na hore uvedených súradniciach nenachádza!
Na odlov si prines vlastné pero (BYOP)!
Wi-Fi je súbor štandardov umožňujúci elektrickým zariadeniam pripojiť sa na bezdrôtovú lokálnu sieť LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11. Wi-Fi bolo navrhnuté pre bezdrôtové zariadenia ale dnes sa najčastejšie používa na pripojenie k internetu. Umožňuje osobe so zariadením s bezdrôtovým adaptérom (PC, notebook, PDA, mobil) pripojenie k internetu v blízkosti prístupového bodu (access point). Oblasť pokrytá Wi-Fi signálom sa nazýva hotspot.
Len adaptéry certifikované Wi-Fi Alliance môžu používať oficiálne logo Wi-Fi.
Názov Wi-Fi je slovná hračka k „Hi-Fi“ (high fidelity – „vysoká vernosť“), čo by sa dalo interpretovať ako skratka wireless fidelity – „bezdrôtová vernosť“. Názov však v skutočnosti skratkou nie je a vznikol len ako marketingová náhrada pre "IEEE 802.11 štandard". Wi-Fi Alliance, ktorá je držiteľom ochrannej značky Wi-Fi, ju definuje ako "WLAN založenú na IEEE 802.11 štandardoch", čo s bezdrôtovou vernosťou nemá nič spoločné.
História Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne pre pokladničné systémy) boli uvedené na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps. Vic Hayes (vynálezca Wi-Fi, nazývaný „otec Wi-Fi“) sa so svojím tímom podieľal na návrhu štandardov IEEE 802.11b, 802.11a a 802.11g. V roku 2003 Vic odišiel z Agere Systems do dôchodku. Agere Systems bol pod silným tlakom konkurencie, hoci ich produkty boli špičkovej kvality, zákazníci požadovali lacnejšie Wi-Fi riešenia. Chipset 802.11abg all-in-one od Agere (kódové označenie: WARP) na trhu neuspel. Agere Systems sa rozhodli opustiť Wi-Fi trh na konci roka 2004.
Zabezpečenie WiFi V súčasnosti je problémom WiFi jeho nekontrolované masové rozšírenie. Komerční operátori ponúkajú smerovače so vstavaným WiFi, ale vo väčšine prípadov je Wifi v zariadení povolené a nezaheslované. Neskúsení používatelia nedokážu prístroj nastaviť a postačuje im, keď pripoja internet do svojho stolného počítača. Ich pozornosti unikne, že je aktívna anténa. Poskytujú tým prístup k svojim počítačom a internetu každému v dosahu WiFi. Signál prechádza stenami budov. V prípade, že má účastník zariadenie na vyššom poschodí, je signál zachytiteľný až do kilometra. Preto nie je problém nájsť na sídliskách množstvo nezabezpečených WiFi sietí. /Doma nič nelúšti, choď na úvodné súradnice a zober si so sebou zariadenie schopné pripojiť sa na wifi, prezradí ti kde hladať./ Každé WiFi zariadenie poskytuje možnosť nastaviť rôzny stupeň ochrany. Opatrenia na zamedzenie neautorizovaných používateľov sú: potlačenie vysielania service set identifier (SSID) prístupového bodu, povolenie prístupu do siete len počítačom so známymi MAC adresami, ako aj rôzne kryptovacie štandardy.
802.11 ŠTANDARD
WEP (Wired Equivalent Privacy)
WPA (Wi-Fi Protected Access)
WPA Enterprise (WPA)
WPA PSK (WPA Personal)
802.11i ŠTANDARD
WPA2 (WI-FI Protected access 2)
WPA2 Enterprise (WPA2)
WPA2 Personal (WPA2-PSK)
Šifrovacie algoritmy
TKIP
AES (CCMP)
EAP (Extensible Authentication Protocol)
LEAP (Lightweight EAP)
PEAP (Protected EAP)
PEAPV0/EAP-MSCHAPV2
PEAPV1/EAP-GTC
EAP-TLS (EAP – Transport Layer Security)
EAP-TTLS/MSCHAPV2 (EAP – Tunneled Transport Layer Security)
EAP-SIM