Koncem 19. století se Vršovice rozrustaly a kostel sv. Mikuláše (První doložená zmínka o tomto kostele je z roku 1328. V té dobe vršovická farnost zasahovala až k hradbám Nového Mesta Pražského a náležela spolu se sousedními farnostmi Zábehlicemi a Hostivarí do rícanského dekanátu) nedostacoval poctu farníku. Proto byl roku 1896 zvetšen, ale ani to nestacilo. Roku 1902 byl založen Spolek pro zbudování nového chrámu Páne. Behem 1. svetové války byly aktivity Spolku utlumeny. Poté se však díky úsilí Vršovicáku, též jednatele spolku a faráru podarilo shromáždit dostatecný obnos a v r. 1927 zorganizovat soutež na postavení kostela. Ve druhém kole roku 1928 zvítezil prof. Josef Gocár (1880-1945, jeden z nejvýraznejších ceských architektu ). K tehdy uznávanému miléniu sv.Václava – v r.1929 byl proveden slavnostní výkop a po jedenácti mesících, 21. zárí 1930, byl nove postavený kostel sv. Václava posvecen pražským arcibiskupem Kordacem.
Stavební místo, bývalý starý zádušní hrbitov, bylo ve svahu a architekt Gocár toho dokonale využil. Vznikla zajímavá funkcionalistická trojlodní stavba, zakoncená pulkruhovým presbytárem. Zajímavé je rešení stupnovitého profilu strechy kostela ve vztahu k dennímu osvetlení chrámové lodi: intenzita svetla se symbolicky stupnuje smerem k hlavnímu oltári. Knežište i bocní lode osvetlují široká prosklená okna.Trojdílný vnitrní prostor není od sebe oddelen obvyklými sloupy díky použité železobetonové konstrukci. Interiéru dominuje velký kríž na hlavním oltári od Cenka Vosmíka a okno v prucelí s vitráží podle návrhu Josefa Kaplického, otce nedávno zemrelého významného architekta Jana Kaplického. V postranních lodích jsou ješte další menší oltáre, bocní steny lemuje opuková krížová cesta od Bedricha Stefana. Dominantou chrámu je 80 metru vysoká hranolová vež, kde bylo puvodne umísteno pet zvonu, všechny však vzaly za své za 2. svetové války. Od roku 1995 jsou ve veži zavešeny dva zvony, menší Ludmila (260kg) a vetší její vnuk Václav (500kg).
Na vrcholu vysoké veže se tycí žlutý kríž, v noci osvetlen vypadá jako maják. Nad vstupním schodištem upoutá pozornost nápis „Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím“. Nad nej byla do výklenku ve spodní cásti veže umístena v ríjnu roku 2010 socha sv. Václava. Návrh vyhotovil Bedrich Stefan již v roce 1929, socha však shodou nepríznivých okolností nikdy nevznikla. Její desetinový model se ocitá v pozustalosti synovce, který si v roce 2009 díky náhodne prectenému clánku o kostelu uvedomí souvislosti a štastný konec je na spadnutí.
Kostel sv.Václava je mezi odborníky velmi cenen pro svuj osobitý odvážný sloh, ale také jako nárocná stavba, realizovaná jako vubec první kostel v Cechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce. Stavba je jednou z vlajkových lodí funkcionalismu..
- Tato keš navazuje na již archivovanou kešku Cubed!-Kostel sv.Václava ve Vršovicích ... protože místo je nám velmi blízké a moderní kostel stojí za povšimnutí.
- Do krabicky se nevejde tužka, takže BYOP.
- Keš je na dost frekventovaném míste, pozor na omladinu a zvedavé pejskare.
- A ješte jednou: keš je na dost frekventovaném míste, vracejte ji tak, aby nebyla již zdálky videt !