Kolebkou prazskych mlynu byvala Kampa a zakladni jednotkou byl starodavny mlyn zvany Sovi nebo take Sovovsky. Mlyny na Kampe se poprve pripominaji ve 14. Stoleti, kdy byly majetkem klastera u sv. Jiri na Hradcanech. V te dobe byly mlyny prevazne drevene, takze caste povodne na Vltave mnohdy mlyny poskodily nebo i poborily. Sve si mlyny vytrpeli i v obdobi husitskych valek.
Roku 1478 je jako majitel Soviho mlyna zapsan Vaclav Sova z Liboslave. Od te doby se majitele ruzne stridali, az roku 1795 koupil mlyny Vojtech Vavrik, jeho dcera Barbora se provdala za roudnickeho mlynare Frantiska Trodla. Novy mlynar na Kampe mel v hlave velke plany na prestavbu mlyna. Vzhledem k povodnim se vsak nerealizovali, doslo na ne az mnohem pozdeji. Mlyn dedi jeho sestra Marie Trodlova.
Fratisek Serafin Odkolek mel sice urozeny puvod, slavu jeho jmenu neprinesl jeho starobyly rod, ale chleb, rohliky a kolace. Stal se najznamejsim ceskym mlynarem a pekarem. Rodina Frantiska Serafina odvozovala svuj puvod od starobyleho ceskeho rytirskeho rodu Odkolku z Ujezdce, ktery zchudl v pobelohorskem obdobi. Jejich potomek prisel roku 1840 do tehdejsich Sovovych mlynu na Kampe jako mlynarsky tovarys, posleze jako triadvacetilety Odkolek pusobil v mlynech uz jako spravce. Zanedlouho po jeho prichodu na Kampu se slavi svatba. Spojenim mestanskeho ducha Trodlovy rodiny a podnikavého ducha mladeho Odkolka je polozen zaklad budouciho rozkvetu. Pod spravou mladeho majitele nastava rychli rozvoj. Prikupuje se dalsi budova a provadeji se prestavby a nastavby. Kolem roku 1870 provozuje firma v Praze osm filialnich prodejen (jednu take na Namesti Bratri Synku) a jejich pocet neustale narusta.
V roce 1850 umira mlynar Frantisek Trodl, jeho zet Frantisek Odkolek se stava majitelem mlyna a zaklada firmu "Frantisek Odkolek". Odkolek mel progresivni mysleni a smysl pro vse moderni. Roku 1858 si podal zadost o prestavbu mlyna na "amerikansky" neboli parni. V roce 1865 prikupuje dalsi dum, prestavuje se a zrizuje v nem pekarnu. Byl to vyborny krok pro prelsteni konkurence, byl prvni, koho napadlo spojit mlyn s pekarnou. Pekarnu mohl zasobovat kvalitni a cerstvou moukou, coz se pozitivne odrazilo na kvalite a chuti pekarenskych vyrobku. Budova ziskala romanticke fasady s ozubenymi stity, byla postavena nova strojovna i vysoky komin. Dalsí plany na rozsireni podniku byly zmareny jeho nahlou smrti v roce 1876. Po smrti Frantiska Odkolka se vedeni podniku na Kampe ujima jeho syn Jindrich. Svuj organizacni talent projevil jako prvni predseda Prazske plodinove burzy. Take sestavil první cesky psaci stroj, který je dodnes uchovan v Narodnim technickem muzeu.
Ani Jindrich Odkolek se nedozil vysokého veku, dedicem ustanovil svou nejmladsi sestru Zdenku. Ta se provdala za advokata Ladislava Pinkase. V roce 1896 mlyn na Kampe vyhorel do zakladu a mladi majitele meli v umyslu znovu postavit pozarem zniceny mlyn a uvest ho do provozu. Prazska obec vsak nedala k teto obnove svoleni. Hlavni namitky se tykaly komina, jehoz kour silne znecistoval ovzdusi stredu mesta. Pozarem zustala usetrena pekarna a obchod, kde se po celou dobu neprestalo pracovat. Cely podnik je i nadale veden pod firmou Frantisek Odkolek. Mezi lety 1900 az 1910 nastava vseobecny rozvoj ceskeho mlynarstvi a jsou budovany nove mlynske podniky. V teto dobe jsou zahajeny pripravy premenit firmu na akciovou spolecnost a prestehovat ji do novych prostor v Praze-Vysocanech.
Otcem myslenky zridit po vzoru jinych velkomest take v Praze velky, moderni mlyn spojeny s pekarnou byl Alexadr Schuck. Jelikoz jmeno Odkolek melo nejen v Praze, ale i po celych Cechach dobry zvuk, spojili se dedici po zemrelem Jindrichovi Odkolkovi za ucelem kooperace v nove akciove spolecnosti.
Firma Frantisek Odkolek a.s., parni mlyn a tovarna na chleb, byla zapsana v obchodnim rejstriku Obvodniho soudu pro Prahu 1 dne 5.4. 1912 se sidlem podniku Vysocany u Prahy, okres Karlin.
Počty zaměstnanců
1909 - 20
1922 - 400
1945 - 700
2010 - 1660
Kde to všechno začalo
Pekarstvi a mlynarstvi patri mezi nejstarsi remesla a take v Praze se tesila odjakziva velke vaznosti. Vaclav Vladivoj Tomek uvadi, ze od roku 1348 do roku 1419 bylo v Praze zapsano 157 mistru pekaru vlastnicich pekarskou dilnu i s domem a rada dalsich mistru, kteri meli pekarskou dilnu v najmu (pachtu).
Mlyny v Praze stavaly u Vltavy a jejich pritoku a jejich kolebkou byvala Kampa. A na Kampe stal i starodavny mlyn zvany Sovi nebo take Sovovsky mlyn. Mlyny ale casto byly niceny povodnemi a Sovi mlyn byl devastovan i pri husitskych valkach. V roce 1478 byl zapsan jako majitel Vaclav Sova z Liboslave. Byl velmi vzdelanym staromestskym mestanem a jeho zasluhou doslo k prvnimu vytisteni ceske bible, prelozene prekrasnym ceskym jazykem. Johanka, dcera Vaclava Sovy, se provdala za Pavla Severina z Kapi Hory, purkmistra a knihtiskare, ktery vytiskl Chelcickeho Postilu, Kuthenovu Ceskou kroniku a jina dila. V roce 1550 Sovi mlyn vyhorel a o jeho obnovu se postarala az obec staromestska v 80. letech 16. stoleti. Mlyn obec pronajimala, dve tretiny zisku si ponechavala, tretina zustala mlynari.
Kolem roku 1728 koupil Sovovsky mlyn vzdelany a bohaty mlynar Matej Myslivecek, otec slavneho hudebniho skladatele Josefa Myslivecka. Prave v Sovovskem mlyne se Josef, pritel Wolfganga Amadea Mozarta a propagator ceske hudby v celem svete, narodil. Mlynarsky cech se v techto dobach tesil velke vaznosti ve spolecnosti. V 18.stoleti vydaval obcan za chleba a mouku polovinu svého rozpoctu. Az teprve se zvysovanim vynosu pri pestovani zemedelskych plodin se cena mouky a chleba snizovala.
Dnes v rekonstruovanych prostorach mlyna a byvale pekarny Fr. Odkolka sidli Museum Kampa.
Psací stroj Odkolek
Psaci stroj Odkolek nese jmeno sveho vynalezce a konstruktera Jindricha Odkolka. Tento vyznamny prazsky mestan, majitel mlynu a pekaren, jej sestrojil v 60.letech 19.stoleti. Vyrobil jediny model, ktery je nyni ulozen v Narodnim technickem muzeu. Stroj je konstruovan pro psani na rovnou podlozku – arch papiru polozeny na stole. Znaku je 49 – velka pismena, cislice a interpunkcni znamenka. Psaci mechanismus se po kazdem uderu musi posunout krokovacim tlacítkem.
Poválečné dějiny
1945 – Zemsky narodni vybor jmenuje do podniku Odkolek narodni spravu.
1946 – S ucinnosti od 1.1. 1946 ustanoven Odkolek, narodni podnik, Praha.
1947 – Znarodneni podniku Odkolek vyhlaseno 1.3. 1947 v hale cerne pekarny ve Vysocanech za ucasti predsedy vlady Klementa Gottwalda, predsedy URO Ant. Zapotockeho, primatora Dr. Vacka aj. Do narodniho podniku Odkolek byly zacleneny dalsi spolecnosti – fa Dr. Fr. Zatka, Delnicke pekarny, Cukrodel, Velvarske skrobarny.
1950-1952 – Narodni podnik Odkolek prejmenovan na Prazske pekarny a mlyny, narodni podnik, ktery se do roku 1958 ruzne deli na dalsi mensi podniky.
1954-1990 – Prazske pekarny a mlyny, n.p., Praha 9, Ke Klicovu 1. Tento podnik byl ustanoven sloucenim vsech pekarenskych podniku v Praze (Vysocanske pekarny, Vinohradske pekarny, Nuselske pekarny, Holesovicke pekarny, Smichvske pekarny, Doprava peciva) a dale byl pridelen i mlyn v Holesovicich ze Stredoceskych mlynu.
1994 – 1. ledna byla zaregistrovana spolecnost Odkolek, a.s., se sidlem Praha 9, Ke Klicovu 56/1. Firma se vraci ke slavnemu historickemu jmenu.
2005 – Valna hromada rozhodla 24.6. 2005 o zmene adresy spolecnosti na Prahu 5, Pekarska 1.
2007 – Fuze dvou nejvetsich ceskych pekarenskych spolecnosti Odkolek a Delta pekarny, nástupnicka spolecnost prejima jmeno United Bakeries
Odkolkovy táčky
Pravdepodobne koncem roku 1937 zacala firma Odkolek vydavat sve vlastni reklamni noviny, ktere nesly nazev Odkolkovy táčky. Inspiraci k tomuto pocinu podnik nasel u videnske pekarny firmy Hammerbrotwerke. Odkolkovy noviny se rozdavaly zdarma jako reklama v podnikovych prodejnach po cele Praze.
Zabavnemu cteni, vychazejicimu dvakrat do mesice a v nakladu dvaceti tisic kusu, zakratko udelala pritrz nemecka okupace. Od tohoto projektu si vedeni podniku slibovalo velky uspech, ktery se velmi rychle dostavil. Klasicka reklama tehdy prisla rocne na vice nez 120 tisic korun, tedy na vic, nez stalo vydavani tohoto casopisu. A takovym penezum se blizil i plat vrchniho reditele Odkolkova podniku.
Já mám holku od Odkolku
Hudba: Karel Hasler
Text: Karel Hasler, Rudolf Jurist
Clovek neni na svete ziv jen od chleba,
nekdy je mu taky kus masa potreba,
proto jsem se jarku jednou nastrojil,
od Odkolku holku sobe nakrojil.
Refrem:
Ja mam holku od Odkolku ta ma oci jako smolku,
je to holka vzdelana a je na me delana,
ve dne spi a vecer vstava, v noci testo zadelava,
zadelava akorat, proto ji mam rad.
A kdyz prijde sobota reknem nepecem,
v nedeli se oba dva spravne oblecem,
ja ji pomiluju vzdycky akorat,
jinak by me mohla treba okorat.
Moje holka telo ma jako dvounulku,
my se k sobe vineme jak nit na spulku,
kdyz mi rozehraje v tele kazdy nerv,
hned se do ni pustim jako moucny cerv.
Ref.:
Ted mi dela starosti moje nevesta,
tloustne jako kdyz se da kvasnic do testa,
co me to ta holka jenom provedla,
nejspis se drozdi hodne najedla.
Ref.:
Pisen v prvorepublikovych casech okupovala celni pricky pomyslnych dobovych hitparad, byla nesmirne popularni. A hraje se dodnes.
Zdroj: firemni noviny United Bakeries
Tuto kes delam, protoze v teto pekarne jsem se v roce 1995 vyucil, nejaky cas pracoval a poznal take mou manzelku. Vim o existenci kese ve Vysocanech venovanou take Odkolku, mam ji samozrejme odlovenu, a dokonce obsahuje podobne casti listingu jako tento, ale to se da predpokladat, kdyz existuje jen nekolik malo zminek o historii. Ja jsem sve informace cerpal z firemnich novin vydavanych Odkolkem. Snazil jsem se obohatit listing dobovymi fotografiemi, ktere se me povedlo ziskat. Snad se vam kes bude libit. Lovu zdar, Punkrac
K luštění:
Mlyny na Kampe se poprve pripominaji ve 1A. Stoleti, kdy byly majetkem klastera u sv. Jiri na Hradcanech
B. ledna byla zaregistrovana spolecnost Odkolek, a.s., se sidlem Praha 9, Ke Klicovu 56/B. Firma se vraci ke slavnemu historickemu jmenu.
Stroj je konstruovan pro psani na rovnou podlozku – arch papiru polozeny na stole. Znaku je C9 – velka pismena, cislice a interpunkcni znamenka
Koncem roku 19D7 zacala firma Odkolek vydavat sve vlastni reklamni noviny, ktere nesly nazev Odkolkovy táčky
Kolem roku 172E koupil Sovovsky mlyn vzdelany a bohaty mlynar Matej Myslivecek, otec slavneho hudebniho skladatele Josefa Myslivecka
Vaclav Vladivoj Tomek uvadi, ze od roku 1348 do roku 141F bylo v Praze zapsano 157 mistru pekaru
N 50° 03.ABC
E 014° 20.DEF
Click to verify coordinates