Geomorfologicky patrí do Ipeľskej pahorkatiny. Jej vznik súvisí s výverom mineralizovaných vôd, vystupujúcich z veľkej hĺbky pozdĺž tektonických zlomov. Z hydrouhličitanu vápenatého rozpusteného vo vode sa na vzduchu vyzrážal uhličitan vápenatý, z ktorého postupným spevňovaním a prekryštalizovaním vznikol travertín. Usadzovaním vrstiev travertínu sa koncom treťohôr a v priebehu štvrtohôr vytvoril charakteristický útvar, travertínová kopa.
Tvoriaci sa travertín pokryl telá rozmanitých rastlín a živočíchov, ktoré sa tak zachovali vo forme peleontologického materiálu. Unikátnym nálezom je vyliatok medzipancierovej dutiny korytnačky močiarnej (Emys orbicularis) rovnako ako zachovalá čeľusť a zuby nosorožca Dicerorhinus etruscus brachycephalus. Našli sa tu aj odtlačky listov a stoniek rastlín i schránky rozličných mäkkýšov. Deponované sú v Tekovskom múzeu v Leviciach.
V dávnej minulosti sa na jeho území nachádzali teplejšie termálne pramene, z ktorých levický ónyx vznikal a i preto sa dosť líši od ostatných typov travertínov na území Slovenska. Pramene vychádzajú z veľkých hĺbok a sú nasýtené obrovským množstvom minerálnych látok, ktoré sa usadzujú v blízkosti výveru. Týmto procesom sa vytvára travertínová kopa s otvorom uprostred. Voda nasýtená takýmto vysokým obsahom minerálov vyteká z výveru a minerálne látky sa rýchlo usadzujú. Pokiaľ vložíme nejaký predmet do blízkosti prameňa, tento sa rýchlo obalí travertínom a nakonzervuje sa ním. Takýmto spôsobom vznikajú aj skameneliny rôznych druhov živočíchov a rastlín.
V 20. storočí sa travertín na Vápniku ťažil a využíval ako dekoračný kameň, ktorý preslávil Levice v podstate v celej Európe. Levický zlatý ónyx je v podstate ónyxový mramor bielo-zlato-žltej farby s medovým odtieňom, ktorý prechádza do travertínu žltkastej farby. Nakoľko sa tieto dve polohy hojne striedajú, vytvárajú nezameniteľný dekoračný kameň na všestranné použitie. V zahraničí by sme ho našli pod názvom „onyx d ´or“, teda zlatý ónyx.
Výskyt zlatého ónyxu v kameňolome pri Leviciach je ojedinelý v celej západnej a strednej Európe a z celosvetového hľadiska je na poprednom mieste vďaka svojmu estetickému vzhľadu. Celkovo ónyxové mramory sú považované za nesmierne cennú surovinu a zaujímajú popredné miesta v kategórii dekoračných kameňov. Levický zlatý ónyx je bez sporu považovaný za najkrajší dekoračný kameň Slovenska.
Zdroj:
Infotabuľa a:
http://www.vivarista.sk/m/clanky/837
http://hornikovaeva.blogspot.sk/
Ak chcete logovať túto cache, pošlite mi cez profil odpovede na nasledovné otázky:
1. Na pamätníku s prednej strany je pamätná tabuľa. Aký je dátum osadenia tejto tabule?
2. Koľko schodov je na pamätníku? Odporúčam pri spočítavaní vyjsť až hore. Je odtiaľ pekný výhľad. Ale ak vám výšky nerobia dobre tak sa dajú spočítať aj zdola.
3. Aká je nadmorská výška travertínového lomu na úvodných súradniciach?
4. Aké je sfarbenie tohto travertínu?
K logu priložte fotografiu seba, alebo aspoň okolia. Táto úloha je nepovinná, ale každá fotka poteší.
V prípade že do 14 dní od logovania nedostanem odpovede na otázky tak log bez vyzvania zmažem.
English:
The travertine heap Vápnik (transl. - Calcium) also called Šikloš is situated 4 km southeast from Levice. It is considered as the one of the largest travertine heaps in Slovakia.
Geomorphologically is Vápnik the part of the Ipeľska pahorkatina (Ipel hills). The origin of this heap is associated with hot springs of mineralized water, extending from the great depths along the tectonic faults. From the hydrocalcium bicarbonate dissolved in the water with oxygene precipitated to calcium carbonate. And then by the reinforcing and progressive recrystallization finally it turns to travertine. The sedimentation of travertine layers at the end of the Tertiary and during the Quaternary helping was created characteristic formation - travertine heap. Travertine in the process of forming was covered the plants and animals that are preserved in the form of paleontological materials. Unique fossil finds are the stone cavity of the tortoise shell (Emys orbicularis) or jaw and teeth of the rhinoceros (Dicerorhinus etruscus brachycephalus). Also there were found the cast of leaves and molluscans that are also exposed in Tekov museum in Levice.
In the past was located under the Vapnik warmer hot springs from which created Levický zlatý onyx. Its origin and formation is quite different from other types of travertine in Slovakia. The spring well are based in great depths and are saturated with huge amounts of minerals which are deposited near the place where well forths. This process creates a travertine heap with a central hole. Water saturated with such high mineral content that flows from well forth place and minerals make sediments quickly. If we run an object to the water flow, this will caused layers wrapped with the travertine and preserves the form. By this process arise also the fossils of different species of animals and plants.
In the 20th century the travertine on Vápnik was mined and used as a decorative stone that made famous Levice across Europe. Levice gold onyx is essentially onyx marble white and golden-yellow with honey shade that goes into travertine yellowish color. Since these two positions abundantly turns, creates a unique decorative stone for all-purpose use. We found it outside Slovakia under the name "onyx d'Or, a golden onyx.
The occurrence of gold in onyx quarry near Levice is unique in the whole of Western and Central Europe and it is rare due to the aesthetic appearance. Onyx marbles are considered extremely valuable raw materials and occupies a leading position in the category of decorative stones. Levice gold onyx considered the most beautiful decorative stone Slovakia.
Source:
Infodesk and:
http://www.vivarista.sk/m/clanky/837
http://hornikovaeva.blogspot.sk/
To log this cache you should send me the answers by GC profile to the following questions:
1. On lookout (down) is some table. When was it placed?
2. How many steps are on the lookout?
3. What is the altitude on coordinates?
4. What is the colour of this travertine?
Add to log a photo of yourself, or photo of landscape. This task is optional, but each photo enjoy Me.
If I will not recieve any answer to questions during 14 days, I delete the log.