Skip to content

Klice od Pevnosti Boyard - Televizni soutez I. Mystery Cache

Hidden : 7/16/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Klíče od Pevnosti Boyard nebo jen Pevnost Boyard je francouzská televizní soutěž, která si získala řadu diváků i u nás v ČR. Po dlouhé přestávce se k nám vrátila z kraje roku 2012 nejprve verze z Velké Británie, následována klasickou verzí z Francie, kterou s přestávkami můžeme sledovat na Prima Cool. V letech 2016 a 2017 byla natočena česká verze této soutěže.

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Nachází se zde jen zbytky raketové základny v Miškovicích, což je svým způsobem také pevnost. Tato keška je součástí zamýšlené série televizních soutěží (následuje Stopa Xapatanu). Napište si proto číslo, které v kešce naleznete (PB = ?). Vyvrcholením celé série bude bonusová keška.


Pevnost Boyard


Pevnost Boyard naleznete u západního pobřeží Francie v kraji Poitou-Charentes, přesněji Charente-Maritime, mezi ostrovy Ile-d´Aix a Ile-d´Oléron. Pevnost není známá díky svému původnímu účelu stavby, ale kvůli natáčení televizní soutěže, které zde probíhá od roku 1990. Pevnost samotná je oválného tvaru, měří 68 metrů na délku a 31 metrů na šířku. Zastavěná plocha činí 2689 metrů čtverečních. Stěny pevnosti šplhají do výšky 20 metrů nad hladinu moře (závisí také na tom, je-li příliv nebo odliv).

           
Minulost

Už v 17. století začaly debaty o stavbě pevnosti. Měla chránit prostor mezi ostrovy Ile-d´Aix a Ile-d´Oléron, kterým mohly nepřátelské britské lodi proplouvat a útočit na loděnici Rochefort. Bohužel projekt za vlády Ludvíka XIV. nebyl realizován kvůli vysokým finančním nákladům a zdánlivé neproveditelnosti.

Až v roce 1801, za Napoleona Bonaparta, je schválen projekt, jehož cílem je vybudovat pevnost. V roce 1803 započíná stavba. Nejprve je zbudována vesnice Boyardville na ostrově Ile-d´Oléron sloužící pro dělníky pracující na stavbě pevnosti. Práce se od počátku potýkaly s velkými problémy, neboť lodě přivážející stavební materiál obtížně kotvily v místě budoucí pevnosti. V roce 1804 vzniká maják a do roku 1807 se podařilo (přes různé potíže) na místo dopravit několik desítek tisíc metrů krychlových stavebního materiálu. Ten sloužil ke stavbě pevného podstavce pod pevností. V roce 1809 proběhla bitva o ostrov Ile-d´Aix, kde Francie utrpěla porážku od Velké Británie. I to mělo za následek, že stavba je téhož roku přerušena. 

Práce pokračují až v roce 1841 za krále Ludvíka Filipa, který na další stavbu uvolnil potřebné prostředky. V roce 1848 je konečně dokončena výstavba základny, která sahá 2 metry nad hladinu moře. V příštím roce začíná stavba vlastní pevnosti a trvá plných 10 let. V roce 1859 jsou nainstalována první děla, do pevnosti se vejde až 250 vojáků. Objevují se však problémy s přístupem a rozbouřeným mořem – při bouřích dochází k zaplavení nádvoří. Je proto nutné zbudovat vlnolamy, takže až v roce 1866 je pevnost považována za dokončenou, avšak jen do roku 1871 slouží svému původnímu účelu – ochrana prostoru mezi ostrovy Ile-d´Aix a Ile-d´Oléron. Od roku 1871 je vězením. V roce 1913 armáda pevnost opouští, zbraně jsou odvezeny a prodány.

Téměř 80 let je pevnost zcela opuštěna, což se velmi podepíše na jejím stavu. Jsou zde časté návštěvy lupičů, kteří poberou kde co.

 
Současný stav
 

           

V roce 1988 začíná nová etapa pro Pevnost Boyard, kterou kupuje produkční společnost. Ta jí následně víceméně přenechá novému vlastníkovi, který se zavazuje provést sanační práce. Ve vzdálenosti 25 metrů od boku pevnosti je zbudována plošina, u níž mohou kotvit lodě, protože kotvení přímo u pevnosti je díky skaliskům velmi nebezpečné (tato plošina u pevnosti stojí dodnes, jen v záběrech soutěže není téměř nikdy vidět). Pevnost byla důkladně vyčištěna od ptačího trusu, kterého zde bylo přes půl metru. Také bylo odvezeno 700 metrů krychlových trávy a zeminy. Okna, dveře a další otvory byly důkladně utěsněny kvůli dalšímu pronikání vody. Od roku 1998 probíhala velká rekonstrukce vnější stěny pevnosti, při níž byly kameny zdiva vyjmuty, očištěny a následně vráceny zpět (6000 otáček vrtulníku). V letech 2003 až 2004 je přepracováno nádvoří, což pokračuje i v roce 2005 rekonstrukcí stěn nádvoří. Další velká rekonstrukce je plánována v letech 2021 až 2023.

Od roku 1950 je Pevnost Boyard registrována jako historická památka.

 
Klíče od Pevnosti Boyard

TV soutěž stejného jména později jen Pevnost Boyard se poprvé objevila na televizních obrazovkách 7.7.1990 na Antenne 2 (u nás v roce 1992 na ČST, později běžela na ČT, TV NOVA, nejnověji v roce 2012 na PRIMA COOL). Duchovním otcem soutěže, v níž soutěžící podstupují různé fyzické a intelektuální zkoušky, je Jacques Antoine. Soutěžící se snaží získat poklad ve formě mincí – Boyars strážených tygry. Soutěž se natáčí pravidelně každý rok v období teplejších měsíců, přičemž ve Francii se vysílá přes léto každý týden. Bylo natočeno mnoho mezinárodních verzí (včetně české), u nás je nejznámější a nejpopulárnější originální francouzská verze.

 
 
Průběh hry

Originální francouzská verze soutěže má několik fází, v nichž 6 soutěžících usiluje o splnění různých úkolů.

V první části se soutěžící snaží získat klíče. Provádí různé zkoušky, které se v průběhu let mění. Legendárními jsou např. třmeny, zápas v bahně, Excalibur, roura, válce, běhání na jezdicím pásu, nádoby, atd.

 

Excalibur - Válce


Zápas v bahně - Třmeny


Nádoby - Roura

Novějšími zkouškami jsou např. kasíno, Rodeo Dino, prádelna, houby, kafemlejnek, lyže, kečupérie, Magik, atp.



Kasíno - Ródeo Dino


Houbičky - Prádelna


Kečupérie - Kafemlejnek

Každá zkouška je prováděna v cele, přičemž čas na zkoušku odměřují přesýpací hodiny s modrou tekutinou. Nestihne-li soutěžící daný úkol v časovém limitu a neopustí-li včas celu, zůstává zamčen a uvězněn. Většinou je zapotřebí získat 7 až 9 klíčů, které v závěru soutěže slouží k odemčení pokladnice. V roce 1990 byl celý koncept jiný. Zde soutěžící museli získat 18 klíčů, což se snad nikomu nepovedlo. Museli tedy pro poklad podzemím.

Klíče šlo též získat od starce ve věži (jméno neprozradíme, od roku 2011 je pánem celé pevnosti a věž opustil, kam se naopak v roce 2014 přestěhoval iluzionista), který pokládá hádanky. Pakliže soutěžící (dříve „intelektuál“) neuhodne hádanku, klíč letí do moře a jiný soutěžící pro něj musí doplavat. Čas na získání klíčů se mění, ale většinou je to cca 45 až 50 minut.

V krátké mezičásti dochází k osvobození vězňů a získání chybějících klíčů. K tomu byly využívány krysy, od roku 2011 pak zkoušek u Blanche

 

Blanche

V další části musí soutěžící plnit úkoly a získávat tzv. indicie. Tyto indicie by měly vést k výslednému slovu, které se využije v poslední části soutěže v sále s pokladem. První indicii šlo ve starších verzích získat v odpovědi na hádanku starce ve věži. Úkoly pro získávání indicií probíhají nejen ve vnitřních prostorách pevnosti – hadi, pavouci a škorpioni, zatopené podzemí, temný labyrint, vláček, strašidelná místnost, zrušená telefonní budka, apod.

 

Vláček - Hadi


Strašidelná místnost - Zrušená telefonní budka

ale i venku – bungee jumping, lezení po pevnosti, provazochodectví, spouštění do moře, hlava hledače, plavba na kajaku, turbobasket, ďábelský katapult, apod. 

 

Ďábelský katapult - Provazochodectví


Turbo basket - Bungee jumping

 

V předposlední relativně krátké části mohou soutěžící získat více času na sbírání pokladu. V soubojích s Pány času (někdy Pány temnoty) jako jsou domino, zatloukání hřebíku, držení hořícího papíru, kostky, apod. lze získat čas navíc za každý souboj.


Poslední fáze soutěže se odehrává v sále s pokladem. Potřebný počet získaných klíčů slouží k otevření dveří do pokladnice, která je (před jejím otevřením) chráněna tygry. Po jejich odehnání do klece vstupují soutěžící do sálu. Soutěžící se rozestaví na dlaždice s písmeny (případně použijí dělové koule), tak aby vytvořili slovo vyluštěné pomocí indicií. Je-li slovo správně, začínají se sypat mince – Boyars.

Soutěžící se ve zbývajícím čase snaží z klece, do níž mince napadaly, vytahat a odnosit co nejvíce peněz, přičemž nesmějí používat oblečení k nošení. K tomu naopak občas slouží dívčí členky týmu, které i s mincemi odnáší většinou silák týmu.

Celá soutěž by se neobešla bez průvodců a dalších nezbytných postav. V celé soutěži provází tzv. Pán pevnosti, kterému do roku 2010 sekundovala spolumoderátorka. Původním Pánem pevnosti byl nám velmi dobře známý Patrice Laffont, který v roli vydržel až do roku 1999. V letech 2000 až 2002 byl následován Jean-Pierre Castaldim (můžete znát z prvního dílu filmové verze Asterixe a Obelixe, kde ztvárňuje římského vojáka). Od roku 2003 je průvodcem Olivier Minne, který v roce 2021 bude na pevnosti již po 18. v řadě. Pán pevnosti vybírá soutěžící na jednotlivé zkoušky.


Patrice Laffont - Olivier Minne

Další důležitá postava je stařec ve věži dávající soutěžícím hádanky a pronášející na závěr pořadu legendární „myšlenku dne“ (od roku 2011 je stařec z věže pánem pevnosti ve své nové místnosti, odkud prostřednictvím Klíčníka (nový trpaslík) vybírá soutěžící na zkoušky). Po celé pevnosti doprovází soutěžící dvojice až trojice liliputánů (opět nelze prozradit jména). Důležitý je i obtloustlý žalářník (ten bohužel na podzim roku 2014 zemřel), který celou hru startuje a končí úderem do gongu. Dále zde máme cvičitelku tygrů, zápasníky, skořápkáře, nahou dívku, piráta Jabu, kuchaře Williho, apod.

Pevnost Boyard se stále natáčí a díky své oblibě ještě nějakou dobu natáčet bude, neboť mnoho zemí si natáčí v budově pevnosti své verze. Věřme, že se originální francouzská verze, která je dle názoru mnohých ta nejlepší, ještě dlouho na našich obrazovkách udrží!


KEŠKA

 

První úkol: Na pěti fotografiích níže máte postavy, které se vyskytují v Pevnosti Boyard. Vaším úkolem je určit jejich jména užívaná v českých  televizích. Není to těžké a pro vás, co soutěž neznáte stačí trošku provětrat internet. Nápovědou jsou čárky symbolizující počet písmen jména.


Obrázek 1

_ _ _ _     _ _ _ _
 
Obrázek 2

_ _ _ _ _
 
Obrázek 3

_ _ _ _ _ _
 
Obrázek 4

_ _ _ _ _ _
 
Obrázek 5

_ _ _ _ _ _ _ _
 

Druhý úkol: V druhém úkolu budete muset určit 5 slov pomocí indicií. Zahrajete si trošku na Pevnost Boyard. Je to jednoduché. Všechny indicie by vás měly jednoznačně dovést vždy k jednomu slovu. Na konci druhého úkolu budete mít tedy 5 slov.

Slovo 1 – šachy, maják, minaret, rozhledna
 
Slovo 2 – vojenská posádka, obrana, děla, pružnost
 
Slovo 3 – pták, mříž, zoo, vězení
 
Slovo 4 – housle, kov, nářadí, zámek
 
Slovo 5 – skřítek, zlato, keška, miláček
 

Výpočet: Nyní podle klíče níže přiřaďte jednotlivým písmenům získaných jmen a slov čísla. Na háčky a čárky nehleďte. V rámci každého slova, čísla sečtěte. Následně postupujte tak, že sečtete čísla Slov a Obrázků se shodným číslem (např. Slovo 1 + Obrázek 1). Získáte tak 5 čísel – Číslo I až V.

Klíč: A …. 13          B …. 5            C …. 24          D …. 17          E …. 1              F …. 0
         G …. 33         H …. 14          CH …. 27       I …. 36            J …. 4              K …. 21
         L …. 16          M …. 7            N …. 3            O …. 15          P …. 26           Q …. 35
         R …. 39         S …. 2             T …. 8             U …. 10          V …. 11          W …. 29
         X …. 31          Y …. 22           Z …. 9
 

Souřadnice: Výsledné souřadnice získáte jednoduše dle rovnice níže. 

                50°09.(Číslo III + Číslo IV + Číslo V - 33)
                14°32.(Číslo I + Číslo II + 26)
 

Při hledání kešky dávejte pozor na mudláky se psy, kterých je v místě uložení docela hodně. Jsou velmi nenápadní. Terén není náročný, nikam nelezete ani nešplháte. Možno na kole i s kočárkem. Potěší když do logu napíšete nějaké vlastní postřehy, vzpomínky, přání k Pevnosti Boyard. Nezapomeňte si opsat číslo PB. Jednou se bude hodit.

Na závěr jedna z myšlenek dne od starce z věže: „I ti nejvyšší celého světa sedí na zadku.“

Keška je vybavena upomínkovými geovizitkami (které kupodivu velmi rychle mizí a asi jsou oblíbené), tak si klidně jednu vezměte!

Přejeme šťastný lov, uvítáme připomínky.

Zdroje:   The Foundation – a zodiak media company, Wikipédia L´encyclopédie libre, Brain company magazíne, TV magazine Le Figaro, herve-listeur.com, gulli.fr, photoree.com, fortboyard.net, fort-boyard.fr, fan-fortboyard.fr

 
 

Additional Hints (Decrypt)

Cbq cngbh fgebzh!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)