SWG je pre niekoho drevené kolecko, ktoré obcas vidí v keške, pre iného zberatelský predmet, ktorý ked náhodou nájde tak sa mu poteší, a pre niekoho dalšieho je to priam zberatelská vášen.
Ci už patríte medzi tých co im skratka "SWG" cosi hovorí, alebo ste v tej hrstke co ju dnes vidí prvý krát, a ci len radi chodíte na eventy, všetci ste pozvaní už na tretí ročník eventu venovaného týmto dreveným kolieckam, ktoré tešia mnohých kešerov.
Na co sa môžete už tradične tešit?
- Eventové SWG pre každý prihlásený nick
- K dispozícii bude (na nahliadnutie) tuším ešte stále jedna z najväcších zbierok SWG na Slovensku
- Súťaže a vyzerá to že tiež aj Tombola
-do tomboly sa môže zapojiť každý, kto prinesie ideálne svoje, prípadne iné SWG/CWG/AWG. Hlavnou cenou v tombole bude opäť práve vrecko všetkých vyzbieraných SWG/CWG/AWG.
-ďalšie ceny v tombole:original Vaculovica je istá... :)
- Veríme, že sa tu opäť zíde vela kešerov nielen z Bratislavy a blízkeho okolia, s velmi vela SWGckami na výmenu, preto ak ste podlahli vôni spálených koliecok, a chcete rozšírit svoju zbierku, nezabudnite si zabezpecit a zobrat dost SWG aj pre ostatných :)
Dátum a cas eventu je 1.2.2014 o 15:00 a uskutocní sa u Zlatého Bažanta, na Dunajskej 4 (na poschodí, hneď vľavo)
Všetky nicky ktoré sa prihlásia logom "will attend" aspoň týždeň pred eventom budú mat zaistené eventové SWG (a posnažíme sa aby ho dostali aj tí čo sa zalogujú neskôr :))
Útratu si každý platí sám za seba
Trochu histórie:
Prvý oficiálny SWG (Slovak Wood Geocoin) vznikol v roku 2006 ked si Igi s Glipom povedali, že sa im páci to co rok predtým vymysleli JPAgeo a Poník & team v Cechách a nazvali to CWG (Czech Wood Geocoin). Kedže bol Igi rýchlejší, má jeho SWG císlo 1. O tom ako vznikal druhý oficiálny, no v „domácich podmienkach vyrábaný“ SWG Vám urcite s radostou povie Glip.
Hoci pocet SWG zdaleka tak nerastie ako v Cechách (na zaciatku roku od roku 2005 do konca roku 2012 vzniklo viac ako 9000 CWG – osobných, druhé verzie, eventových, venovaných keškám), postupne sa pocet SWG rozrastá aj na Slovensku. Ved posúdte:
- 2 osobné a 2 eventové SWG v roku 2006
- 5 osobných SWG v roku 2007 (+ 1 neoficiálny)
- 0 osobných SWG v roku 2008 (+ 2 neoficiálne)
- 47 osobných a 3 eventové SWG v roku 2009 (+ aspon 4 neoficiálne)
- 120 osobných a 11 eventových SWG v roku 2010 (+ ktovie kolko neoficiálnych)
- Viac ako 250 osobných a viac ako 30 eventových SWG v roku 2011..
- Približne 200 osobných a viac ako 30 eventových SWG v roku 2012
- Koľko presne ich bolo vyrobených v roku 2013 nevie pravdepodobne nik, no určite ich bolo minimálne toľko čo v roku 2012
Takže na Slovensku odhadujem že už kolovalo a koluje možno aj 1000 rôznych drevených koliecok ktoré si hovoria SWG.
To, ci bude SWG uznané ako "oficiálne" a zaradené do oficiálneho katalógu, stanovujú pravidlá vytvorené autormi prvých CWG. Každé SWG musí mat jednotný font (Arial 11, tucný), nápis geocaching.sk na prednej strane dole a na rubovej strane logo geocachingu a okolo neho nápis SLOVAK WOOD GEOCOIN a rok výroby.
Oficiálny katalóg SWG bohužiaľ nie je a preto ani neexistujú definitívne pocty SWG za rok 2011, 2012 či 2013.
Okrem už spomínaných CWG a SWG, existujú aj dalšie xWG a je mozne nast ich aj v Rakúsku, Finsku, Holandsku, Madarsku, Nemecku ci Polsku.
Hoci sa na zaciatku drevene koliecka menili a aj davali do kesiek, presiel nejaky cas, kym vznikla prva keska od kikonana venovana priamo vymene tychto predmetov. Bohuzial osud takychto kesiek je vzdy na vazkach a veru zistilo sa ze nestaci ani to aby taketo kesky boli daleko od ludi, aj tak po case skoncia prazdne. Preto sa v sucastnosti rozmohlo robenie SWG zmenarni ktore su takmer vzdy mysterkami, ale najdu sa aj vynimky ktoré sú len PM, a sú bud take obtiazne ze ich skoro nie je mozne ani vylustit, alebo su PM no ani to, nezabrani ich niceniu, pripadne ich owner so sikovnymi rukami rovno zamuruje pod svoje okno a aj napriek tomu sa tych koliecok so cu v nich chce niekto zmocnit a kesku znici. No a okrem kesiek venovanych SWGckam vznikla aj keksa venovana tomuto eventu, s ktorou ak si nebudete vediet rady, tak Vam radi pomozeme.
Co je to vlastne SWG?
Ked držíte v ruke SWG, držíte vlastne truhlársku záplatu (ak má doska kazy, tie sa vyrežú a zaplátajú sa práve takým koleckom, aby sa mohla použit na dalšie spracovanie napríklad v nábytkárstve). Naštastie sa pre ne našlo zaujímavejšie využitie a tak vznikli xWG. (Pôvodne to boli len koliecka s letokruhmi "suky", no v súcasnosti sú coraz oblúbenejšie aj koliecka z masívu). Koliecka majú velkost cca 35mm x 7mm. Velmi vela koliecok ale nie je vhodných (vraj je to možno až 70% a o tom by Vám výrobcovia vedeli dlho rozprávat), pretože obsahujú rôzne kazy, ryhy, praskliny. Ked je už koliecko uznané za vhodné stat sa SWG-ckom, vložia ho spolu s dalšími do gravírovacieho stroja a ten za pomoci laseru vypáli to, co ste sa rozhodli na SWG mat (a vdaka tomu, že sa SWG vypalujú, tak krásne vonajú). Samotný proces výroby si môžete (po dohovore) osobne pozriet u každého výrobcu. Na Slovensku v súcasnosti máme troch výrobcov, ktorí Vám zabezpecia full servis (nazvime ich pracovne DRAGON SK, RECOIL a wlado).
Okrem klasických xWG existujú aj iné úcelom rovnaké predmety (SPG,MWG, Maxi XWG, GEOmapky)