Skip to content

Prazsky zlom / Prague fault EarthCache

Hidden : 1/18/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Czech flag CZ:

Úvodní souradnice se nacházejí v míste, kudy probíhá pražský zlom. Je zde prístupný jeho jediný odkryv, prírodní památka Pražský zlom. Nejdríve si rekneme neco o zlomech obecne, potom o pražském zlomu, a nakonec o prírodní památce Pražský zlom.

Pár slov o geologických zlomech
Zlom je trhlina tektonického puvodu. Je to porucha hornin v zemské kure, která prerušuje jejich puvodní spojitost a na které došlo k vzájemnému posunu sousedních bloku. Tento posun nekdy zanechává nápadné stopy. Bývají to vyhlazené plochy (tektonické ohlazy nebo zrcadla), nebo systémy rýh (tektonické rýhování) ci tenké šupinaté otrelky, jež naznacují smer pohybu sousední kry. Velmi casto jsou horniny na zlomech drceny a tvorí užší nebo nekolikametrová pásma tektonických brekcií a mylonitu. Sklon zlomových ploch je nejruznejší. Nekteré jsou ležaté, jiné až vertikální. Na zemském povrchu se dislokace projevují jako zlomové linie, které dosahují délky až nekolika set kilometru. Velké poruchy bývají tvoreny radou kratších zlomu, následujících tesne jeden za druhým, takže vzájemne splývají. Jindy se skládají ze systému približne rovnobežných poruch, které se casto vetví a tvorí tak mohutná zlomová neboli poruchová pásma.

Mnohé z velkých zlomových poruch jsou stále tektonicky živé. Napr. na zlomu San Andreas, který probíhá podél tichooceánského pobreží Kalifornie v délce kolem 1300 km, došlo pri zemetresení v San Francisku v r. 1906 k horizontálnímu posunu až o 6 m na délce 477 km, magnituda se odhaduje na 7.8. Na tomto zlomu probíhají zemetresení s magnitudou 6.0 víceméne pravidelne. Poslední uderilo v roce 2004 v malém meste Parkfield v Kalifornii.

Pro zlom, který není vertikální, se kra ležící nad zlomovou plochou nazývá nadložní kra, kra ležící pod zlomovou plochou se nazývá podložní kra. Podle pohybu oddelených ker po zlomové ploše rozeznáváme ctyri typy zlomu: poklesy, zdvihy (presmyky), horizontální posuny a zlomy smíšeného typu.

pokles U poklesu kra v nadloží zlomu (nadložní kra) poklesla proti druhé (podložní kre). Tento pohyb je zpusoben tahovým napetím, dochází k rozširování deformovaného prostoru. Zlomová plocha má zpravidla vetší úklon, nekdy je až svislá.
zdvih U zdvihu je presunována kra ležící nad zlomovou plochou (nadložní kra) pres sousední kru (podložní kru). Tento pohyb je zpusoben tlakovým napetím, dochází ke stesnávání deformovaného prostoru. Podle úklonu zlomové plochy se rozlišují presuny (úhel do 30°) a presmyky (úhel nad 30°). U ležatých zdvihu (presunu) bývají nekdy nadložní kry presunuty na velké, až kilometrové vzdálenosti. Temto poruchám se také ríká nasunutí.
horizontální posun Horizontální posun se vyznacuje pohybem jedné nebo obou ze sousedních ker v približne vodorovném smeru. Tento pohyb je zpusoben strižným napetím.
smíšený typ zlomu Smíšený typ zlomu je kombinací poklesu nebo presmyku s horizontálním posunem - poklesové nebo presmykové posuny.


Posuny na zlomových plochách mohou být ruzne velké. Nekdy bývají témer neznatelné, milimetrové až centimetrové, jindy metrové až kilometrové. Velikost posunu vyjadrujeme pomocí velikosti snížení jedné kry proti druhé (vertikální amplituda) nebo pomocí velikosti jejich vzájemného horizontálního posunutí (horizontální amplituda). Vertikální amplituda poklesu se nazývá také výškou poklesu (výškou skoku).

Pražský zlom
Pražský zlom je velkou poruchou zemské kury sv.-jz. smeru, kterou lze sledovat z území Prahy až na Berounsko. Pražský zlom je pokládaný za duležitý zlom aktivní behem ordoviku a siluru. Pokles severnejší kry proti kre jižnejší dosahuje tisícimetrového rádu.


pražský zlom a základní zlomové systémy Ceského masivu
Pražský zlom je nejvýznamnejším zlomem v oblasti pražské pánve. V bližším okolí Prahy ho lze sledovat od Rudné pres Motol, Žižkov, Hloubetín až ke Kyjím, kde se norí pod uloženiny svrchní krídy. Maximální výška skoku dosahuje až 1700 m a to na Žižkove, západním smerem se však zvolna snižuje. Podle V. Havlícka (1963, 1998) je pražský zlom poklesová porucha, puvodne velmi strme uklonená. Pražský zlom byl pretat nekolika mladšími presmyky, které se oznacují jako presmyky libenské (Röhlich 1960, Havlícek 1963, Vorel 1982), presun podél jednoho presmyku se dá odhadovat pouze ve stovkách metru. Presunové plochy jsou doloženy ve štole pro silnicní tunel pod Strahovem, v tunelu pro kmenovou stoku K pod Petrínem, v tunelu metra tras A a B na dolním konci Václavského námestí, v kabelovém tunelu v Jindrišské ulici, v tunelu pod vrchem Vítkov, na Krejcárku pod Žižkovem aj.

Prazsky zlom v Praze

Pražský zlom je nejdelším zlomem v pražské pánvi a má délku okolo 60 km. Tento zlom na povrch vystupuje v jediném míste a to v Hloubetíne. Podle tohoto jeho jediného výchozu je témer vertikální. V následujícím diagramu stratigrafické separace si mužeme prohlédnout polohu severní a jižní kry podél celého zlomu (~1600 m).

Tektonická situace prazského zlomu

Pražský zlom a železnicní tunely pod Vítkovem
Na pražský zlom narazili také stavbari pri ražbe tunelu Nového spojení pod vrchem Vítkov. V letech 2005-2006 byly jako soucást stavby Nového spojení v Praze proraženy dva paralelní železnicní tunely pod vrchem Vítkov. Zhruba paralelne s osou stavby probíhá pásmo pražského zlomu. Zlomové pásmo zasahuje území pres 100 m široké. Ražba vítkovských tunelu byla jedinecnou príležitostí ke studiu jednoho ze zajímavých úseku pražského ordoviku v oblasti pražského zlomu.

zlom v jiznim tunelu 1 zlom v jiznim tunelu 2
Na obrázcích si mužeme prohlédnout snímky celeb horní cásti jižního tunelu, porízené behem ražby. (Polomer tunelového oblouku je 6 m, smer pohledu od VSV k ZJZ. Foto E. Straka.) Jsou na nich videt zlomy. Do tunelu se ale nechodte podívat, vše je již odvrtáno nebo prestríkáno betonem.


Prírodní památka Pražský zlom

Prírodní památka Pražský zlom - foto. Plocha zlomu je viditelná na severním okraji tohoto výchozu skaleckých kremencu.

Prírodní památka Pražský zlom - mapka
Prírodní památka Pražský zlom - foto M. Štastný, 2007
(Foto: M. Štastný, 2007)
Prírodní památka Pražský zlom se nachází v Praze v Hloubetíne na pravém brehu Rokytky na ZJZ od kostela sv. Jirí, S. od hrište Slavoje Hloubetín, podél ulice U Slavoje. Jsou zde zachovány ordovické kremence a bridlice. Tento skalní výchoz je jediným prístupným odkryvem pražského zlomu. Na povrchu se stýkají v jedné úrovni ruzne staré horniny. Chráneným územím byla plocha vyhlášena v roce 1988. Rozkládá se na ploše 0,36 ha. Na skalním výchozu je postaven Hloubetínský zámecek. Jihozápadní cást odkryvu smerem do údolí Rokytky je zrejme puvodní, nenarušená težbou, zatímco jižní cást odkryvu podél ulice U Slavoje byla narušena príležitostnou težbou kremencu, ukoncenou nejpozdeji pred druhou svetovou válkou.

Prírodní památka Pražský zlom je izolovaný výchoz skaleckých kremencu, oddelených dislokacním pásmem pražského zlomu od severneji položených jílovitých bridlic pravdepodobne zahoranského souvrství. Plocha zlomu je viditelná na kremencích v západní cásti odkryvu, a to na severním okraji výchozu skaleckých kremencu.

Podle nalezené fauny a petrografického charakteru patrí jemne slídnaté, hnedé, jílovité bridlice, tvorící podloží skaleckých kremencu, zahoranskému souvrství. Skalecké kremence tvorí masivní až nezretelné lavice, jejichž mocnost je ruzná (nejmocnejší lavice má okolo 5 m). Místy jsou kremence tektonicky podrcené v souvislosti s pohybem podél pražského zlomu. Ve stratigrafickém nadloží jsou jílovité bridlice dobrotivského souvrství. Vlastním postsedimentárním posunem podél pražského zlomu došlo k zaklesnutí severní kry proti jižní a tím se mladší zahoranské souvrství (beroun, ordovik) stýká s horninami dobrotivského souvrství (beroun, dobrotiv). Výška posunu je minimálne 900 m. Pražský zlom mel v ordoviku a siluru velký význam pro vývoj pražské pánve.



Pro zápis platného "cache found" logu:
1) nám poslete e-mailem pres GC-profil odpovedi na následující otázky:
  1. Jaká je délka pražského zlomu (v kilometrech)?
  2. Jaký je smer pražského zlomu (pomocí svetových stran)?
  3. Kterým typem zlomu je pražský zlom podle pohybu oddelených ker po zlomové ploše?
  4. Jakého rádu je výška skoku pražského zlomu (jednotky, desítky, stovky ci tisíce/milimetru, centimetru, metru, ci kilometru)?
  5. Na kterou svetovou stranu od pražského zlomu je nadložní kra, která poklesla?
  6. Od waypointu PZ2 uvidíte plochou témer vertikální skalní stenu (viz spoiler - v levé polovine fotky). Jaká je její horizontální orientace - azimut (tedy úhel, který svírá tato stena se severním smerem)? Merte z chodníku z vhodného místa v blízkosti lampy s císlem 908487.
2) na stránku cache mužete uploadovat fotografii vás s GPS a cástí prírodní památky Pražský zlom u úvodních souradnic. Tato fotografie je nepovinná a není podmínkou uznání logu.

Necekejte na schválení logu, muzete zalogovat "found" a poslat odpovedi, provedeme následne kontrolu a pokud neco nebude v porádku, ozveme se...

Prístup ke kešce
V Hloubetínské ulici je možné zaparkovat na nekolika parkovištích, nejbližší ke kešce a asi i nejprázdnejší je na souradnicích N 50° 06.200 E 014° 32.103 (waypoint PZP). Pujdete-li od tohoto parkovište ulicí U Slavoje, budete na souradnicích N 50° 06.170 E 014° 32.052 (waypoint PZ2) po pravé strane míjet skály, které jsou soucástí prírodní památky Pražský zlom. Poté sejdete po schodech a dostanete se na úvodní souradnice N 50° 06.173 E 014° 31.990 (waypoint PZ1), odkud uvidíte fotogenictejší cást této prírodní památky. Kdysi bývaly na obou místech, nad schody i pod schody, cedule Prírodní památka, v dobe publikace kešky zbyla po horní ceduli jen tycka, a po spodní ani ta ne.

Pokud pojedete MHD, vystupte na stanici Hloubetín metra B, pak se mužete svézt ješte jednu zastávku na stanici Kbelská, bud tramvají, napríklad linkou 3, nebo autobusem 110. Ze stanice Kbelská mužete jít na úvodní souradnice (waypoint PZ1) po chodnícku, který vede rovnobežne s Prumyslovou ulicí. Na waypoint PZ2 se odtud dostanete po schodech nahoru.

V tráve v okolí skály u úvodních souradnic (waypoint PZ1) mužou být klíštata, zejména v léte, ale pro splnení podmínek logu není potreba scházet z chodnícku.

Podekování
Dekujeme geokamarádovi jarda3066 za korektury anglické cásti listingu.


English flag EN:

The initial coordinates are located in the position, where the Prague Fault goes through. Its only exposure is accessible here, the Natural Monument Prague Fault. First of all, we will say something about the geological faults generally, then we will mention the Prague Fault, and at the end we will describe the Natural Monument Prague Fault.

Several words about the geologial faults
The fault is the disruption of tectonic origin. It is the dislocation of rocks in the terrestrial crust, it interrupts their primary continuity and the slip of adjacent blocks takes place here. This slip leaves the noticeable marks sometimes. There are smooth-faced planes (the tectonic slickensliding or the faulting polish), or the systems of channels (tectonic trails), which indicate the direction of movement of the adjacent block. The rocks are crushed in the faults frequently and they create the zones of tectonical breccias and mylonites with the thickness of several metres or narrower. The dip of the fault planes varies. Some of them are horizontal, the others are vertical. The dislocations on the earth surface present themselves as fracture lines with the length up to several hundreds of kilometres. The large disturbances are formed by the line of shorter faults, following each other and so they mutually blend. In other cases, they consist of the system of approximately parallel dislocations, which ramify frequently and they create the massive fault zones or shear zones.

Many of large faults are still tectonically active. For example, the 1906 San Francisco earthquake was caused by a rupture on the San Andreas Fault. This strike-slip fault goes along Pacific coast of California, and is about 1300 km long. The earthquake ruptured the northern third of the fault on a distance of 477 km. The maximum observed surface displacement was about 6 m. This time the magnitude was estimated to be 7.8. The earthquakes of magnitude 6.0 occur almost regularly at this fault, the last struck in the small town Parkfield in California in 2004.

Two sides of a non-vertical fault are called the hanging wall and footwall. Faults can be categorized into four groups based on the sense of slip. A fault where the relative movement (or slip) on the fault plane is approximately vertical is known as a dip-slip fault. Dip-slip faults can be again classified into the types "normal" and "reverse". Where the slip is approximately horizontal, the fault is known as a transcurrent or strike-slip fault. An oblique-slip fault has non-zero components of both strike and dip slip.

normal dip-slip fault Normal Fault
In a normal fault, the block above the fault moves down relative to the block below the fault. The hanging wall moves downward, relative to the footwall. This fault motion is caused by tensional forces and results in extension. [Other names: normal-slip fault, tensional fault or gravity fault]
reverse dip-slip fault Reverse Fault
In a reverse fault, the block above the fault moves up relative to the block below the fault. The hanging wall moves up relative to the footwall. This fault motion is caused by compressional forces and results in shortening. A reverse fault is called a thrust fault if the dip of the fault plane is small, less than 30°. [Other names: thrust fault, reverse-slip fault or compressional fault]
If the angle of the fault plane is low (generally less than 20 degrees from the horizontal) and the displacement of the overlying block is large (often in the kilometre range) the fault is called an overthrust.
strike-slip fault Strike-slip Fault
In a strike-slip fault, the movement of blocks along a fault is horizontal. The fault motion of a strike-slip fault is caused by shearing forces. [Other names: transcurrent fault, lateral fault, tear fault or wrench fault]
oblique-slip fault Oblique-slip Fault
Oblique-slip faulting suggests both dip-slip faulting and strike-slip faulting. It is caused by a combination of shearing and tension of compressional forces.


The size of the movement on the fault planes can be various. The movement can be imperceptible, the order of displacement magnitude can be millimetres to centimetres, otherwhile the order can be metres to kilometres. The size of the movement is expressed by the size of the moving down one block relative to the second one (vertical magnitude), or by the size of the relative horizontal movement of the blocks (horizontal magnitude). Vertical magnitude of the normal fault is also called the fault throw.


Prague Fault
The Prague Fault is the large disruption of the earth crust in NE-SW direction. It is possible to observe it from the Prague up to Beroun region. On the map below the Prague Fault is highlighted by the red line. The Prague Fault is considered as an important fault active during Ordovician and Silurian periods. The northern block moved down relative to the southern block with thousand metres order of displacement magnitude.


Prague Fault and the basic fault system of the Czech Massif
The Prague Fault is the most important fault in the Prague territory. Near the Prague it is possible to observe it from Rudná through Motol, Žižkov, Hloubetín up to Kyje, where it plunges below deposits of Upper (Late) Cretaceous. The maximal vertical displacement on the fault amounts to 1700 m at Žižkov in Prague, westward it slowly decrements. Havlícek (1963, 1998) classified the Prague Fault as a normal fault, with steep dip. It has been stated that the Prague Fault is dissected by younger longitudinal thrusts named Liben Thrusts (Röhlich 1960, Havlícek 1963, Vorel 1982), the displacement along one thrust may be estimated only at hundreds of metres. Thrust planes are documented in the road tunnel under Strahov, in the tunnel for the interceptor K under Petrín, in the tunnel of the tube train of the line A and B at the lower part of the Wenceslas Square, in the cable tunnel in Jindrišská street, in the tunnel under Vítkov hill, at Krejcárek under Žižkov and so on.

Prague Fault in Prague

The Prague Fault is the longest fault in the Prague Basin and is about 60 km long. The Prague Fault is vertical on the only measurable outcrop in Hloubetín in Prague. On the stratigraphic separation diagram on the following picture we can overlook position of the north and the south block along whole fault (~1600 m). The stratigraphic height is on the vertical axis.

Tectonic situation of the Prague Fault

The Prague fault and the railway tunnels below Vítkov hill
The builders hit into the Prague Fault during tunnelling the New Connection below the Vítkov hill. Two parallel railroad tunnels were born as a part of the New Connection structure under the Vítkov hill in the years 2005-2006. The zone of Prague Fault is situated nearly collinearly to the axis of the tunnels. The range of the fault region is larger then 100 metres. The drilling of Vitkov tunnels was the unique possibility to study one of the interesting parts of Prague Ordovician in the region of the Prague Fault.

Fault in the south tunnel - 1 Fault in the south tunnel - 2
On the pictures we can see the photos of the drift faces of the upper part of the south tunnel. They were taken during tunnelling. (The radius of the tunnel arc is 6 m, the view direction is from ENE to WSW. Photo by E. Straka.) On the pictures you can see the faults. Do not go to tunnels to see the fault, it was drilled off or was resprayed by concrete.


The Natural Monument Prague Fault

The Natural Monument Prague Fault - photo. The fault plane is visible at the north border of this Skalka quartzite outcrop.

The Natural Monument Prague Fault - map
The Natural Monument Prague Fault - photo M. Štastný, 2007
(Photo: M. Štastný, 2007)
The Natural Monument Prague Fault is located in Prague in Hloubetín on the right bank of Rokytka. It is in the WSW direction from the St. Jirí church and in the N direction from Slavoj Hloubetín playing area along the U Slavoje street. The quartz rocks and bluestones are preserved here. This fault outcrop represents the only accessible exposure of the Prague Fault. The rocks with different age meet on the same level on the earth surface. This surface was declared as the protected area in the year 1988. It lies on the surface 0,36 ha. The Hloubetinsky manor is constructed on the rock outcrop. The SW part of the outcrop in the direct of the valley of Rokytka is original, undisturbed by mining, whereas S part of the outcrop along the U Slavoje street was disturbed by the quartzite mining, which was terminated before World War II at the latest.

The Natural Monument Prague Fault is the separated outcrop of Skalka quartz rocks, which are separated by the dislocation fault belt of Prague Fault from the clay shale, which are situated more to the north. These clay shale probables belongs to Zahorany formation. The fault plane is visible on the quartzites in the west part of the exposure, namely at the north border of the Skalka quartzite outcrop.

According to the local fauna and the petrographic disposition, the softly micaceous brown clay shale belong to the Zahorany formation. The clay shale creates the bedrock of Skalka quartz rock. The Skalka quartz rock constitutes solid banks, which thickness is different (the value of maximum thickness of the bank is approximately 5 m). The quartz rocks are tectonically broken according to the movement along the Prague Fault on several places. Clay shale of Dobrotivá formation are located in the stratigraphic rock cover. Due to postsedimentation movement along the Prague Fault, the moving down of north block relative to the south block takes place. Thus the younger Zahorany formation (Beroun, Ordovician period) meets with the rocks of Dobrotivá formation (Beroun, Dobrotiv). The value of the fault displacement is minimally equal to 900 m. During the Ordovician and Silurian period, the Prague Fault was very important to the development of the Prague Basin.


The way to valid "cache found" log:
1) send us answers to following questions by e-mail using GC-profile:
  1. the lenght of the Prague Fault (in kilometres);
  2. the direction of the Prague Fault (using cardinal points);
  3. into which group of faults (based on the sense of slip) does belong the Prague Fault;
  4. the order of magnitude of fault displacement of the Prague Fault (ones, tens, hundreds or thousands / milimetres, centimetres, metres, or kilometres);
  5. at what cardinal point from the Prague Fault it is the hanging wall, which moved down?
  6. From the waypoint PZ2 you will see the flat almost sheer rock side (see spoiler - on the left half of photo). What is its horizontal orientation (azimuth)? Measure from the pavement from the suitable point in the vicinity of the lamp with number 908487.
2) you can upload a photo of you with your GPS and a part of Natural Monument Prague Fault at the initial coordinates to your log. This photo is optional, it is not necessary for your valid log.

Do not wait to our confirmation, you can log found and send us the answers. We will check your solution, if it will contain errors, we will email to you ...

The approach to the cache
In Hloubetínská street you can park your geocar at several parking areas. The parking area at N 50° 06.200 E 014° 32.103 (waypoint PZP) has probably some free places and it is the closest one to the cache. From here we can go along the street U Slavoje to the point with the coordinates N 50° 06.170 E 014° 32.052 (waypoint PZ2). At our right hand we can see the rocks, which form the part of the Natural Monument Prague Fault. Then we continue down the stairs and we come to the initial coordinates N 50° 06.173 E 014° 31.990 (waypoint PZ1). From here we can see more photogenic part of this Natural Monument. Formerly, two marks "The Natural Monument" were located here. One mark was placed above the stairs and the second one was placed down the stairs. In the time of this cache publication, only a rod above the stairs survived.

When you use the public transport, you can get off the subway line B at Hloubetín station. Then you can take the tram line 3 or the bus line 110. Get off at the next stop at the station Kbelská. From the Kbelská station you can go to the published coordinates (waypoint PZ1) along the pavement, which is parallel to the Prumyslová street. To the waypoint PZ2 you can walk up the stairs.

A plenty of ticks can be found in the grass in the neighbourhood of the published coordinates (waypoint PZ1), especially in the summer. To complete your mission, you don't have to leave the pavement.

Acknowledgements
Thank geofriend jarda3066 for the correction of the English part of the listing.




Literatura / References
  1. http://www.geology.cz/app/glok/glok_cz.pl?id_=214&tt_=z
  2. http://envis.praha-mesto.cz/rocenky/CHRUZEMI/cr2_cztx/CHU57.htm
  3. http://envis.praha-mesto.cz/rocenky/NEZIVA/kap13.htm
  4. http://www.iris.edu/gifs/animations/faults.htm
  5. Q. Záruba, J. Vachtl, M. Pokorný, Základy geologie a petrografie pro stavební fakulty, SNTL, Praha, 1974.
  6. O. Zeman, Petrografie a regionální geologie Ceského masívu, vydavatelství CVUT, 1994.
  7. Pavel Röhlich, Structure of the Prague Basin: The deformation diversity and its causes (the Czech Republic). Bulletin of Geosciences 82(2), 175-182 (5 figures). Czech Geological Survey, Prague. ISSN 1214-1119. (http://www.geology.cz/bulletin/contents/2007/vol82no2/bullgeosci200702175.pdf)
  8. Pavel Hájek, Martin Štastný, MINERALOGY OF THE CLAY GOUGE ON PRAGUE FAULT, Acta Geodyn. Geomater., Vol. 4, No. 3 (147), 33-37, 2007 (http://www.irsm.cas.cz/abstracts/AGG/AGG3_147/4_Hajek.pdf)
  9. Eduard Straka, Pavel Röhlich, TEKTONICKÉ PORUŠENÍ ORDOVIKU V TUNELECH NOVÉHO SPOJENÍ V PRAZE 3 (VRCH VÍTKOV) Tectonic deformation of the Ordovician in the New Connection tunnels in Prague 3 (Vítkov Hill), Geoscience Research Reports for 2007, Czech Geological Survey, Prague, 2008, ISSN 0514-8057 (http://www.geology.cz/zpravy/obsah/2007/2007-16.pdf)
  10. Martin Šindelár, Petr Budil, Radek Mikuláš, Eduard Straka, Jirí Krupicka, ETAPOVÁ ZPRÁVA Z TERÉNNÍ DOKUMENTACE LINIOVÉ STAVBY NOVÉ SPOJENÍ V PRAZE, Zprávy o geologických výzkumech v roce 2005, 53-57. (http://www.geology.cz/zpravy/obsah/2005/zpravy-o-vyzkumech-2005-str-053-56.pdf)
  11. M. Knížek a R. Melichar, MYSTÉRIUM PRAŽSKÉHO ZLOMU (BARRANDIEN),3. SJEZD CESKÉ GEOLOGICKÉ SPOLECNOSTI, VOLARY 19.-22. ZÁRÍ 2007, pp. 37 (http://www.geologickaspolecnost.cz/soubory/dokumenty/volary-2007/abstrakty/3sjezdCGS_abstrakty 37.pdf)
  12. M. Knížek, R. Melichar, J. Janecka, Diagram stratigrafické separace - jednoduchá pomucka pro analýzu zlomu v barrandienu, Spolocný kongres Slovenskej a ceskej geologickej spolocnosti, 2009, pp. 96 - 97
  13. http://en.wikipedia.org/wiki/San_Andreas_Fault
  14. http://en.wikipedia.org/wiki/1906_San_Francisco_earthquake
  15. http://en.wikipedia.org/wiki/Parkfield_earthquake

Additional Hints (Decrypt)

1-5: yvfgvat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)