JIRÁSKUV MOST
Jiráskuv most je jedenáctým nejstarším mostem pres Vltavu v Praze. Spojuje smíchovskou stranu s Jiráskovým námestím na Novém Meste - dnes poutá na této strane pozornost predevším proslulý Tancící dum.
Poloha mostu
Bourlive se rozvíjejícímu Smíchovu nestacilo spojení s Prahou jediným mostem Palackého, a tak se uvažovalo o stavbe nového mostu. Puvodne mel navazovat na Myslíkovu ulici a vést kolem Šítkovské vodárenské veže pres Žofín a tehdejší Židovský ostrov. Nakonec bylo rozhodnuto postavit most jako pokracování Jecné a Resslovy ulice.
Stavba mostu
Most byl staven v letech 1929-1931 a dokoncen v roce 1933, a to podle plánu ing. Františka Mencla a architekta Vlastislava Hofmana. Most je železobetonový, 310,6 m dlouhý a 21 m široký - stejne jako Libenský most. Pet betonových návodních pilíru o šírce 4,6 m obložených žulovými kvádry spojuje šest obloukových polí o rozpetí 45 - 51 m. Povrch vnejších ploch je z omítky z umelého kamene. Betonové zábradlí a osvetlovací stožáry mají teracový hlazený povrch.
Na obou predmostích jsou 13,5 m vysoké osvetlovací pylony s dekorativními kašnami a obelisky, díla architekta Vlastislava Hofmana. Méne nárocná umelecká výzdoba mostu zde naznacuje, že u techto staveb bude prevažovat již úcelová dopravní funkce, takže stavba jako celek by mela plnit i umelecký zámer tak, jak se to podarilo architektu Pavlu Janákovi u mostu Libenského.
Zajímavosti
Stavbe mostu stál na smíchovské strane v ceste barokní pavilon, jehož autorství se pripisuje Kiliánu Ignáci Dienzenhoferovi. Pred stavbou bylo rozhodnuto, že pavilon o pudorysu 25 x 12 metru bude posunut o 110 metru proti proudu Vltavy, a tím zachránen. Protože se však v dobe stavby mostu nenašla žádná pojištovna, která by v prípade neúspešného presunu chtela hradit vzniklé škody, od presunu bylo opušteno a pavilon zboren.
Ve dvou pilírích Jiráskova mostu byly ve zdivu bezešvé roury, které mely v prípade potreby sloužit k umístení náloží k destrukci mostu. Roury byly však nemeckými okupanty v dobe druhé svetové války zabetonovány z obavy, že by most do povetrí mohli vyhodit ceští vlastenci.
Pri povodních v roce 2002 se dobre osvedcil i v extrémních podmínkách, když nebyl prakticky nijak poškozen díky príznivému tvaru pilíru, které umožnovaly snadné obeplouvání prekážek.
Zdroje: text z Wikipedie a Encyklopedie mostu, foto z ruzných zdroju
KEŠ / THE CACHE
Jedná se o bezproblémový odlov. Na boku keše naleznete bonusové císlo potrebné pro nález keše Prague bridges 12.
Easy find. On the side of the cache you can find a bonus number needed for finding cache Prague bridges 12.