Na výchozích souřadnicích krabku nehledejte, můžete tam nechat svoje geovozidlo a udělat si procházku do přírody
Scrabble je slovní hra pro dva, tři nebo čtyři hráče. Hra spočívá v tvoření vzájemně do sebe zapadajících slov, podobně jako v křížovkách, na herním plánu pomocí hracích kamenů s jednotlivými písmeny o různé bodové hodnotě. Cílem každého hráče je získat co nejvyšší počet bodů tím, že hracích kamenů užívá v takových kombinacích a umístěních, která jsou nejvýhodnější jak z hlediska hodnoty jednotlivých kamenů, tak co se týká využití prémiových polí herního plánu.
Prvně něco k pravidlům jak hrát
1. První hráč sestaví ze dvou či více svých kamenů slovo a umístí je na herní plán tak, aby je bylo možno číst shora dolů nebo zleva doprava. Alespoň jedno z písmen slova musí ležet na centrálním poli hracího plánu (hvězdě).
2. Tah končí, sečte-li hráč dosažené body (viz pravidlo 11) a oznámí je zapisovateli. Poté si hráč ze zbývajících kamenů na stole (resp. v sáčku) vezme tolik, kolik jich použil při tvoření slova - takže má opět sedm kamenů.
3. Hráči se střídají zprava doleva. Další hráč, který je na řadě, přidá jeden nebo více kamenů na hrací plochu tak, aby vytvořil nové slovo (nová slova). Všechny kameny přidané v jednom tahu musí ležet v jednom sloupci či řádku herního plánu. Diagonální slova se nepočítají. Hrací kameny musí vždy vytvořit kompletní slovo. Pokud se současně dotýkají i jiných kamenů v sousedních řadách a sloupcích, musí i s nimi se všemi vytvořit smysluplná slova. Hráči přísluší plná odměna za všechna slova, která svým tahem vytvořil nebo která obměnil.
4. Nová slova mohou vzniknout pouze: a) přidáním jednoho či více kamenů ke slovu, které již na hracím plánu je b) umístěním slova kolmo k již existujícímu slovu na hracím plánu - takto vzniklé slovo buď využívá jednoho z písmen slova již existujícího nebo je přidáním písmene na jeho konec či začátek modifikuje. Nové slovo může rovněž „přemostit“ dvě či více již existujících slov c) položením celého nového slova rovnoběžně vedle již existujícího slova tak, že těsně sousedící kameny vytvoří rovněž smysluplná slova. Pravidla povolují v jednom tahu položení kamenů pouze v jednom řádku či sloupci. I tak lze vytvořit více slov.
5. Žádný kámen nelze přesunout, bylo-li s ním už jednou hráno.
6. Dva prázdné kameny mohou být užity na místě libovolného písmene (obdobně jako „žolík“ ve stejnojmenné karetní hře). Hráč oznámí, jakou úlohu prázdný kámen ve slově má. Tento jeho význam je po dobu trvání hry neměnný.
7. Každý z hráčů může využít svého tahu k výměně některých či všech svých kamenů. Výměnu provede tak, že položí své kameny lícem na stůl, vybere z ostatních na stole či v sáčku odpovídající počet nových kamenů a pak své staré kameny zamíchá mezi zbylé kameny na stole resp. v sáčku. V tomto kole již netvoří slova a hraje, když na něj znovu přijde řada. Namísto tvoření slov na herním plánu nebo výměny kamenů může hráč ohlásit PASS - tj. vynechat tah. To může udělat vždy, ať je či není schopen z písmen ve svém zásobníku utvořit nová slova. Pokud ale všichni hráči ohlásí PASS ve dvou po sobě následujících kolech, hra končí.
8. Přípustná slova: Všechna slova uvedená ve standardním českém slovníku lze použít ve hře. Výjimku tvoří slova tvořená jedním písmenem, zkratky, předpony, přípony, slova obsahující apostrof nebo spojovník, vlastní jména a názvy psané s velkým písmenem na začátku. Dvojpísmenná slova jsou přípustná a můžeme sestavovat i předložky (např. NA, SE), spojky (např. AČ), citoslovce (např. AU, JE), názvy písmen (např. řeckého PÍ, lat. CE) dětská slova (např. PA). Cizí slova ve standardním českém slovníku považujeme za slova do češtiny přejatá a tudíž přípustná pro hru.
9. Hra končí, pokud jsou všechny kameny rozebrány mezi hráči a jeden z hráčů už nemá ani jeden kámen. Konec hry nastane rovněž v případě, že žádný z možných tahů už nevede k vytvoření nového slova, nebo pokud všichni hráči ohlásí dvakrát po sobě PASS. Bodové hodnocení
10. Zapisovatel vede záznamy o stavu skóre každého hráče. Doplňuje je po každém tahu. Bodová hodnota každého písmene je vyznačena číselně v dolním rohu hracího kamene. Bodová hodnota prázdného kamene je nulová.
11. Body za každý tah jsou součtem bodových ohodnocení všech kamenů (A1,Á2,B3,C2,Č4,D1,Ď8,E1,É3,Ě3,F5,G5,H2,I1,Í2,J2,K1,L1,M2,N1,O1,Ó7,P1,R1,Ř4,S1,Š4,T1,Ť7,U2,Ú5,Ů4, V1,X10,Y2,Ý4,Z2,Ž4, žolík0) ve všech slovech vytvořených či pozměněných tímto tahem. K tomuto prostému součtu se ještě přičítají prémie, pramenící z případného umístění některého z kamenů na prémiové pole herního plánu.
12. Písmenné prémie: Světle modrá pole zdvojují bodové ohodnocení písmene, které je na ně umístěno, tmavě modrá pole je ztrojnásobují.
13. Slovní prémie: Body za celé slovo se násobí dvěma (resp. třemi), je-li jedno z písmen slova umístěno na světle červeném (resp. tmavě červeném) poli. Vyskytnou-li se současně ve slově i písmenné prémie, je třeba je započítat před slovními. Pokud jedno slovo obsahuje dvě slovní prémie, počítají se obě - lze tedy (pokud takové slovo vytvoříte) získat i čtyř až devítinásobek součtu bodových ohodnocení jednotlivých písmen. Povšimněte si, že centrální pole (hvězda) je světle červené, proto je první slovo partie hodnoceno dvojnásobně.
14. Všechny prémie - písmenné i slovní - se započítávají jen v tahu, ve kterém je na ně vložen kámen, při dalších tazích se započítávají už jen hodnoty písmene uvedené na hracím kameni.
15. Pokud je umístěn na červeném poli prázdný kámen, zdvoj- či ztrojnásobuje se slovní skóre přesto, že prázdný kámen sám nemá žádné bodové ohodnocení.
16. Pokud se jedním tahem vytvoří dvě či více slov, všechna se bodují. Společná písmena se započítávají vždy (tzn. v každém slově) včetně svých případných prémií.
17. Každý hráč, který v jednom tahu užije všech sedmi svých kamenů, obdrží prémii 50 bodů. Tato prémie se připočte k bodům získaným v tomto tahu až po započtení písmenných i slovních prémií. Hodnoty a četnosti písmen Z klasických písmen české abecedy tudíž chybí pouze CH. Je to nepříjemné, ale dá se nahradit kombinací písmen C a H.
Herní plán Scrabble
K tomu aby jste získali souřadnice, si hru zahrajte.
Hráč 1 má k dispozici písmenka – E, I, I, L,N,O,Ž – hraje jako první, na herní plán položí všechna písmena do řádku č. 8 a písmeno s největší hodnotou z jeho vylosovaných písmenek bude ležet na poli „D8“ Celkový bodový součet tahu Vám dá dvouciferné číslo, které dosadíte na místo D
Hráč 2 hrající jako druhý má tato písmenka – B, H, H, O, R, X, Ý – slovo položí do sloupce „E“ použije pouze 4 písmena ze své nabídky, přičemž hodnota nejvyššího písmene v jeho nabídce bude na poli „E7“ Bodový součet tahu Vám dá dvouciferné číslo, které dosadíte na místo C
Hráč 3 hraje jako třetí a má k dispozici písmena – C, C, Ď, M, S, Ů, ŽOLÍK, - slovo položí na řádek „10“ a použije 5 písmen ze své nabídky a písmeno s největší bodovou hodnotou z jeho písmenek položí na pole“ B10“. Bodový součet tahu Vám dá dvouciferné číslo, které dosadíte na místo B
Hráč 4 hrající jako poslední má tato písmenka –C, É, J, J, F, S, Ý – slovo položí do sloupce „I“ použije pouze 2 svoje písmena a to první s největší hodnotou v nabídce a druhé s nejnižší hodnotou v nabídce. Bodový součet tahu Vám dá dvouciferné číslo, které dosadíte na místo A
Scrabble se hrává ve dvou variantách, KLASIK (slova přípustná jen v 1. pádě) a KOMPLET (včetně ostatních pádů a přechodníků). HRAJEME VARIANTU KOMPLET – TAKŽE MŮŽETE LIBOVOLNĚ ČASOVAT, SKLOŇOVAT…
PĚKNOU ZÁBAVU
Hodnoty položených slov jsou dvouciferné a tyto hodnoty stačí jen dosadit místo písmen. Pokud si pročtete pozorně listing, neměli byste mít problém se zjištěním čísel. Ještě jednou - vše je v listingu.
N 49° A.B5 E 016° C.D4
Finálka je uložena na místě s pěkným výhledem. ke krabce se chovejte tak, aby ti co přijdou po vás měli příjemnou zábavu spojenou s hledáním. Na krabku s ROZUMEM, ne silou!!!!V keši JE tužka, stačí se pořádně podívat.
Kontrola tu :-)