Skip to content

Ustecke mestske brany Multi-Cache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ústecké městské brány

Ač se to dnes nezdá, i město Ústí nad Labem mělo své historické centrum. V průběhu let a důsledkem mnoha událostí (třicetiletá válka, bombardování za 2. světové války a následné demolice v poválečných letech, působení komunistických budovatelů...) však o ně prakticky přišlo, a tak se dnes může pyšnit pouze několika nejstaršími památkami - např. gotickým kostelem se šikmou věží Nanebevzetí Panny Marie nebo barokním kostelem Sv. Vojtěcha.


My bychom vám chtěli přiblížit část historického centra, které dnes už vůbec neexistuje. Je to městské opevnění - hradby - a jejich součást - městské brány, jejichž vznik se datuje do 13. století - do období vlády Přemysla Otakara II. Procházka to bude opravdu virtuální, protože místa, která navštívíte, nemají již s podobou původních staveb pranic společného a bude možná těžké si je na všednodenních místech města vůbec představit. Jediné, co se zachovalo v původním stavu, jsou ulice, které průběh hradeb zcela kopírují, a jejich názvy, které jejich existenci dokládají (Velká Hradební a Malá Hradební, dále Dlouhá, Hrnčířská a Revoluční - která už ale dokumentuje úplně jiné období ).


Plán města z roku 1725

Dnešní mapa města

se zakresleným průběhem hradeb a místy, kde přibližně stály jednotlivé brány

Jak vidíte na mapě, hradební brány byly čtyři - a to Drážďanská, Teplická, Bílinská a Hrnčířská - a přesně takový je i počet našich stages.

Takže s chutí do toho. Připravili jsme pro vás zcela systematický plán, podle kterého by neměl být problém projít jednotlivé stage (celá trasa je dlouhá asi 1 km) a splnit všechny úkoly, které vás úspešně dovedou k odlovení finálky. Na většině stage najdete kromě souřadnic k dalšímu stanovišti ještě číslo, které využijete k vypočítání souřadnic finálové krabičky.


Stage 1 - Drážďanská brána



Nacházela se přibližně v prostoru křižovatky před bývalou kavárnou Savoy (Raiffeisenbank), u domu č.p. 226. Brána je písemně doložena až r. 1479. Roku 1703 byla již označována jako chatrná, r. 1814 bylo nutné pískovcovou klenbu zpevnit cihlami a r. 1832 byla celá věž (jako první ze všech) i domek pro strážné odstraněny.

Nezapomeňte si zapsat číslo, které najdete na stejném místě jako souřadnice.


Stage 2 - Teplická brána



Archeologickým výzkumem není bohužel doložena ani jedna brána. Ve 14. st. byly dostaveny hradby (písemně jsou nepřímo zmiňovány v listině Jana Lucemburského z r. 1335) a předpokládá se existence všech čtyř bran. Všechny brány byly odstraněny v 1. polovině 19. st., zbytky hradeb bylo možné vidět ještě v polovině 20. st. Podobu hradeb i bran známe z několika vyobrazení a plánu (části opevnění lze rozpoznat i na fotografiích). Samotná brána byla většinou věžovitá stavba, která se na noc uzavírala, takže byla opatřena těžkými vraty nebo mříží. Součástí bran byly i domky strážných (branných), mýtných a další zařízení. Teplická brána stála v prostoru mezi OD Labe a Universal bankou (v místě ústí Nonnengasse do Teplitzer Straße). Patřila k ní strážnice v domě č.p. 188. Před branou stál ještě domek mýta. Původní stavba ze 14. st. se r. 1586 zřítila a byla nově postavena. Po mnoha opravách byla brána stržena 18. 3. 1837 (jako poslední ze všech). Písemně doložena až r. 1479. Teplickou branou z města vycházela místní cesta do Teplic. Měřila 18 km a využívalo ji především místní obyvatelstvo. Směrovala na Předlice, poté vystoupala do prostoru Na Běhání (do jednoho z možných míst husitské bitvy ze 16. 6. 1426) a na návsi ve Vyklicích se měla křížit s dálkovou Srbskou stezkou. Dále pokračovala přes Roudníky až na náměstí v Teplicích, kde končila.

Toto je jediná stage, na které najdete pouze souřadnice, žádné číslo tedy nehledejte!


Stage 3 - Bílinská (Pražská) brána



Stála u domu č.p. 303, tedy v místech ústí dnešní Bílinské ulice do Malé hradební. Písemně je doložena již v předhusitské době (1350). Byl k ní připojen most přes řeku Bílinu (postavený v r. 1497), který spojoval město s předmestím Ostrov. Zbořena byla v r. 1835. Známá je dnes díky malbě Gustava Doerella s názvem „Ústí nad Labem v roce 1560“ z r. 1834, kterou můžete vidět v muzeu. Bílinskou branou vycházela cesta vedoucí k řece Labi nebo do vnitrozemí směrem na Prahu. Směrem od Lovosic, přes předměstí Ostrov, vcházela do Ústí cesta nazývaná Ústecká silnice (Aussiger Strasse). Vznikla poměrně pozdě (ve 13. st.), ale udržela se po celý středovek a raný novověk a svůj význam ztratila až v 19. st. Vycházela z Lovosic a vedla přes Malé Žernoseky, Litochovice, Dubice, Moravany, Stebno, Milbohov a Hostovice do Ústí.

Opět si nezapomeňte opsat číslo, budete ho potřebovat :)


Stage 4 - Hrnčířská brána



Ležela v ústí dnešní Hrnčířské ulice do Předmostí, na hranici domů č.p. 53 a 287. Písemně je doložena až r. 1479. Roku 1830 je popisována jako zchátralá a hrozící zřícením. Zbořena byla v r. 1833. Jednalo se o mohutnou kamennou věž se sýpkou, přistavenou na východní straně, se šindelovou střechou. Délka průjezdu činila 16 sáhů, tedy asi 30 metrů. Protože brána byla dlouhá a osvětlená jen vjezdem a výjezdem, byla uprostřed taková tma, že byl průjezd pro pěší i vozy večer velmi nepříjemný. Na konci brány směrem ven z města měl ubytování strážný. Ve starší době byla asi také nazývána Lesní (Waldtor).

Zde si opište poslední číslo pro výpočet finálky!



Jak na finálku?
Souřadnice finálky získáte výpočtem podle následujícího návodu:

1. Všechna tři získaná čísla mezi sebou vynásobte - získáte trojciferné číslo Z.

2. Vypočtete:
X=Z minus 320
Y=Z minus 118

3. Finálové souřadnice:
N 50°39.X
E 014°02.Y



Přejeme hodně štěstí a zábavy při hledání keše a doufáme,
že jste se i něco přiučili z historie Ústí nad Labem

Additional Hints (Decrypt)

Fg1: grkg Fg2: zntvfgenyvgre (qbpnfar cbhmvw: A-97 R+225) Fg3: prean xnexhyxn Fg4: an xnzrav xnzra Svany: pvuybin oenaxn cbq cerivfrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)