Mofeta to przejaw działalności (ekshalacji) wulkanicznej objawiający się wydobywaniem z głębi ziemi dwutlenku węgla (jest to chłodny wyziew (o temperaturze poniżej 100°C), zawierający głównie dwutlenek węgla, bez większej obfitości pary wodnej.) Jedne z największych i najwydajniejszych mofetą w Polsce są znajdująca się na granicy miejscowości Jarzębnik i Złockie Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego oraz właśnie ta Mofeta w Tyliczy, emitują ona po około 10 m³ / minutę CO2
W miejscu tym można zaobserwować wydobywanie się gazu na dwa sposoby:
- bulgotki - gaz rozpuszcza się w wodzie głęboko pod ziemią i razem z nią wydostaje się na powierzchnię by po zmianie ciśnienia niczym po otwarciu napoju gazowanego zamienić się w bąbelki wydostające się ze źródła
- dychawki, inaczej „oddech ziemi” czyli CO2 przenikający przez warstwy wodonośne bezpośrednio na powierzchnię
Mofete w Tyliczu otwarto dla zwiedzających w październiku 2011 roku.
Mofety w Tyliczu zostały otoczone "X" kręgami. Każdy z nich ma średnicę i głębokość około "Y". Mofeta posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek -około 50. Ciekawostką jest też to, że smak wody mineralnej z każdego kręgu jest inny.
Historia miejsca oraz dokładny opis mofety jest przedstawiony na tablicy, ustawionej przy mofecie. Obok zbudowano altankę z ławeczkami. Nad kręgami znajduje się też mostek, dzięki któremu możemy podziwiać bulgoczące źródełko.
Tylicka mofeta znana jest również z powodu swej niesamowitej historii, wciąż pełnej tajemnic. W latach 60. XX wieku, mofety zostały otoczone kręgami w celu pozyskiwania dwutlenku węgla przy hodowli "ROŚLIN", jako pasza dla zwierząt. Tak naprawdę była to jedna z największych tajemnic PRL-u- prowadzono tam badania na potrzeby stworzenia skondensowanego pokarmu dla kosmonautów ze Związku Radzieckiego. Uczeni nadzieję widzieli w słodkowodnych "ROŚLINACH", które w tylickiej mofecie miały doskonałe warunki do rozwoju. Dwutlenek węgla przyspiesza bowiem rozwój tego typu "ROŚLIN". W ten sposób został tu zlokalizowany tajny ośrodek badania tych "ROŚLIN" działający pod oficjalnym szyldem ośrodka rolniczego. Ostatecznie po wieloletnich testach uznano, że włąsnie te "ROŚLINY" nie są zbyt dobrze przyswajane przez organizm ludzki i ich produkcji zaniechano. Oficjalna wersja mówiła, że te "ROŚLINY" nie okazały się rewelacyjną paszą. Władze komunistyczne kazały zasypać betonowe kręgi.
Zwiedzanie Mofety Tylicz będzie możliwe jedynie we WTOREK i SOBOTĘ w godzinach 09.00-16.00
Prosimy o przestrzeganie podanych terminów, ponieważ w pozostałe dni dojście do Mofety będzie zamknięte.
Uwaga: Ponieważ CO2 jest cięższy od powietrza w bezwietrzne dni w pobliżu mofety może być niebezpieczne. W bezwietrzne dni nie schodź wyznaczonych tras i nie pochylaj się. Obserwuj dzieci i zwierzęta. Pamiętaj – czym niżej tym więcej CO2 i mniej tlenu. Jeżeli poczujesz jakieś dolegliwości takie jak kręcenie w głowie lub duszności to odejdź od mofety.
Zadania:
1. Podaj ilość kręgów - "X" oraz ich orjentacyjną średnicę - "Y"
2. Na dnie mofety (bulgotki i dychawki) znajdują się osady wytrącający się z wody. Jaki kolor i zapach mają te osady. Z jakim spotykanym na co dzień zapachem się kojarzy i o zawartości jakiego metalu w wypływającej wodzie świadczy.
3. Obok mofety znajduje się tablica informacyjna. Przeczytaj ją i odpowiedz na pytanie - Jakie dwie strefy (serie tektoniczno-facjalne) znajdują się okolicach Krynicy i Tylicza.
4. O jakich ROŚLINACH mowa w zmiance historycznej która miała miejsce na terenie mofety w Tyliczu
5. Miejsce gdzie można zobaczyć mofetę to bardzo miła dla oka okolica. Jako zadanie dodatkowe i nie obowiazkowe - Prosze o wykonanie zdjęcia wraz ze swoim GPSem i pochwalenie się nimi w logu. Prosze również o nie spoilerowanie zdjeciem odpowiedzi na powyższe pytania.
Logowanie
Zalogować „znalezienie” możesz od razu po odkryciu tej Mofety jednak prosze o przeslanie odpowiedzi do 3 dni od wizyty na miejscu. (Jeżeli Twoje odpowiedzi będą błędne, wskażę dodatkowe informacje) , w logu mile widziane również zdjęcia nie zdradzające odpowiedzi. Wpisy bez przesłanych prawidłowych odpowiedzi będą kasowane po 14 dniach.