LESNÍ KOMPLEX BOR
Multi-cache v přírodním parku Bor u Klatov, jejíž délku trasy i terén si zvolíte sami.
Na výběr máte ze tří variant:
Dlouhá - kompletní trasa s délkou cca 8-10 km, lze odlovit bez použití internetu
Zkrácená - zhruba polovina trasy s využitím online formuláře v terénu
Fyzicky náročná - v terénu T 4,5* (ve výšce cca 8 metrů), doporučeno s jištěním
Kudy ke keši?
Nejdříve musíte obejít lesní stanoviště vyznačená na mapě čísly 1-9 a odpovědět na otázky v listingu (viz waypointy). Jedna otázka se vždy váže k jednomu stanovišti a odpovědi vyčteš z textů na infotabuli. Nemusíte však obcházet všechny stage. K vyluštění souřadnic postačí, když si vyberete 4 libovolná stanoviště a získáte tak alespoň 4 čísla z 9. Hodnoty, které znáte pak postupně vložíte do formuláře ZDE. Doplníte-li minimální počet cifer správně, získáte ostatní chybějící. Čísla dosaďte do vzorce a ověřte v geocheckeru.
Pokud jste si zvolili výškově obtížnější variantu, vydejte se na waypoint „Vrchol Smrčí“. Přímo na vrcholu, zhruba v 8 metrech nad zemí, zjistíte potřebné indicie. Sami nelovte, vždy aspoň ve dvou, pro všechny případy. Nad stromy je jedinečný výhled do kraje.
N 49° 25. [A-C+F] [D+G-A] [I+D-E]
E 013° 16. [E-B-I] [B+F-H] [G+C-I]
Poznámka: Ke keši bylo vyrobeno 50 ks limitovaných tématických CWG (náhled
ZDE).
Informace o lokalitě
Lesní komplex Bor - Smrčí je v současnosti městský hospodářský les s výraznou rekreační funkcí. Od celé délky jižního okraje je krásný výhled na Klatovy se zalesněným vrchem Hůrkou, Spálený les s osadou hejno a lesy Výhočici a Výhořičku. Lokalita se nachází na severozápadním okraji Klatov a jeho západní část je využívána pro těžbu štěrku.
Celý lesní komplex se sestává ze dvou velkých celků, a to Bor s kótou 532,8 m a Smrčí 567,5 m. Nejnižší položená místa tohoto biotopu se nachází v nadmořské výšce okolo 430 m.
Panorama, jižní svah, výhled na Klatovy
Komplex patří horopisně k Českému masivu, Poberounské vrchovině, Plzeňské pahorkatině a ke Klatovské kotlině s nivou Úhlavy. Je to oblast mírně teplá a vlhká. Převážná většina území v minulosti byla porostlá kyselými doubravami. Nejrozšířenější společenstvo v území podlehlo velmi brzy kolonizační vlně, opakovanými holosečemi a výměnou dřevin byly doubravy silně degradovány. Náhradními se staly kultury borové a smrkové a zemědělsky obdělávaná půda bramborářské oblasti.
Vrchol Smrčí
K jižní části lesního komplexu v 90. letech 20. století přiléhalo vojenské cvičiště. Zbytek bývalé střelnice se v současnosti stává průmyslovou zónou, kde byla vystavěna fotovoltaická elektrárna, velké průmyslové haly různých závodů a v roce 2015 betonárka. Východně leží stráň "K Boru". Je to oblíbené vycházkové místo s vyhlídkou, kdysi také s vojenskou střelnicí a dnes převážně pastvinou pro skot a koně. Místo je známo jako lokalita vzácnější flory a fauny, reprezentovanou mimo jiné i pestrými druhy ptactva. Stráň je také nalezištěm vatovce obrovského, břichatkovité houby.
Malý Bor je území budováno drobnými břidlicemi z dob starohor, tvořených původně jílovitými usazeninami na dně moře. Vysoké teploty a tlak nepůsobily v těchto vrstvách stejně a proto se území nachází metamorfity různého stupně přeměny a to od měkkých filitických břidlic, až po tvrdé kontaktní rohovce. Tyto horniny, pro svůj nepříliš jasný vývoj bývají obecně nazývány jaky droby či drobové břidlice. Krásným příkladem je západně ležící lom, kde se těží kamenivo pro stavební účely.
Vyhlídka na Branžovský les a Úkryt UŽ u stage 7
Uprostřed komplexu Bor-Smrčí je lesní louka s ruinami někdejší pohodnice. Rozsáhlý luční mokřad je registrován jako významný prvek.
V blízkosti vrcholu Bor se nachází hluboká šachta, o které se vyprávějí nejrůznější pověsti. Ta nejznámější říká, že se jedná o vyústění podzemní chodby, která vedla z města směrem k Šibeničnímu vrchu až k Boru. její skutečný původ a účel je však trochu jiný. Podle geologů se jedná o šachtu vyhloubenou v minulosti za účelem hledání rudných ložisek. Poblíž šachty stávala na vrcholu v minulosti jednoduchá dřevěná rozhledna, která podlehla zubu času ještě před vypuknutím druhé světové války.
Zdroj: KČT infotabule