Z pocátku nebylo jasné, jestli pouze jediný objevený párek vubec prežije, a už vubec nikdo si nedokázal predstavit, že by se tento tvor v zajetí mohl i rozmnožovat. Po nekolika laboratorních experimentech se podarilo vychovat nekolik málo kusu a ti si ihned získali oblibu mezi drobnými chovateli. Do Cech bylo zvírátko poprvé dovezeno v roce 1881 a o rok pozdeji byl založen první chov v Praze na Malém námestí v Richterove dome. Tento první ceský chovatelský úspech zpusobil pomerne rychlé rozšírení, které bylo v pocátcích limitováno hlavne obrovskou financní nárocností chovu, takže ne každý obyvatel si mohl tohoto tvora dovolit.
Aby se uspokojila potreba obyvatelstva po tomto velice prítulném a užitecném zvírátku, bylo založeno nekolik verejných chovných stanic v každém meste, kde si návštevníci mohli za drobný príspevek na potravu do sytosti tohoto tvora užít. Protože zájem byl tak obrovský, že nestacily bežné otevírací hodiny v chovných stanicích, byl vyšlechten velmi odolný druh, který byl schopen prežít ve volne stojícím kotci kdekoli na ulici. O takového šlechtence se v podstate nikdo nemusí starat a je schopen žít jen z potravy od lidí, kterí se s ním prijdou polaskat. Pouze v prípade, že zvírátko onemocní, nebo je prekrmené z velkého zájmu okolí, musí prijít zverolékar a ošetrit jej.
Puvodne masožravý tvor byl díky zájmu návštevníku prešlechten také na býložravou variantu, která ale vyžadovala pouze speciální stravu. Mnohdy se tak stávalo, že návštevník prinesl nevhodný druh potravy a tvor si s ním odmítal hrát a pouze tiše sedel v koutku a na prípadný pokus o kontakt nepríjemne vrcel. To vedlo ke zkrížení masožravého poddruhu s poddruhem býložravým a tato tretí všežravá varianta se stala snad nejoblíbenejší a dokonce zacala prijímat i zahranicní potravu, která je prece jen dost odlišná od potravy ceské.
V poslední dobe již není chov tohoto tvora tolik financne nárocný, tudíž si lidé porizují svá zvírátka domu a dokonce si je již nosí i s sebou po ulici a laskají se s ním za chuze a tak se stává, že verejne chovaný jedinec potom trpí hladem a bývá ve velmi zuboženém stavu spíš príteží, než potešením pro kolemjdoucí. Na druhou stranu se cím dál casteji najdou bezohlední jedinci, kterí jsou schopni zabít onoho odolného, volne žijícího šlechtence a proto se tento druh pomalu vytrácí z našich ulic a hrozí mu v brzké dobe vymrení. Než se tak stane, provedli jsme zmapování výskytu tohoto verejne chovaného druhu v Olomouci a pro úcely bádání jsme na spodní strane jejich telícka provedli oznackování osmi ruznými kódy.
Žádáme všechny zodpovedné kacery a kacerky, aby se zapojili do našeho monitorovacího programu. Doporucujeme navštívit alespon osm techto tvoru a snad již naposledy se pokochat s tímto dríve velmi oblíbeným a odolným druhem prítulného zvírátka. Doufáme, že se vám setkání s tímto tvorem tak zalíbí, a že jich navštívíte výrazne více. Uvítáme informace o dalším výskytu tohoto verejne dostupného tvora, který unikl naší pozornosti, musí ovšem být mimo budovy a dostupný 24 hodin denne.
Vzhledem k tomu, že Ceský zoologický úrad povolil snížení stavu tohoto verejne prospešného tvora, je velmi pravdepodobné, že monopolní chovatel brzy zacne s hromadným vybíjením. Doporucujeme tedy uskutecnit výlet po posledních žijících exemplárích co nejdríve a v prípade, že objevíte prázdný kotec, tak nám prosím dejte vedet, abychom udrželi jejich seznam stále aktuální.
Pokud vás již tito tvorové prestanou bavit a máte konecne nalezeno všech osm ruzných znacek, mužete po jejich sectení najít jednoho speciálne vybraného tvora, který ukrývá ve svém kotci malinké tajemství a to vás dovede k tajnému finálnímu úkrytu jejich bratrícka. Zde se mužete zaregistrovat do prezencní listiny monitorovacího týmu. Utajený kotec je docela malý, proto nenoste tomuto tvorovi moc velké hracky, jinak bude problém zavrít vrátka a zvírátko by mohlo utéct.
Uvítáme vaše zážitky, informace o nových výskytech tvora, ci jeho úmrtí. Budeme vdecni i za upresnení pozic, také nás poteší informace o tom, kolik tvoru jste navštívili, ale rozhodne nepište do logu nic, co by ostatním mohlo pokazit radost z návštevy techto tvoru.
BF (Brute Force=hrubá síla) - metoda odlovu keše jiným zpusobem, než autor zpravidla zamýšlel. Touto metodou se loví prevážne keše, u kterých se vám nedarí nalézt správné rešení a na základe intuice, matematických vztahu ci znalosti okolí lze vytipovat nekolik míst, kde by keš nebo stage mohla být. Následným systematickým prohledáváním se obcas i bez znalosti správného rešení podarí úkryt najít.
Úskalí BF metody:
- Vetšinou odhadnete víc pravdepodobných umístení a mnohdy na celkem velké ploše.
- Cím více možností máte, tím méne pozorne hledáte.
- Casem se zacínáte vracet na již jednou prohledané lokality a potom už nevíte, co máte prohledané a co ne.
- Vymýšlíte cím dál méne pravdepodobné hypotézy a vylucujete tak spoustu umístení, která by mohla být správná.
- Pokud žádnou možnost nevyloucíte, strávíte zbytek života marným hledáním.
- Cím déle hledáte, tím více jste zoufalí a deláte chyby, které snižují možnost úspechu.
- V prípade úspechu bývá euforie tak intenzivní, že to nemusí nekteré osoby se slabším srdcem prežít.
- BF metodu vetšinou vzdáte tesne pred cílem.
- Když si myslíte, že jste tesne pred cílem a nechcete BF vzdát, ubíráte se obvykla špatným smerem.