Kúpele Nimnica sú naše najmladšie kúpele na Slovensku, situované v nadmorskej výške asi 300 m na úpätí vrchu Diel (528m n m)- výbežku Javorníkov v údolí rieky Váh medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Prvá správa o kyslom prameni z ktorého sa vraj varilo pivo sa objavila už v roku 1763. O minerálnej vode sa uvádza, že táto kyselka vyvierala nedaleko Púchova v polovici velkého kopca blízko dedinky Nimnica. V tejto oblasti sa teda minerálne vody vyskytovali. Pôvodne sa tieto kúpele nazývali Nosice, pretože pramene vyvierali na území tejto obce. Nimnica je ako kúpelne mesto známa od roku 1959 .
Pri hlbení základovej jamy priehradného múru sa v r. 1953 pod úrovnou hladiny Váhu objavil pramen minerálnej vody, ktorý bol podla pamätníkov taký silný , že striekal do výšky 15 m nepretržite 3 dni a podozrivo šumel. Štátny stavebný dozorca Ing. F. Srncek hned zalarmoval odborníkova zorganizoval rozsiahlý hydrogeologický prieskum. Ten spôsobil zmeny v zakladaní stavby, pretože voda bola agresívna voci betónu a železu. V súcasnosti sa využívajú tri pramene a to B7, B8 a B9. Samotná minerálna voda je odvedená na lavú (Nosickú) stranu a odtial sa do kúpelov precerpáva.
Všetky nimnické minerálne pramene vyvierajú prírodnú, liecivú, hydrouhlicitanovú, sodnú, studenú hypotonickú minerálnu vodu . Okrem K, N, Ca, Si a Cl obsahuje aj jóda volný CO2. Napriek krátkej minulosti majú dnes povest pramenov s viacerými liecivými vlastnostami. Po otvorení bolo rozhodnuté o prospešnosti vody na liecenie ochorení tráviaceho a dýchacieho aparátu . Kúpele zacali svoju cinnost 1.apríla 1959. Pôvodné domy pre robotníkov sa prerobili na kúpelne domy, ku ktorým postupne pribúdali dalšie objekty(Váh, Komenský, Jilemnícky , Manín, Súlov + hotel Neptún a budova Balneoterapie).
Ku keske
Stage 1 - informacna tabula Kupele Nimnica Ti prezradi, ako sa dostanes ku Mineralnemu pramenu pre verejnost.
Stage 2 - Mineralny pramen pre verejnost. Na informacnej tabuli zisti N-kove suradnice medzi Kationmi:
A= prva cislica z obsahu Draslika,
B= prva cislica z obsahu Horcika,
C= posledna cislica z obsahu Hlinika,
E-ckove suradnice hladaj medzi Anionmi:
D= posledna cislica z obsahu Jodidov,
E= posledna cislica z obsahu Fluoridov,
F= druha cislica z obsahu Siranov,
Final zistene hodnoty dosad do suradnic N 49° 07.ABC E 018° 22.DEF