Základní informace: Multi keš o pěti zastávkách vhodná pro pěší, cyklisty i motoristy. Celá trasa se dá projít za hodinu. Pro motoristy jsou k dispozici dvě parkoviště: U zámku (východisko pro zastávky 1 - 3) a u Lesní správy (zastávky 4 - 5). Obě jsou označena waypointy.
Finále: N 50º 07.(C-E)(E-A-D)(E-B)' E 013º 56.(B*D)(B)(B)'
|
Josip Plečnik (1872-1957) byl významný slovinský architekt, který žil a tvořil ve Vídni, Bělehradě, Praze a Ljubljani. V roce 1920 jej prezident T. G. Masaryk jmenoval hlavním architektem Pražského hradu. Zapsal se do jeho podoby nesmazatelným způsobem zejména rekonstrukcí prvního a třetího nádvoří a úpravou jižních zahrad. Mimo Pražský hrad patří k jeho nejvýznamnějším stavbám kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech (viz Plecnikova).
K méně známým skutečnostem patří to, že jej prezident Masaryk přizval i k rekonstrukci lánského zámku a okolí. Plečnik byl v té době plně zaměstnán projekty v Praze a v Ljubljani a Masaryk na něj musel dlouho naléhat. Plečnik se podílel na přeměně interiéru zámku včetně návrhu nábytku pro prezidentovu pracovnu, jídelnu a další místnosti. Z těchto prací se však téměř nic nezachovalo neboť po druhé světové válce přestaly vyhovovat dobovému "vkusu". Jeho díla v okolí zámku však naštěstí přežila.
Zastavka 1: Zámecký park / Lví fontána. Plečnikův smysl pro geometrii se výrazně projevil v úpravách zámeckého parku. Obnovil členění hlavních parkových cest do tvaru trojzubce s osovou alejí a dvěma průseky. Na jižní straně zámku Plečnik navrhl elegantní symetrické schodiště a masivní parkové lavice. Jeho jasný rukopis nesou i dva jednoduché můstky přes potok s motivem kamenných koulí. Architektonicky nejvýraznější realizací je zeď s kašnou na východní straně rybníka. Zeď je postavena z červených cihel a kamene a velmi zajímavé jsou kovovou mříží vyplněné průhledy do okolní krajiny. V 60. letech 20. století měla zeď namále, měla být zvýšena a průhledy měly být zazděny. K tomu naštěstí nedošlo, tehdejší "nájemníci" se spokojili se zabedněnými průhledy.
Do střední části zdi Plečnik zakomponoval fontánu, které se díky bronzovým plastikám lvích hlav říká Lví fontána. Bronzové plastiky jsou kopie vytvořené podle dobových fotografii, ty původní se během socialistických let ztratily. Nad fontánu Plečnik umístil několik monumentálních sloupů - a právě jejich počet máte zjistit. Počítejte jen ty válcové, asi 3 m vysoké, nahoře se zužující sloupy s hlavicemi. Jako nápovědu můžete použít informaci, že jejich počet symbolizuje počet zemí v tehdejším Československu.
Indicii lze získat z vnější strany parkové zdi, do parku tedy nemusíte i když návštěvu doporučuji. Park je přístupný od Velikonoc do dušiček, přesnou otevírací dobu a další informace najdete zde.
- Počet válcových sloupů nad Lví fontánou = A
Zastavka 2: Kašna před zámkem. Kamenná kašna před hlavní zámeckou branou stojí na místě původní vážnice. Ta byla v knížecích dobách využívána k hospodářským účelům. Přeměnou tohoto prostoru Plečnik pozvedl estetickou úroveň nejbližšího zámeckého okolí. Na kašně je vytesán letopočet datující její vznik.
- Letopočet na kašně před zámkem = 192B
Zastavka 3: Pomník padlým v 1. světové válce. Velmi zajímavý pomník svou uměleckou hodnotou vysoko překračuje obdobné vesnické pomníčky. Prezident Masaryk věnoval lánskému Spolku pro zbudování pomníku odlomek mrákotínské žuly původně určený pro stavbu obelisku na Pražském hradě. Podle Plečnikova návrhu byl tento žulový blok doplněn sloupem se jmény padlých, zlatou sponou a plastikou znázorňující pardála ve skoku. Kompozice připomíná obrovskou ze země čnící hlaveň pušky s nasazeným bodákem. Vlastní stavbu provedl arch. Rothmayer a pomník byl slavnostně odhalen v roce 1927.
Pomník je bohužel umístěn na dnes nepřístupné zahradě bytového domu, přes plot je však možné si jej prohlédnout. Další indicií je jednociferné číslo na modré tabulce na zdi vedle vchodových dveří domu u pomníku.
- Číslo na modré tabulce na domu u pomníku = C
Zastávka 4: Vodojem. Na začátku 20. let bylo nutné vyřešit nevyhovující situaci v zásobování vodou. Byl vybudován nový výtlačný vodovod jehož klíčovou součástí byly dva vodojemy: První v nedalekém Rynholci a druhý v Lánech. Oba byly postaveny podle Plečnikových skic. Ten lánský si můžete prohlédnout na místě čtvrté zastávky. Je krásným důkazem toho, že i drobná technická stavba může být zajímavá. Nad vchodem do vodojemu vás bude zajímat letopočet udávající rok jeho zbudování.
- Letopočet nad vchodem vodojemu = 192D
Zastávka 5: Lesní správa. Během Masarykova působeni došlo ke všeobecnému pozvednutí obce. Vzniklo množství nových staveb soukromých i veřejných. Jednou z nich je i budova Lesní správy Lany na jižním okraji obce. Podle Plečnikových skic projekt vypracoval arch. Rothmayer. Budova připomíná vzdáleně loveckou chatu krále Alexandra ve slovinském Bledu. Stavba byla dokončena v roce 1931 a patří k těm, které zaujmou svou elegantní účelností.
- Počet kulatých okének pod střechou na jižní (delší) straně budovy = E
Finale: Keš je ukryta méně než 500 m od páté zastávky. Souřadnice získáte po dosazení indicií do následujících vzorců. Závorky se mezi sebou nenásobí, každá představuje samostatnou číslici.
- N 50º 07.(C-E)(E-A-D)(E-B)'
- E 013º 56.(B*D)(B)(B)'
|
Zdroje:
Věra Malá, Petr Krajčí: Rezidence Lány, Správa Pražského hradu, 1997
Jana Croy: Zámek Lány - 600 let historie, Správa Pražského hradu, 2007
Václav Krůta, Tomáš Bednařík: Osudy v kameni, Raport, 2006
www.mapy.cz
Související čtení: Zdeněk Lukeš: Masarykův byt, Osudy Masarykovy pracovny
|
|
Historie:
23.10.2008 Publikace
27.08.2009 Vykradena, obnovena na stejném místě
24.11.2009 Vykradena, obnovena na novém místě
17.03.2012 Ztracena, obnovena na stejném místě, změna na mikro
03.10.2012 Ztracena, obnovena na novém místě
22.12.2012 Ztracena, obnovena na stejném místě jinak
15.01.2017 Ztracena, obnovena 10.2. na novém místě
11.12.2023 Pokácen strom s keší, obnovena 20.1.2024 na novém místě |
Plecnik in Lany
Josip Plecnik (1872-1957) was a famous Slovenian architect who lived and worked in Vienna, Beograd, Prague and Ljubljana. The first Czechoslovak president T. G. Masaryk appointed him the main architect of Prague castle in 1920. The most famous from his works on Prague castle is the renovation of the first and third courtyard and remodelling of Southern gardens. From other buildings in Prague the most significant is the church of Most Sacred Heart of Our Lord in Vinohrady (see cache Plecnikova).
Masaryk invited him also to lead the renovation of Lany chateau. It was not an easy task to convince Plecnik to assume this responsibility since he was too busy with project in Prague and Ljubljana, but he finally accepted. He made several improvements to the castle interior, he designed furniture for Masaryk's study, for dinning rooms and others. From this work almost nothing was left because Plecnik's design didn't match the 'taste' of communist presidents. The objects outside the castle fortunately survived and thus this cache can show them to you. You can visit the stages on foot, bike or by car.
Stage 1: Chateau park / Lion Fountain. Plecnik's sense for geometry can be easily recognized in the current layout of the park. He reestablished the main park roads in a fork shape. On the southern side of the chateau he designed two symetric staircases and massive park benches. His pattern can be also recognized in two simple bridges with stone ball decoarations. The most important work is the park wall with fountain on the eastern side of the pond. The wall is built from red bricks and stone and it has very interesting windows filled by iron bars. In sixties of 20. century the wall almost destroyed by planned reinforcements, but fortunately the plan never came true. Only the windows were closed by wooden planks.
Plecniked placed a beautiful fountain in the central part of the wall. It is called 'Lion Fountain' after bronze decorations in the shape of lion heads. Above the fountain Plecnik placed several massive columns - and your task is to find out their number. Count only the round columns. As a hint I can tell you that their number corresponds to the number of historical lands in Czechoslovakia at that time.
The information can be obtained from the outside side of the wall, but I definitively recommend to visit the park. More information incl. opening hours is here.
Number or round columns above Lion Fountain = A.
Stage 2: Fountain in front of the chateau. A small stone fountain just a few steps from the main (northern) gate of the chateau was built where in past a weight-house stood. Plecnik's intent was to improve the nearest neighborhood of the chateau. Please note the engraved year on the fountain.
The year when the front fountain was built = 192B.
Stage 3: World War I Monument. A very interesting monument by far exceeding qualities of similar ones built in many Czech villages. Masaryk donated the larger block of stone. According to Plecnik's design it was combined with a column and a golden decoration. The whole object resembles a front part of a rifle with a bayonet attached. The monument was built by arch. Rothmayer and it was finished in 1927.
The monument location is not accessible today since it is in a private garden. Fortunately you can see it nicely over the fence. Please note the single digit number on a blue plate on the house behind the monument.
Number on the blue plate on the house = C.
Stage 4: Water reservoir. As the village grew it had to solve the water supply problems. In twenties of the last century a new water supply system was built. Two water reservoirs were essential elements of it: One in nearby Rynholec village and the second one in Lany. You can see the Lany one on stage 4. It nicely demonstrates that even a small technical building can look well. Please note the year of construction above the entrance.
The year of construction = 192D
Stage 5: Forest Administration Building. During Masaryk’s period Lany village experienced remarkable development. Many house were built, both private and public. One of them was also the building of “Lesni sprava” (Forest Administration office) on the southern border of the village. It was built according to Plecnik’s drawings by arch Rothmayer in 1931. You can admire the elegant simplicity and practicality of the building. And while admiring please count the small round windows under the roof on the southern façade. (It is the side with more windows.)
Number of round windows on the southern façade = E
Final:
- N 50º 07.(C-E)(E-A-D)(E-B)'
- E 013º 56.(B*D)(B)(B)'