Teorie Velkého třesku |
|
Teorie Velkého třesku (anglicky TBBT - The Big Bang Theory) je americká situační komedie ze světa mladých fyziků. Dělá si legraci z jejich osobního života, stejně tak z nerdovské subkultury současné americké mládeže, a staví je do opozice k obyčejným lidem, kteří jsou vykreslováni jako hloupí, leč šťastní a sociálně naplnění jedinci.
Sheldon COOPER |
|
Dr. Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D.
Postavu Sheldona ztvárnil herec Jim Parsons.
Sheldon Cooper je velmi nadaný a inteligentní vědec a profesor teoretické fyziky (má IQ 187 ). Bydlí spolu se svým kolegou a kamarádem Leonardem Hofstadterem v bytě. Jejich sousedkou je velmi půvabná servírka a "herečka" Penny. Je posedlý pořádkem, miluje komiksy, sci-fi seriály a hraní her. Navzdory vysoké inteligenci je v sociálních věcech naprosto „nepoužitelný“ – nechápe ironii a sarkasmus, není pro něj vůbec důležité kamarádit se s lidmi (i tak má dost svých tří přátel), straní se sociálním interakcím a nechápe mezilidské vztahy, vůbec se nezajímá o ženy.
Otázka z dílu (S02 E11) :
Sheldon dostane od Penny k Vánocům ubrousek, na kterém je podepsán ... ?
Dave Underhill A = 10
Leonard Nimoy A = 9
Bill Gates A = 8
Leonard HOFSTADTER |
|
Dr. Leonard Leakey Hofstadter.
Postavu Leonarda ztvárnil herec Johnny Galecki.
Leonard je experimentální fyzik, který bydlí spolu se svým kolegou a přítelem Sheldonem Cooperem. Leonard a Sheldon byli pojmenováni po herci Sheldonu Leonardovi a po laureátech Nobelovy ceny Robertu Hofstadterovi a Leonu Cooperovi. Jedním z témat seriálu je vztah mezi Leonardem a sousedkou z protějšího bytu Penny, z něhož plynou různé vtipné situace. Přestože Leonard patří do skupinky podivínů, je asi "nejpoužitelnější" v reálném životě ( Občas je i realistický ve svých názorech a představách, proti svým přátelům :) ).
Otázka z dílu (S02 E11) :
Jakou rychlostí jel Leonard na motorce Davea Underhilla, když z ní spadl ?
20 km/hod. B = 4
30 km/hod. B = 3
0 km/hod. B = 5
Howard WOLOWITZ |
|
Ing. Howard Joel Wolowitz.
Hraje ho herec Simon Helberg.
Je židovské národnosti a pracuje jako letecký inženýr na Kalifornském technickém institutu v oddělení aplikované fyziky. Howard má alergii na arašídy a když je sní, napuchne mu obličej a dýchat může jen s obtížemi. V těle má jen 3% tuku, a proto mu Koothrappali někdy přezdívá "lidské kuřecí křidélko". V přítomnosti žen je Howardovo ucho často zásobováno poznámkami jeho nejlepšího přítele Rajeshe, které pak Wolowitz tlumočí okolí. Howard je v seriálu asi ten, který se pokouší sbalit nejvíce holek, ale ty ho většinou ihned odmítnou. Velký zájem projevuje o Penny, které je však velmi nesympatický. Na okouzlování dívek mu nestačí pouze angličtina, ale používá zpočátku i ruštinu, francouzštinu, a dokonce i mandarínštinu.
Otázka z dílu (S02 E13) :
S jakým problémem pomohl Howard Sheldonovi v Algoritmu přátelství ?
Únikem z nekonečné smyčky C = 3
Základní konstrukcí algoritmu C = 2
Problémem s výpisem dat do souboru C = 1
Rajesh Ramayan KOOTHRAPPALI |
|
Rajesh Ramayan „Raj“ Koothrappali, PhD.
Postavu ztvárnil Kunal Nayyar.
Pracuje jako astrofyzik ve Fyzikálním ústavu v Caltech. Jeho hlavní charakteristikou je selektivní němota, díky které není schopen mluvit s ženami. Tuto bariéru dokáže odstranit pouze požitím alkoholu (nebo jistých experimentálních léků s množstvím vedlejších účinků). Rajesh, běžně oslovován jako Raj, nebo jeho příjmením Koothrappali, pochází z Nového Dillí (Indie).
Raj trpí "nervózním močovým měchýřem", tedy dostává nutkání ulevit si, když je ve stresu.
Otázka z dílu (S03 E03) :
Co o sobě říkají Raj a Howard v Ghotském klubu ?
Jsme ztracení hoši. D = 7
Jsme temní rytíři, brázdící prázdné ulice. D = 8
Jsme ubohý, směšní a nemůžeme sehnat holku. D = 9
Penny |
|
Narozdíl od ostatních postav v seriálu, příjmení Penny nebylo nikdy uvedeno. Tvůrce seriálu Bill Prady přiznal, že v budoucnosti se nakonec objeví.
Hraje ji herečka Kaley Cuoco.
Penny je hlavní ženská postava v seriálu. Je sousedkou Leonarda a Sheldona, bydlí na druhém konci chodby. Hodně se liší od zbytku hlavních mužských rolí, vědců a geeků. Pochází z Omahy ve státě Nebraska. Penny je servírka v místní restauraci Cheesecake Factory s plánem stát se herečkou. V kontrastu se zbytkem skupiny (hlavní zdroj vtipů) Penny není tolik intelektuálně nadaná, ani se nevyzná v technických věcech. Zato má ale skvělé sociální cítění a ví hodně o pop-kultuře. Je nepořádná a neorganizuje úklid ve svém bytě, ale nevadí jí to.
Otázka z dílu (S04 E11) :
Jaký kostým měla na sobě Penny na silvestrovském večírku v krámku s komiksy z Ligy Spravedlivých ?
Cat woman E = 2
Pretty woman E = 1
Wonder woman E = 0
Klingonština |
|
Klingonština (klingonsky: tlhIngan Hol) je umělý jazyk vymyšlený jedním z herců Star Treku, Jamesem Doohanem a Markem Okrandem (ve spolupráci s různými lingvisty) v roce 1984. Tento jazyk je mateřský pro rasu Klingonů, ale ve světě Star Treku ho ovládají i ne-Klingoni.
Časem se z původních jednoduchých vět, které byly slyšet v některých epizodách seriálu i filmech, vyvinul plnohodnotný jazyk s vlastní větnou skladbou. Postupně vyšla i některá významná světová díla v klingonštině, jako například Epos o Gilgamešovi, či Hamlet. Určitá část fanoušků Star Treku umí klingonsky. Například protagonisté amerického seriálu Teorie velkého třesku jsou velcí fanoušci Star Treku, často na tento jazyk odkazují a dokonce v něm hrají některé hry.
Ve Star Treku se sice klingonština zapisuje vlastním písmem, avšak při praktickém použití se přepisuje latinkou. Rozlišuje se výslovnost malých i velkých písmen, samozřejmostí jsou i apostrofy a četné spřežky.
Zbytek indicií získáte zde:
Finální vzorec:
N 49° 4(sqrt(A)), (A-H) (B*E) (A-C-F)
E 013° 2(D-F), (C+H) (sqr(G)) (F-I)
Keš byla posunuta.
Ověření souřadnice je stále nastaveno na původní souřadnice, po zadání vyluštěných souřadnic se Vám zobrazí nové souřadnice !
kde 'sqr' a 'sqrt' není chyba na vaším přijímači, ale matematická zkratka, kterou Vám strýšek Google rád prozradí ;-)
OBNOVENÍ KEŠE: Původní keš byla zničena a s největší pravděpodobností to má spojitost s tím, že asi 10 metru od keše někdo přespává ve spacáku. Keš byla obnovena na o kus vzdálenějším místě. Výpočet byl tedy poupraven - viz. červená čísla ve vzorci
Vzhledem k uložení není příliš vhodný odlov s malými dětmi. Lidé zde však běžně chodí, což je patrné z vyšlapaný cest.
Byla vyrobena série 6ti CWG po 30-ti kusech, ale všechna kolečka jsou již rozdána.
Původně se mělo jednat o sérii keší na téma TBBT ( proto také těch 6 druhů CWG ), ale vzhlem komu, že jsem zjistil, že většina míst, která jsem si vyhlédl jsou v kolizi a zbylá místa mi zavrhnul reviewer, že jsou v kolizi s krabičkama, které nemám dosud odlovené, se plány změnily a keš je jen jedna :(
Keš jsem chtěl umístit tématicky v bezprostřední blízkosti univerzity, to se ale nepodařilo. Keš se tedy nachází o kus dál od ZČU, ale je odtud výhled na budovy Fakulty strojní a aplikovaných věd.
Zdoje:
- http://cs.wikipedia.org/