Medzi rímskymi pamiatkami z územia Slovenska zaujíma trenciansky skalný nápis nesporne osobitné postavenie. Tento rozsahom nevelký text patrí k epigrafickým pramenom s celoeurópskym významom. O hodnovernosti nápisu, ktorý je jedinecným autentickým svedectvom o pobyte rímskych vojsk daleko od hraníc Rímskej ríše, nikto nepochybuje.
V šestdesiatych rokoch 2. storocia, za vlády cisára Marca Aurelia vypukli na dunajských hraniciach nicivé a dlhotrvajúce boje, známe ako markomanské vojny.
V roku 170 zaútocili spolocne Markomani a Kvádi na severopanónske hranice, prelomili limitné opevnenia, vyplienili Panóniu a vtrhli až do severnej Itálie. Rimanom sa s vypätím síl podarilo odvrátit hroziacu katastrofu, a po urputných bojoch vytlacili útocníkov zo svojho územia. Rozsiahlou ofenzívou roku 179, ktorú viedol Marcus Aurelius už so synom Commodom ako spolucisárom, sa rozhodol úplne zlomit ich odpor a v závere tejto vítaznej výpravy nechal cisár na území porazených ale ešte nepokorených Markomanov a Kvádov rozmiestnit pocetné jednotky s celkovou silou snád až 40 000 mužov, ktoré tu i prezimovali.
Práve do tohto obdobia na prelom rokov 179/180 sa datuje oslavný nápis na trencianskej hradnej skale. Jeho preklad (doplnený o meno legáta) znie:
Na vítazstvo cisárov, vojsko, ktoré leží v Laugariciu, 855 vojakov II. légie [Marcus Valerius Maxim]ianus, legát II. légie Pomocnej dal vyhotovit.
Lokalizácia antického Laugaricia na územie Trencína je dnes už nesporná.
Miesto, na ktorom stál rímsky zimný tábor, sa však doposial nepodarilo identifikovat. Starší predpoklad, že sa nachádzal na hradnej vyvýšenine alebo na návrší Brezina doterajšie archeologické výskumy nepotvrdili. Neúspešné boli i viaceré amatérske výkopy, naposledy aj v inundandácii pri Skalke nad Váhom. Nápadná koncentrácia rímskych predmetov a mincí z tohto obdobia však nasvedcuje tomu, že tábor predsa ležal niekde na území mesta, snád v blízkosti nápisu alebo v jeho centre pod zastavanou plochou.
Všetky uvedené poznatky jednoznacne dokladajú význam Trencína a jeho okolia pocas celej rímskej doby. Rímsky skalný nápis je však jedinecnou pamiatkou na mimoriadne závažné dejinné udalosti, ktoré sa na našom území odohrávali v druhej polovici 2. storocia.
Dnes je dobre viditelný cez presklenú stenu na prvom poschodí renovovaného hotela Elizabeth.
Prichádzajúcim tak stále zvestuje správu o tvrdo vybojovanom vítazstve cisárov.
Cache je mestská multina...ktorá síce zaberie viac casu z dôvodu vzdialeností madzi jednotlivými stage, ale všetky majú rovnakého menovatela...LAUGARÍCIO...
k NC Laugaríciu je to cca 5km, preto použite auto, alebo autobus s oznacením TESCO, ktorý má nástupnú stanicu na železnicnej stanici a koncí pri NC ! súradnice stage 1 vás privedú pred hlavný presklenený vchod na priecelí NC...v pravo vo vzdialenosti cca 100m je vedlajší, taktiež presklenený vchod...medzi nimi je AB ferabných dverí ktoré spocítajte ( okrem únikováho východu !!! ) v NC si môžete nakúpit a je tu aj možnost rýchleho obcerstvenia...potom sa môžete vrátit spät do mesta.
stage 2 vás privedie pred bývalý hotel Laugarício, dnes slúžiaci ako obchodné stredisko. Tu spocítajte poschodia hotela, ale len ubytovacej casti, ktorú ohranicujú balkóny, a dostanete císlo C.
Teraz sa môžete pešou zónou vybrat ku hotelu Elizabeth, predtým TATRA, za ktorým sa nachádza zmienený nápis. Prístup k nemu je vo vnútri hotela po schodoch na poschodie a recepcný, ci ochranka Vám ochotne vysvetlia, ako sa ku nemu dostanete. Za sklom velkého obloka uvidíte už spomínanú písomnú zmienku o vojenskej posádke...vlavo a vpravo na stenách uvidíte 4 mramorové dosky s prekladom textu v rôznych jazykoch a nieco o znovuobjavení tohoto nápisu, co je v podstate stage 3 a tu spocítajte pocet riadkov, ktoré Vám dajú posledné císelká použitelné vo vzorci pre výpocet finálu ! a týchto riadkov je DE.
N 48° 53,[Dx(DExC)]+2xC
E 018° 02,[(ABxDE)+(ABxC)]-(AB+C)
Po zalogovaní a uschovaní krabky, skontrolujte prosím, správne uloženie kešky...!