Pár slov úvodem
Tuto sérii jsem založil na počest
původní keše Bazilišek, kterou jsem měl tu čest
odlovit a která byla po zničení parádní finálky ownerem archivována. Protože však nevládnu schopnostmi vytvořit vymazlenou krabičku, rozhodl jsem se pro řešení, které mě baví a které vyhovuje mým schopnostem — wherigo. Mým cílem bylo napsat takovou hru, jakou bych si sám rád zahrál. Doufám, že bude důstojným nástupcem původní keše a že si její hraní náležitě užijete. Vzhledem k tomu, že samotná hra je poměrně těžká, rozhodl jsem se do ní umístit více různých keší, abyste byli náležitě odměněni.
Protože se však nelze zavděčit všem a taky platforma wherigo trpí určitými neduhy, předem se omlouvám těm, které hra nezaujala, naštvala anebo se jim ji nepodařilo pro nepřekonatelné technické problémy dohrát.
Jak odlovit tuto keš
Abyste získali tuto keš, musíte zabít baziliška.
Při odlovu všech keší dbejte zvýšené opatrnosti. V místech uložení se obzvláště v případě hezkého počasí mohou vyskytovat mudlové!
Pro koho je tato keš určena
- Tato keš je určena pro ty, kteří před rychlým nalezením krabičky upřednostňují zábavu a dobrodružství. Zabere vám zhruba 2 — 4 hodiny hraní a budete u toho muset přemýšlet.
- Tato keš je určena především pro ty, kteří jsou zběhlí v hraní wherigo. Vyžaduje totiž dobrou znalost ovládání wherigo přehrávače a možností, které tato platforma nabízí. Wherigo začátečníci jsou také vítání, ale měli by si k obtížnosti přihodit aspoň jednu hvězdičku navíc.
Pro koho tato keš není určena
- Tato keš není určena pro ty, kteří očekávají rychlou a jednoduchou akci. Pokud vás zajímá především krabička a nechcete se zdržovat, vyberte si radši jinou keš.
Co je pro odlov keše potřeba
- Přístroj, umožňující přehrávat wherigo cartridge. Pozor — na Garminech hru hrát nelze! (Proč?)
- Odhodlání, dobrá nálada a 2 — 4 hodiny času.
Co na vás při odlovu této keše NEČEKÁ
- Běhání na čas.
- Lezení na stromy nebo skály. Obecně terén vyšší než 2.
- Komplikované šifry.
- Vymazlená krabička na konci.
Princip hry
- Hlavním principem hry je plnění jednotlivých úkolů, na které po cestě narazíte. Úkoly jsou pro lepší orientaci označeny písmeny.
- Na začátku vidíte tři úkoly, přičemž hlavní úkol A je „Zbav kraj baziliška“. Později se seznam může rozšířit.
- Pro úspěch ve hře stačí splnit hlavní úkol, plněním ostatních úkolů však můžete získat důležité informace nebo pomůcky, které vám pomohou se splněním hlavního úkolu.
- Každý úkol se skládá z jedné nebo více fází, které musíte splnit postupně. O aktuální fázi úkolu se dozvíte v jeho detailu.
- V jednom okamžiku můžete plnit jenom jeden úkol. Který to bude, je však většinou na vašem uvážení. Vždy si musíte zvolit jeden z dostupných úkolů, který budete plnit. Plnění úkolu můžete kdykoliv přerušit a začít plnit úkol jiný (a k plnění původního úkolu se později vrátit). Nemusíte čekat, až aktuální úkol dokončíte. K přepínání plnění úkolů (a ještě k mnoha jiným věcem) slouží předmět „Deník“.
- Při plnění konkrétního úkolu jsou aktivní pouze zóny, které s tímto úkolem souvisí. Ostatní zóny jsou v tuto chvíli až na výjimky neaktivní.
- V baziliškově lese (ne mimo něj) můžete kdykoliv použít příkaz „Prozkoumat okolí“ (je mezi akcemi předmětu „Deník“), který vám umožní objevit i věci, na které byste pouhým plněním úkolu nenarazili.
Rady pro hru
- Před hrou prostudujte část Technické rady a známé problémy.
- Dobře se na hru soustřeďte. Nesoustředěnost produkuje nepozornost a nepozornost není dobrou výbavou pro tuto hru.
- Přistupujte k tomuto wherigu jako k počítačové hře. Uvědomte si, že pokud získáte nějakou informaci vy jako hráči (např. od kolegy nebo z předchozího hraní), ještě to neznamená, že tu samou informaci získají vaše postavy ve hře! Může se tak stát, že vy sice víte, že se na konkrétním místě něco nachází, ale pokud se to ve hře nedozví i vaše postavy, nebude vám to k ničemu. Musíte s postavami odehrát příslušnou pasáž hry, ve které se tuto informaci dozví.
- Do většiny zón není nutné vstupovat, stačí se přiblížit na nějakou vzdálenost, zhruba 10 — 15 metrů. Sledujte především oddíl „Vidíte / You see“, jakmile se tam něco objeví, můžete s tím začít pracovat, ať už je to postava nebo věc. Informace o potřebné vzdálenosti je taktéž uvedena v popisu příslušné zóny. (Tip: Pokud si zobrazíte zónu na mapě a vidíte, že je miniaturní, pak to znamená, že není nutno vstupovat dovnitř, ale stačí se přiblížit. Pokud je zóna větší, bude to ve většině případů znamenat nutnost do ní vstoupit.)
- Všechny informace, které budete potřebovat pro úspěšné absolvování, se dozvíte při hře. Je proto nutné dobře číst všechny texty, které se vám zobrazí. Pokud vám nějaký text uteče, můžete si ho přečíst v historii zpráv.
- Důležité informace, které se cestou dozvíte, se navíc uloží do deníku — zvolte příkaz „Listovat deníkem“. Do deníku se občas uloží i nějaké listiny, na které cestou narazíte. Nebudou tedy dostupné přímo v inventáři, ale až při listování deníkem.
- K cíli nevede jedna jediná, „správná“ cesta. Hra obsahuje několik alternativních konců, takže možností, jak hru (úspěšně) dohrát, je více a záleží jenom na vás, jakou cestou se nakonec vydáte. Samozřejmě, že vaše možnosti jsou omezené tím, co autor předpokládal a co platforma wherigo umožňuje.
- Ne z každé situace se dá úspěšně pokračovat. Můžete se dostat do „slepé uličky“, ze které už nepovede žádná cesta. V takovém případě vás může zachránit pouze dříve uložená pozice.
- Při nakupování vybavení ve vesnici dodržujte zásadu „třikrát přemýšlej a jednou kupuj“. Zakoupené zboží již nelze vrátit ani odprodat a jednou zaplacené peníze již zpět nezískáte.
- Na začátku hry si můžete vybrat maximálně tři společníky, kteří vás budou na cestě doprovázet. Každý má trochu jiné schopnosti, takže výběr nebude jednoduchý. Koho si vzít s sebou a čí služby odmítnout?
- Vaše postava i vaši společníci můžou při hře utrpět zranění. Kontrolujte průběžně stav zranění vaší postavy (v detailu Deníku) a vašich společníků (v detailu postavy). Vaše postava a většina společníků vydrží 5 zranění, 6. je smrtelné. Výjimkou jsou bojovníci, kteří vydrží 7 zranění, ženy, které vydrží pouze 4 zranění, a děti, které vydrží jen 3 zranění. Dokud není zranění smrtelné, lze je léčit především bylinkami.
- Pokud včas nevyléčíte zranění, může váš společník nebo i vaše postava zemřít. Smrt společníka znamená, že ho pro další hru ztratíte a on vám zmizí z inventáře, můžete však pokračovat ve hře. Smrt vaší postavy znamená konec hry. Pokud k ní dojde, nezbyde vám nic jiného, než hrát znovu, nebo se vrátit ke dříve uložené pozici. Ve hře existuje ještě jedna možnost, která vám může pomoci v případě, že váš společník nebo vaše postava zemřela.
- Snažte se hru hrát tak, jako byste příběh sami prožívali v reálu. Pokud budete postupovat stylem „schválně, co se stane, když...“, můžete se snadno dostat do slepé uličky nebo vaše postava může zemřít, případně vám může hra spadnout.
- Pokud hovoříte s nějakou postavou, může se stát, že rozhovor bude přerušen nějakou událostí a vy se ocitnete v základním menu. V takovém případě použijte znovu příkaz „Promluvit si“ a rozhovor bude pokračovat. Pokud už vám postava v danou chvíli všechno řekla, už s vámi nebude dál komunikovat.
- Pokud nevíte, jak dál, zkuste některou z těchto možností:
- Promluvit si se členy vaší družiny nebo s postavami, na které jste narazili — použití příkazu „Promluvit si“. Promlouvat s postavami můžete vícekrát — výsledek promluvy se může lišit v závislosti na aktuálních podmínkách. Pokud se po zadání tohoto příkazu nic nestane, postava vám v tuto chvíli nemá co říci.
- Nastavit si plnění hlavního úkolu (A) a postupovat po cestičce stále hlouběji do lesa. Případně si nastavte plnění libovolného jiného úkolu a postupujte po cestičce stále hlouběji do lesa. Většina zón se nachází buď přímo na cestách či cestičkách, nebo v jejich blízkosti.
- Použít příkaz „Prozkoumat okolí“. Můžete tak učinit kdekoliv v baziliškově lese (nikoliv mimo něj), ale větší smysl to má poblíž nějakého skutečného význačnějšího bodu.
- Kromě finálek keší a dvou speciálních případů, které jsou výslovně zmíněny v textu hry, jsou všechny předměty, postavy a místa, na které ve hře narazíte, pouze virtuální.
- Občas budete muset s někým nebo něčím bojovat. Boj je řešen automaticky a jednoduše, záleží pouze na tom, kdo s vámi jde a jestli máte nějakou zbraň. Čím více postav bojuje na vaší straně, tím lépe. Ozbrojené postavy (včetně vaší) jsou na tom ještě lépe. Před bojem můžete některým neozbrojeným společníkům předat zbraň ze svého inventáře a tím je posílit. Bojovníci jsou v boji lepší než „civilové“. Kouzelníci a alchymisté většinou také, protože mohou používat kouzla. Ženy a děti nebojují.
- Boj s baziliškem je speciální disciplína, která má svoje vlastní pravidla. Včas se je dozvíte. K boji s baziliškem se uchylte až v okamžiku, kdy budete mít dostatečně „nabito“. Bazilišek je silná, nebezpečná a nekompromisní příšera. V boji s ním to je kdo z koho. Buď zahyne bazilišek, nebo vaše postava. Šance na reparát není.
- Pravidelně hru ukládejte. Automatické ukládání NENÍ implementováno! (Proč?)
- Ideální je nechodit hrát sám, ale ve skupině, nebo alespoň ve dvou. Hra samotného hráče není vyloučena, ve více lidech však budete moci využít nápady ostatních. Jednoduše platí: víc hlav, víc ví.
Ovládání
Sekce „Umístění / Locations“
Zobrazuje viditelné zóny, kam je možné se nechat navigovat. Ne všechny zóny musí být viditelné.
Sekce „Vidíte / You see“
Pro hru velmi důležitá. Obsahuje věci nebo postavy, které nejsou ve vašem inventáři, ale které vidíte. S většinou z nich můžete provést nějakou akci.
Po vstupu do baziliškova lesa se tu od verze 2.3 objevuje příkaz
Prozkoumat okolí, který má stejnou funkci jako stejnojmenný příkaz uvnitř deníku (viz níže).
Sekce „Inventář / Inventory“
Zde vidíte všechny věci, které vaše postava má, a všechny postavy, které s vaší postavou jdou. S většinou z nich můžete provést nějakou akci.
Klíčovým předmětem v inventáři je
Deník — viz dále.
Sekce „Úkoly / Tasks“
Seznam úkolů, které vám byly v dosavadním průběhu hry zadány. Na telefonu je možné přímo odsud zvolit plnění libovolného úkolu stisknutím tlačítka „PLNIT“.
Deník
Důležitý předmět ve vašem inventáři. Zobrazuje aktuální informace o hráči a umožňuje provádět některé příkazy, které se vztahují přímo k hráčově postavě.
Informace o hráči
- Peníze: aktuální stav dukátů.
- Zranění: aktuální počet zranění (pokud údaj chybí, je hráčova postava nezraněna). Maximální počet zranění je 5, další zranění již způsobí smrt hráčovy postavy.
- Aktuálně plněný úkol: písmeno aktuálně plněného úkolu.
- Zkompletováno: kolik procent hry hráč odehrál. Pozor, pro úspěšné absolvování hry není nutno zkompletovat celých sto procent. Tento údaj dává hráči informaci o tom, kolik z herního světa již prošel a kolik mu ještě zůstalo skryto.
- Úkoly dokončené: kolik procent ze všech možných úkolů hráč dokončil.
- Úspěšnost dokončení: kolik procent z dokončených úkolů bylo úspěšných.
- Počet neúspěchů: neúspěchem se rozumí různé věci, které se hráči nepovedly. Typicky se mezi ně řadí nevyléčená zranění, smrt hráčovy postavy, smrt společníka apod.
- Celková úspěšnost: procento, které v sobě zahrnuje dokončené úkoly, úspěšnost dokončení a počet neúspěchů.
- Kontrolní pečeť: objeví se až po dokončení celé hry. Tento kód, prosím, uveďte do logu této hlavní keše. Ostatní keše série mají své pečeti, které se postupně ukládají do deníku. Ty, prosím, uveďte do logu u těchto keší.
Plnit úkol
Pomocí tohoto příkazu je možné zvolit, který úkol bude hráč právě plnit. Zobrazí se seznam úkolů, které lze plnit. Hráč si vybere jeden konkrétní, nebo zvolí „– Beze změny –“, pokud chce pokračovat v plnění dosavadního úkolu.
V telefonech to lze provést i přímo z detailu úkolu.
Prozkoumat okolí
Kdekoliv v baziliškově lese (nikoliv mimo něj) je možné zvolit příkaz „Prozkoumat okolí“. Ten provede rekognoskaci nejbližšího okolí hráče na skryté zóny (cca 20 metrů) a pokud nějaké nalezne, zobrazí jejich seznam. Hráč si pak zvolí, jakou zónu chce aktivovat. Poté se do ní může přesunout.
Většinu z těchto zón nelze zobrazit žádným jiným způsobem. Tyto zóny jsou však umístěny pouze poblíž nějakých skutečných význačnějších objektů.
Listovat deníkem
Některé informace, které se hráč v průběhu hry dozví, se automaticky zapíšou do deníku. Pomocí tohoto příkazu hráč může listovat svými poznámkami.
Historie zpráv
Může se stát, že vám některé zprávy zmizí dřív, než si je stihnete přečíst, nebo si je nepřečtete důkladně. V takovém případě není nic ztraceno. Pomocí příkazu „Historie zpráv“ se můžete podívat na maximálně 10 posledních zpráv, které vám byly zobrazeny. Pokud bylo se zprávou spojené nějaké rozhodování, to už samozřejmě zopakovat nepůjde. A protože soustředění a pozorné čtení textů je pro hru velmi důležité, pokud na začátku použijete jako vstupní kód slovo koncentrace, dostanete nějaké peníze navíc.
Proč hru nelze hrát na navigacích Garmin
Jednoduše řečeno — Garmin nezvládá složitost hry nejspíš z důvodu nedostatečné paměti. Od začátku jsem sice vytvářel tuto hru tak, aby ji bylo možné hrát i na Garminech, bohužel však nakonec obsahuje takové množství objektů a kódu, že ve výsledku Garmin spadne (vypne se). Podobný problém jsem řešil u ITZ#02, ale tam se to dalo vyřešit rozdělením na tři samostatné cartridge (podobně jako u ITZ#03). To v tomto případě však není možné, takže jsem stál před rozhodnutím, jestli kvůli kompatibiltě s Garminy obětovat značnou část možností hry. Nakonec jsem se rozhodl pro hru. Tímto se vám všem, kteří máte Garminy a nemáte možnost nebo nechcete hru hrát na telefonu, omlouvám.
Proč není implementováno automatické ukládání
Nejedná se o výraz zlomyslnosti autora, ale spíš naopak. Protože se může stát, že se ve hře dostanete do slepé uličky, mohlo by automatické ukládání způsobit, že bude tato neřešitelná situace uložena a vy se nebudete moci vrátit dostatečně zpět. Proto jsem se rozhodl ponechat ukládání vyloženě na vašem uvážení. Ve WhereYouGo lze uložení jednoduše realizovat klepnutím na tlačítko „Uložit“ z hlavní obrazovky hry. Nejnovější verze dokonce umožňuje ukládat do více samostatných slotů. V OpenWigu je také možné zvolit příkaz „Save“.
Pozor! Program Wherigo pro iOS neobsahuje příkaz pro ruční uložení, ale místo toho ukládá sám automaticky. Zde tedy frekvenci ukládání nelze účinně ovlivnit.
Proč může hráčova postava zemřít
Opět to není ze zlomyslnosti, ale chci tím docílit toho, abyste hru brali vážně. Abyste všechna rozhodnutí činili s rozmyslem a nikoliv nazdařbůh. Jaghutovi se však omlouvám předem, protože mám takové tušení, které vychází z předchozích zkušeností, že bude-li toto wherigo vůbec hrát, tak bude první, jehož postava neodvratně zemře, přestože bude hrát s rozmyslem.
Technické rady a známé problémy
Bohužel vám nedokážu zaručit, že při hře nenastanou žádné technické problémy. Samotná platforma wherigo má své mouchy, navíc do toho vstupuje způsob implementace do příslušných operačních systémů, technické vlastnosti konkrétních přístrojů a také jejich aktuální konfigurace. Pokud však dodržíte následující rady, pravděpodobnost technických problémů se sníží.
Obecné
- Zkontrolujte si úroveň nabití baterie, případně si s sebou vezměte power banku.
- Pokud máte slabší přístroje, vypněte pokud možno všechny nepotřebné aplikace běžící na pozadí, ideálně též přístup k internetu, aby pro hru zbylo co nejvíce paměti a prostředků.
- Hned na začátku si vyzkoušejte chování aplikace při uložení a znovunačtení uložené hry, ať nejste později nepříjemně překvapeni.
- V průběhu hraní nedělejte žádné nebezpečné operace — nepřepínejte se na jiné aplikace, nekonfigurujte GPS apod. Pokud potřebujete něco z toho udělat, radši si nejprve uložte hru a případně ji i ukončete.
- Na některých telefonech může být v některých situacích (např. v zobrazení nabídek) odezva pomalejší. Záleží na počtu položek nabídky a na technických parametrech telefonu. Pokud se vám např. po výběru příkazu hned nic nezobrazí, vyčkejte pár vteřin, odezva by se měla dostavit. Naopak, předčasné opakování příkazu by mohlo dostat hru do nestabilního stavu.
Nelze vybrat plnění úkolu
Výskyt ve verzích: Všechny.
Popis problému: Při pokusu o přepnutí na plnění úkolu se vám místo toho objeví naposledy zobrazený seznam (např. výběr zboží k nakoupení).
Příčina: Předchozí seznam jste opustili tlačítkem telefonu „Zpět“. V takovém případě dojde k nekonzistenci.
Řešení: Jakmile se zobrazí seznam, klepněte na ukončovací položku (je většinou uvedena mezi dvěma pomlčkami), nebo ve svém inventáři najděte předmět „První pomoc při nesnázích“. Zvolte jeho příkaz „Opravit“ a volbu „Ukončil jsem výběr tl. Zpět“. Problém by se tím měl vyřešit.
Doporučení: Každý seznam obsahuje jednu položku, která ho umožní opustit bez provedení výběru. Jméno této položky je většinou uvedeno mezi dvě pomlčky. Např. „– Beze změny –“, „– Konec –“, „– Dekuji, to mi staci –“. Seznam ukončujte pouze výběrem této položky, nikdy ne tlačítkem „Zpět“ na telefonu.
Mizející lupiči
Výskyt ve verzích: 1.0 — 1.5
Popis problému: Poté, co jste narazili na lupiče a pro jistotu zvolili „Nenápadně odejít“ anebo opustili zónu bez další akce, lupiči zmizeli ze zóny. Pokud jste si to později rozmysleli a chtěli něco s lupiči provést, již to nešlo, protože tam nebyli.
Příčina: Do verze 1.5 včetně byla opravdu logika taková, že v tomto případě lupiči zmizeli a již se neobjevili.
Řešení: Do verze 1.5 jediné — nevolit možnost „Nenápadně odejít“ a neopouštět zónu bez další akce. Ve verzi 1.6 je toto chování opraveno.
Doporučení pro verze 1.5 a nižší: Pokud si na lupiče hned netroufáte, je lepší se zatím zóně úplně vyhnout (nevstupovat do ní) a později se třeba vrátit. Pokud jste však již vstoupili a nenápadně odešli a chtěli byste později lupiče navštívit kvůli něčemu, co vám pomůže proti baziliškovi, pak vězte, že to není nutné a že existují ještě tři další alternativy, které setkání s lupiči nevyžadují, takže dohrát se to dá i tak.
Smrtelné léčení
Výskyt ve verzích: 1.0 — 1.6
Popis problému: Po léčení hráče nebo postavy prokazatelně léčivou bylinou dojde k jejich nenadálé smrti.
Příčina: Velká chyba, sypu si popel na hlavu! Dochází k ní pouze při časovém souběhu dvou okolností. Při betatestu odhaleno, opraveno bohužel pouze částečně, pak se, mrcha, už neprojevila.
Řešení: Do verze 1.6 není. Budete-li mít smůlu a trefíte se s léčením zrovna do časového souběhu, dojde k úmrtí. Pravděpodobnost úmrtí snížíte co nejrychlejším odklepnutím dialogů, které se zobrazí po podání lektvaru, bohužel to nelze úplně eliminovat. Naopak, čím déle necháte tyto dialogy zobrazené, tím větší je pravděpodobnost, že to špatně dopadne.
Pokud se vám ozve doprovodný zvuk, máte následujících asi 20 sekund na bezpečné léčení. Ve verzi 1.7 je opraveno.
Doporučení pro verze 1.6 a nižší: Pokud můžete, stáhněte si verzi 1.7. Pokud máte rozehráno a nechcete hrát od začátku, v každém případě se vybavte živou a mrtvou vodou. Minimalizujte počet léčení. Pokud možno, provádějte léčení těsně poté, co se přehraje doprovodný zvuk. Ještě jednou se omlouvám.
Android (WhereYouGo)
Tlačítka po klepnutí nereagují
Výskyt ve verzích: Všechny.
Popis problému: Přepnuli jste se na jinou aplikaci (např. jste chtěli něco vyhledat na internetu, nebo jste telefonovali) a při návratu do hry vám neragují tlačítka ani nic jiného. Po delší době to začne fungovat.
Příčina: V
Nastavení > Hlavní máte zaškrtnutou volbu
Automaticky ukládat hru. To způsobí, že po přepnutí do jiné aplikace se začne automaticky ukládat rozehraná hra. U některých přístrojů však ukládání trvá velmi dlouho a po návratu zpět ještě není dokončeno, ačkoliv to není nijak poznat.
Řešení: Je nutné počkat, až se uložení dokončí. V takovém případě neklepejte na tlačítka, mohli byste to ještě více pokazit.
Rozhodně v tomto stavu neukončujte hru! Poslední uložená hra by byla zničená!
Doporučení: Vypněte si volbu
Nastavení > Hlavní > Automaticky ukládat hru.
iPhone (Wherigo)
Automatické ukládání
Výskyt ve verzích: Všechny.
Wherigo na iPhone automaticky ukládá hru v určitých intervalech. Toto nelze nijak ovlivnit. Je potřeba být obezřetný, a když se hra ukládá (dole ve stavové řádce se objeví indikátor), radši nic nedělat a počkat, až ukládání skončí.
Poklad lesních skřítků není dostupný
Výskyt ve verzích: 1.0 — 2.7
Příčina: Wherigo na iPhonech zareaguje v jedné situaci jinak, než je standard, čímž je znemožněno získat poklad lesních skřítků a tím i souřadnice této keše.