Cílem naucné stezky je seznámit návštevníky trasy s prírodovednými zajímavostmi prírodní rezervace Skalka.
A také s dalšími vlastivednými atraktivitami Ondrejníku i okolí.
Na témer 10 km dlouhém okruhu je umísteno 10 informacních panelu a 2 odpocívadla...
Na uvedených souradnicích finálku nehledejte, vaším úkolem je najít infotabuli c.3.
Dále pokracujte podle hintu.
Zastavení 3 - Lesní hospodarení
Lesnictví
Až do poloviny 19. století se v lesích Ondrejníku hospodarilo jen málo a prevládaly staré porosty jedlobucin. V roce 1838 byl hukvaldským lesmistrem Eltzem zpracován první lesní hospodárský plán. Následne docházelo k zavádení smrku, úbytku jedle, pestování dalších drevin (modrín, borovice aj.) a k zalesnování zemedelských pud. Období, kdy byly jako nejproduktivnejší porosty uprednostnovány smrkové monokultury, je již prekonáno. I díky negativnímu vlivu prumyslových exhalací jsou v soucasnosti uprednostnovány výsadby listnácu a smíšených porostu.
Dreviny
Buk lesní Patrí mezi nejvýznamnejší listnaté dreviny Evropy, jeho drevo se používá v nábytkárství, truhlárství, na výrobu parket ci železnicních pražcu. Je velmi výhrevné. Strom se dožívá 200 – 400 let. V našich lesích je v soucasné dobe buk zastoupen 6 %, pricemž pri prirozené skladbe lesa by mel jeho podíl dosahovat 40 %.
Jedle belokorá Majestátní strom, jehož porosty v posledních 200 letech chradnou a odumírají. Prícinou muže být jednak nevhodné hospodarení v lesích, ale i malá odolnost vuci náhlým stanovištním zmenám (sucho, premokrení), znecišteni ovzduší, hmyzí kalamity a prezverení.
Smrk ztepilý Je z hospodárského hlediska naše i evropská nejvýznamnejší drevina. Drevo smrku je lehké, pružné a pevné, snadno opracovatelné. Využívá se pro výrobu papíru, ve stavebnictví, pri výrobe nábytku, jako drevo dulní a jako palivo. Korenový systém smrku je talírovitý, strom není tudíž príliš odolný vuci silným vetrum a snadno se vyvrací.
Tato keška vznikla u príležitostí konání eventu 2.Kozlovické Geopivo.