První ze série keší různých stupňů obtížnosti. Celá série vás provede po krásách přírody CHKO Bílých
Karpat v okolí města Brumov-Bylnice.
Městečko Brumov (od r. 1964 Brumov-Bylnice) se nachází v krajinné oblasti Bílých Karpat ve vzdálenosti
5 km jižně od Valašských Klobouk v nadmořské výšce 330 m. Od Zlína je Brumov vzdálen cca 46 km.
Městečko vzniklo v podhradí stejnojmenného hradu v údolí potoka Brumovky.
Bílé Karpaty návštěvníkům nabízejí nejen jedinečnou přírodu a krajinu plnou krásných panoramat, ale také množství kulturních památek a stále živých lidových obyčejů.
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Bílé Karpaty je území, které se vyznačuje nejvyšší druhovou rozmanitostí orchidejí ve střední Evropě. To byl také jeden z důvodů, proč byly Bílé Karpaty v roce 1996 zařazeny na seznam biosférických rezervací UNESCO, tedy seznam světového kulturního a přírodního dědictví.
K nejznámějším místům v CHKO patří národní přírodní rezervace Čertoryje, Zahrady pod Hájem a Javorina.
K jejich návštěvě můžete využít značených pěších turistických tras Klubu českých turistů.
Cyklisté mohou v Bílých Karpatech vyzkoušet dálkovou Beskydsko-karpatskou magistrálu či některou z regionálních tras.
Lyžaři využívají služeb několika zimních středisek rozmístěných převážně na Uherskobrodsku.
Pokud preferujete běžecké lyžování, máte možnosti několikanásobně širší a kvalitní trasy najdete téměř ve všech oblastech Bílých Karpat.
Bílé Karpaty jsou především pestrou mozaikou svérázných regionů. V nich můžete navštívit řadu památek lidové architektury a kulturních akcí, ale také propadnout kráse místních nářečí, ochutnat dobré víno či slivovici.
CHKO Bílé Karpaty náleží geologicky Západním Karpatům. Reliéf je tvořen převážně plochými, širokými
a nepříliš dlouhými hřbety, které jsou rozčleněny či od sebe odděleny hlubokými otevřenými údolími bez strmých svahů.
Fauna Bílých Karpat je velmi bohatá, předpokládá se, že v oblasti Bílých Karpat vyskytuje nejméně 20 tisíc druhů živočichů, z toho alespoň 16 tisíc druhů hmyzu.
Květnaté louky Bílých Karpat hostí velice bohatou faunu a představují důležité útočiště pro několik desítek vzácných a ohrožených druhů hmyzu, motýlů a rostlin (např. sklípkánek černý štítonoš, perleťovec dvouřadý, modrásek hořcový, křižák pruhovaný, roháč obecný). V lesích hnízdí holub doupňák, strakapoudi, datel černý, jestřáb lesní a káně lesní.
Ve starších porostech hnízdí čáp černý a v posledních letech šířící se krkavec velký. Na lesních cestách je téměř v každé kaluži možné nalézt kuňku žlutobřichou, v lesích a u potoků je hojný mlok skvrnitý.
Charakteristickým plazem listnatých lesů a zahrad je slepýš křehký. V severovýchodní části pohoří se vzácně vyskytuje rys ostrovid, ze Slovenska se občas zatoulá i medvěd hnědý.
Nejcharakterističtějším nelesním typem vegetace Bílých Karpat jsou květnaté orchidejové louky, které patří k druhově nejbohatším typům lučních porostů ve střední Evropě. Z orchidejí se zde vyskytují zejména vstavač bledý, hlístník hnízdák, okrotice bílá aj.
Hřeben Královce u Valašských Klobouk je přiřazen k fytogeografickému okresu Javorníky především pro přirozený výskyt jedle, která jinde v CHKO Bílé Karpaty není původní.
Historický vývoj v Bílých Karpatech znamenal, že se zde nedochovalo mnoho středověkých stavebních památek. K nejstarším patří zřícenina hradu v Brumově, hrádek Zubačov u Komně a hrad Nový Světlov
u Bojkovic, pocházející původně z 15.-16. století, přestavěný v 19. století. Z církevních staveb zasluhují zmínku kostely ve Vlachovicích a ve Velké nad Veličkou.
Velmi rozšířené jsou drobné sakrální stavby a volně stojící plastiky, např. Boží muka u Luhačovic, roubená zvonice v Haluzicích, zajímavé zvonice ve Vrběticích a v Javorníku. Zajímavým příkladem secesní architektury je řada objektů v lázních Luhačovice.
Specifické podmínky života v Bílých Karpatech a odlehlost řady sídel vedly k udržení bohatých folklórních tradic.
Do CHKO Bílé Karpaty zasahuje více živých etnografických oblastí. Okraj západní části náleží Dolňácku, několik vesnic v okolí Velké nad Veličkou tvoří Horňácko. Samostatnou národopisnou oblastí jsou Moravské Kopanice. Do okolí Valašských Klobouk zasahuje Valašsko, k němu přiléhá Luhačovické Zálesí.
Dodnes se v Bílých Karpatech setkáváme s živou tradicí lidových krojů, písní a tanců při oslavách různých svátků (fašank, Velikonoce, hody aj.).
O keších.
Celá série keší je dlouhá přibližně 16 km. Lze ji absolvovat pěšky nebo na kole. Tour vede jak po zpevněných asfaltových cestách tak i po lesních cestách. V zimním období je zdolání tour na kole nemožné.
Svá geovozidla můžete nechat na některém z uvedených parkovišť na uvedených souřadnicích a odtud pokračovat od první keše až po bonusovou. Dodržujte dopravní značení. Poblíž je i autobusová zastávka.
V každé keši je bonusové číslo potřebné pro odlov bonusové keše. Keše jsou umístěny poblíž cest. Na odlov doporučuju nechodit sám, ale mít alespoň jednoho společníka.
Také můžete odlovit několik zajímavých keší, které jsou v blízkém okolí. V keších udržujte pořádek, pokud vkládáte nějaké drobnosti typu kinder, tak pouze celé ne rozebrané.
Start této série je z některého z parkovišť (souřadnice jsou uvedeny u první a poslední keše). Vzdálenost od nejvzdálenějšího parkoviště k první keši je cca 1000 m.
Přeji příjemnou zábavu, procházku a lov.
Schránky ukládejte do úkrytů a maskujte, tak jak jste je našli, aby nám keše dlouho vydržely.
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo, které budete potřebovat
k odlovení bonusu této série.