JÁN GOTČÁR
Ján Gotčár (Gočár) – makovský rodák, který významně přispěl ke změně školního systému v Uhersku, byl významný národovec, publicista a spoluzakladatel Matice slovenskej. Narodil se roku 1823 v Makove a zemřel v roce 1883 v Bratislavě – Rači.
„V tichej dedinke Makove pri žriedle bystrej Kysuce roku 1823 narodil sa náš, blahej pamäti oslávenec Janko Gotčár. Otec jeho bol nadpolesný tamže, v tehdajšom Panstve kniežaťa Eszerházyho“. Úryvek z Národných novín (roč. 14, č. 104, 6. 9. 1883, s. 2-3)
Po absolvování katolické teologické fakulty v Bánské Bystrici působil jako kněz v Pešti. Revoluční roky 1848-49 přežil opat v Bánské Bystrici jako profesor gymnázia a tajemník výboru Zvolenské stolice, aktivně podporující státoprávní snahy o národní emancipaci Slováků. V padesátých letech byl nejdřív ředitelem gymnázia v Užgorodu a potom hlavním dozorcem škol v rumunském Velkém Varadíne (slov. historický název města Oradea). Měl velký podíl na založení Matice slovenské - spolu s V. Paulíny-Tóthem a J. Franciscim tvořil delegaci, která Královské náměstné radě ve Vídni předložila žádost o povolení Matice slovenské. Spoluzakládal slovenské katolické gymnázium v Kláštore pod Znievom a podporoval duchovně i materiálně slovenských katolických studentů.
Po dobu celé svojí pedagogické a publicistické činnosti (podepisoval se pseudonymem Kysučan a J.G. z Kysúc) vyzýval po skutečné rovnosti a bratrství mezi národy tehdejšího Uherska. V roce 1865 kandidoval za poslance Uherského sněmu, ale neuspěl. Po maďarsko – rakouském vyrovnaní ho v roku 1867 maďarské úřady ze státní služby předčasne penzionovali. V centru obce Makov v parčíku mu byl odhalen památný kámen. Jánu Gotčárovi byl také v obci Makov věnován pamětní pokoj v jeho rodném domě.
Zdroj: www.makov.sk
Obrázek zakládajících členů Matice slovenskej s Jánem Gotčárem (třetí zprava na druhém řádku):
KE KEŠI: Jedná se o krátkou a nenáročnou multikeš. Úvodní souřadnice Vás přivedou k již zmiňovanému památnému kamenu, který obci Makov věnovalo slovenské národní kulturní sdružení Matica slovenská. Abyste zjistili finální souřadnice, musíte zjistit následující informace:
ABCD = V jakém roce věnovalo sdružení Matica slovenská obci Makov památný kámen věnovaný Jánu Gotčárovi?
E (doplňte číslo do následující věty)= Ján Gotčár se narodil E. června roku 1823.
F (doplňte číslo do následující věty)= Ján Gotčár zemřel F. srpna roku 1883.
FINÁLOVÉ SOUŘADNICE: N 49° 2 (A).(A+E) (B) (C+E+4) E 018° 2 (E+7).(F-11) (A) (D+2)
Finální krabička je velikosti micro a obsahuje logbook a tužku. Při lovu keše se chovejte nenápadně a řiďte se hlavně hintem. Keš schovávejte tam, kde jste ji našli a pečlivě ji zamaskujte.
Poblíž finální krabičky si můžete všimnout také pěkné sochy sv. Jana Nepomuckého. Budeme také rádi, když ke keši připojíte fotky, ať už sochy nebo obce Makov. Nepřikládejte ovšem prosím fotky památného kamenu a místa uložení finální keše, abyste nenapovídali ostatním lovcům.
KEŠ JE SOUČÁSTÍ VOLNÉ SÉRIE VĚNOVANÉ OBCI MAKOV - PŮVODNÍ BONUSOVÁ ČÍSLA JSOU ZRUŠENA, JELIKOŽ ZE ZAMÝŠLENÉ BONUSOVÉ KRABIČKY SE NAKONEC VYTVOŘÍ JEDNODUCHÁ MYSTERKA. KRABIČKY VĚNOVANÉ TÉTO OBCI VŠAK BUDOU NEUSTÁLE PŘIBÝVAT.
PŘEJI ÚSPĚŠNÝ LOV A NEZAPOMENUTELNÉ ZÁŽITKY