Skip to content

Tornado nad Holysovem Traditional Cache

A cache by 3am Message this owner
Hidden : 5/17/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Poloha Holýšova ukrytého ve stínu vrchů Trný a Makový měla a stále má vliv na rozmary počasí. Bouřková mračna vstupující do uzavřeného prostoru mezi výše uvedenými vrchy od kostela Svaté Barbory u Všekar nevěstí nikdy nic dobrého. Zpravidla jsou ale jedním z našich vrchů svedena mimo Holýšov a odeslána ke Staňkovu nebo Stodu. V historii je ale znám případ, kdy ani výše zmíněné vrchy nezabránily živelné katastrofě, která při cestě nad Holýšov přítomnost ochranných kopců ani nezaznamenala a vtrhla do obce plnou silou přímo přes polesí Výtuň. Osudný den pro Holýšov nastal 11.5.1910 ve večerních hodinách.

"Tohoto dne vznikla v doprovodu silných bouří v mnoha českých krajích nesmírně silná smršť. Bouřková mračna se táhla od jihovýchodu k severozápadu a setrvala několik hodin nad západními Čechami. Počala v jižních Čechách, v Budějovickém kraji a táhla podél Šumavy v Karlovarský kraj, kde na úpatí Krušných hor zanikla. Šířka jejího pruhu byla 60 až 65 metrů. Tu a tam se nálevka víru zvedla do značné výše nad zemský povrch, aniž by působila škody. Kde však k půdě dosáhla, z kořenů vyvrátila a polámala silné lesní porosty, střechy odnášela a jiné škody způsobila."

Není třeba dalšího vysvětlení, aby čtenář pochopil, že uvedenému historickému popisu odpovídá jediný přírodní úkaz a to tornádo. Pro úplnost jen malé vysvětlení. Tornádem je nazýván úkaz, kdy větrný vír zasáhne svým koncem zemský povrch. V případě, kdy není zemský povrch zasažen, nazývá se tento meteorologický úkaz názvem tuba. Síla tornád je označována stupnicí od stupně F1 po stupeň F6, kdy stupeň F6 je nejsilnější. Naše tornádo ze dne 11.5.1910 dosahovalo stupně F3 s otazníkem, tedy lze předpokládat, že šlo o tornádo silnější než stupeň F3. Tornádo označováno stupněm F3 dosahuje rychlosti 70 až 92 metrů za sekundu a při této rychlosti dokáže zničit střechy i zdi kvalitních zděných domů, převracet vlaky a zdvíhat těžké nákladní automobily. Tornádo o této síle vlétlo do okolí Holýšova a historické záznamy popisují jeho řádění slovy:

"Největší silou projevil se úkaz v knížecích lesích Thurn-Taxisů Vitůň u Merklína. V okamžiku, kdy vír tohoto lesa dosáhl, spustila se nálevka jeho k zemskému povrchu a zcela smetla les v pruhu asi 60 metrů šíře. Asi 10 000 metrů kubických dřeva v hodnotě jednoho a čtvrt milionu korun leželo v několika minutách na zemi. V osadě Holýšov, jenž v Radbuzském údolí v nadmořské výšce 357 metrů leží, spustila se nálevka opět k zemi. Obnažila střechu belgické sklárny, přeskočila poté koryto řeky Radbuzy a v blízko ležícím lese mohutné polomy způsobila. Po obou stranách, v bezprostřední blízkosti povaleného lesního pásu byla ve vysokém lese tu a tam kulatá místa asi 10 až 15 metrů v průměru s částečně vyvrácenými, jakoby ukroucenými a roztříštěnými stromy zničenými jakoby náhlou a nevysvětlitelnou vzteklou mocí náhle zde propuknuvší."

Jediným dobovým autentickým písemným zdrojem, který výše popsanou událost v samotném Holýšově zmiňuje je zápis ve farní kronice obce Holýšov. Zde jsem u dne 11.5.1910 našel následující text:

"Dne 11.5.1910 přišel k večeru orkán, který v lesích silné stromy vykořenil a v místě velké škody způsobil a to rovněž na kostele a obytných domech a na domě ševce Jelínka střechu odnesl."

Zápis o tornádu byl nalezen i v kronice obce Merklína kde je celá událost popsána slovy:

"Dne 11.5.1910 odpoledne povstala větrná smršť jíž vyvráceny veliké plochy lesa na Srnčím vrchu a zvláště na Vítůni poblíž dolu "Jáchymky". Na hranicích obcí Merklín - Kloušov, u můstku na silnici, vyvráceny dvě mohutné lípy. Smršť pohybovala se od jihu na severozápad."

Není bez zajímavosti, že tornádo zasáhlo obec Holýšov a ve vedlejších obcích nebyla jeho přítomnost do rozednění dalšího dne ani zaznamenána. Jediný zápis zmiňující přítomnost tornáda v obci Holýšov jsem našel v Kronice obecné školy Horní Kamenice. Zápis celou událost zmiňuje slovy:

"Dne 11.5.1910 bylo okolí zdejší postiženo děsným úkazem přírodním, k večeru tohoto dne vyvstaly mraky a rozpoutala se mírná bouře, provázená silným větrem. Nikdo však netušil, že v nejbližším sousedství obce zdejší řádila hrozná větrná smršť, v polesí Výtuň, poblíž dolu "Jáchymky", v několika minutách podlehlo vyvrácením, spřerážením a roztříštěním rozpoutaným živlům množství úctyhodných velikánů smrků, jedlí, borovic, bříz, modřínů, jež lesní správa odhadovala na 12 000 metrů kubických."

Obdobné svědectví uvedli i obyvatelé hájovny na Výtuni. Ti celou událost popsali slovy:

"V bezprostřední blízkosti , cca 700 kroků od Merklínských polomů, na kótě 488 metrů, leží hájovna "Vitůň". Tam neměli lidé až do úsvitu 12. května ani tušení o této události, neboť katastrofa se udála během silného větru a bouře s deštěm, takže třeskot řítících se stromů byl přehlušen řevem vichřice a hromobití."

V dalších v archivu uložených kronikách z okolních obcí jako Kvíčovice, Dolní Kamenice, Všekary a podobně jsem záznam k této události nenalezl.

zdroj:
Holysovsky zpravodaj c.117, rocnik 16, cerven 2014
Sestavil: Jan Valeš
Prameny: Farní kronika Holýšov 1900-1940
Kronika obecné školy Horní Kamenice
Tromba z 11.5.1910 v západních Čechách,
Eduard Schiefer von Wahlburg, Plzeň


A jak na kes?

Jedná se o klasickou multinu s jednou stage a finalem. Odlov finale by mel jit zvladnout bez lezeckych nastroju pro osobu alespon trochu fyzicky zdatnou ;) a nebo alespon ve dvou lidech.

Kratkou prochazkou se projdete zhruba v mistech, kde kdysi zurilo zminovane tornado ;)


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

ohx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)