RaL cache #6 [sv. Ján Nepomucký]
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Cache je venovaná tomuto miestu o ktorom málokto vie. Nachádza sa tu socha sv. Jána Nepomuckého a bočná uzavretá brána do hradu Devín.
Ku krabičke - poprosím aby ste sa snažili čo najviac si zapamätať ako je krabka skrytá a vrátili ju rovnako naspäť. Ďakujem
PS: prineste si pero ;)
Kamenná socha svätca na volutovom podstavci. Stojaci svätec je zobrazený v tradičnom ikonografickom poňatí v mníšskom šate a s Ježišom na kríži v náručí. Socha je novodobou kópiou, originál je uložený v Mestskom múzeum v Bratislave.
Pochybnosti o reálnej existencii Jána Nepomuckého
Svätý Ján Nepomucký je historicky sporná postava, na ktorú existujú tri rozdielne názory:
je to človek odlišný od JUDR. Johanna von Pomuk (* medzi 1340 a 1350, Pomuk, dnešný Nepomuk – † 20.marec 1393, Praha),
je to neexistujúca postava, vymyslená v 16.storočí na základe generálneho vikára pražskej arcidiecézy JUDr. Johanna von Pomuk, ktorý bol mnohoobročník a úžerník, či
je to púhe nesprávne meno pre JUDr. Johanna von Pomuk.
Podľa autorov spochybňujúcich existenciu Jána Nepomuckého si roku 1449 Tomáš Ebendorfer z Haselbachu vymyslel, že JUDr. Johannes von Pomuk bol zavraždený kvôli spovednému tajomstvu, roku 1471 si Pavol Žídek vymyslel, že JUDr. Johannes von Pomuk bol spovedník kráľovnej, roku 1483 si Ján z Krumlova vymyslel, že JUDr. Johannes von Pomuk bol zavraždený roku 1383. Nepravdiva je Kronika česká (1541) Václava Hájka z Libočan, ktorý si vedľa Johanna von Pomuk vymyslel Jána Nepomuckého s charakteristikami ako sú uvedené dole (vtedy ešte bez relikvie). Omyl rozpoznal Eliáš Sandrich už roku 1747, no vedecká štúdia nesmela byť vtedy vydaná. Niektoré neudržateľné omyly (napríklad smrť pre spovedné tajomstvo) hlásal ešte Gelasius Dobner.
Život
Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340 v dedine Pomuk, ktorá patrila neďalekému cisterciánskemu kláštoru pod Zelenou Horou. V mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. Jánov otec Velfín (či Welfin) bol v Pomuku v rokoch 1355 – 1367 richtárom, o matke nie je nič známe. Základne vzdelanie získal zrejme v škole zriadenej v roku 1344 pri kostole sv. Jakuba. Ďalšie štúdiá nie sú s istotou doložené, ďalej študoval na pražskej univerzite.
Od roku 1369 pôsobil ako verejný notár v Prahe a od roku 1380 bol u sv. Víta oltárnikom. Medzi rokmi 1383 a 1387 študoval cirkevné právo v Padove. Po návrate sa stáva kanonikom u sv. Jiljí a doktorom dekrétov. O dva roky neskôr je už kanonikom vyšehradskej kapituly a generálnym vikárom pražského arcibiskupa vo veciach duchovných. Nasledujúceho roku mení Ján svoju farnosť u sv. Havla za úrad žateckého arcidiakona. Dňa 20.marca 1393 Ján umiera počas mučenia (v dnešnom dome č. 12 na rohu ulíc Rytířská a Na Můstku), pravdepodobne okolo pol deviatej, jeho telo je zhodené z dnešného Karlovho mosta do Vltavy. 17.apríla nachádzajú Jánovo telo zachytené na pravom brehu Vltavy (v mieste dnešného Čechovho mosta) cyriaci, ktorí ho pochovávajú v kostole sv. Kríža pri svojom kláštore.
Okolnosti Jánovej smrti
Dôvodov, ktoré zapríčinili Jánovu smrť, existuje viac. Kvôli veľkej západnej schizme vzniká nepriateľstvo medzi českým kráľom Václavom IV. a arcibiskupom Janom z Jenštejna. Ich spor bol tiež sporom o menovanie biskupov a vôbec vysokých cirkevných úradov. Tieto spory sa vyhrotili na začiatku roku 1393 kvôli voľbe nového opáta kláštora v Kladruboch. Ján z Pomuku bol Jenštejnovým úradníkom, a túto voľbu potvrdil tak rýchlo, že kráľ čakajúci niekoľko rokov na smrť predchádzajúceho opáta, nestačil vzniesť formálnu námietku a dosadiť svojho človeka.
Podľa katolíckych prameňov pochybnej verohodnosti z 15. storočia Ján z Pomuka kritizoval samého kráľa a nechcel vyzradiť kráľovi spovedné tajomstvo kráľovnej, ktorej mal byť spovedníkom. Podľa katolíckej cirkvi svedčí o tom, že dôvodom umučenia je posledný z uvedených, i kráľova neobvyklá aktivita v mučiarni. Kráľ mal osobne Jána páliť na boku pochodňou, a tak ho nútiť, aby vyzradil potrebné informácie. Opačný názor je, že kráľ sa pomstil predovšetkým za zmarenie svojich mocenských plánov.
Additional Hints
(Decrypt)
uenqon