[CZ]
Presne na miste ulozeni puvodni kese GCW4PG se odehrala v zari 2010 tragedie. Kdyz jsem zde byl na kontrole po upozorneni, ze je problem, nasel jsem zde spoustu cerstvych kvetin, smutecnich vencu a take tabulku se jmenem a datem umrti mlade divky. Proto jsem se rozhodl kes presunout.
Nove umisteni je dost jine, verim, ze zajimave a bude se vam libit.
Myslim, ze listing Davky, autora puvodni kese, byl vystizny, tak jsem ho zachoval ve stejne podobe.
Vracejte po zalogovani, prosim, kes na misto podle hintu tak, aby nebyla videt !!!
Tato cache vas zavede ke staremu Ivancickemu viaduktu, jednomu z nejpozoruhodnejsich mostu nasi zeme, ktery se stal prvnim celokovovym mostem v Rakousko-uherske monarchii. Jeho puvodni nazev byl Iglawa-viadukt (viadukt pres reku Jihlavu), pouzivaly se i nazvy Branicky ci Kounicky viadukt. Az v padesatych letech minuleho stoleti se ujal nazev Ivancicky viadukt. Mezi mistnimi patrioty a v nekolika turistickych publikacich se mu rovnez rika Eiffeluv viadukt, prestoze zadna prima spojitost mezi mostem a Gustavem Eiffelem nebyla prokazana. A odkud se tedy vzala tato povest? Podle nekterych Gustav Eiffel vlastnil urcity podil ve francouzske realizacni firme Cail et comp, ktera most stavela. Na projekci ci na stavbe viaduktu se ale svetoznamy inzenyr nepodilel. Faktem zustava, ze hlavni projektant ing. Karel von Ruppert se zrejme realizacemi Gustava Eiffela inspiroval a ze zakazku provedla francouzska firma Cail et comp. Navic, podobnych staveb nebylo v one dobe na uzemi Evropy mnoho, nelze se tedy divit, ze v nem mnozi pozdeji spatrovali jakysi lezaty klon parizske Eiffelovky.
Projekt celokovoveho mostu byl predlozen Karlem von Ruppertem v roce 1868. Delka cele spojite 373,5 m dlouhe konstrukce byla rozdelena na 6 stejnych poli po 60 m a byla podeprena peti piliri ze ctyr litinovych trub o vnejsim prumeru 50 cm vyplnenych betonem, jez spocivaji v nestabilnim piskovem podlozi na masivnich zakladech z kamennych kvadru. Na kazdem konci mostu byla zbudovana mohutna kamenna podpera. Cely 5,6 m vysoky nytovany nosnik byl zkonstruovan jako dvojnasobne slozena prihradova soustava s horni mostovkou. Unikatni bylo nejen konstrukcni reseni mostu, ale i jeho samotna realizace. Nosnik byl postupne sestavovan na hrusovanske strane a za pomoci jednoduchych valecku a kladkostroju pomalu nasouvan nad udoli. Most byl uveden do provozu v roce 1870.
Mostu se bohuzel nevyhnula rada problemu a podstoupil nekolik rekonstrukci. Hlavni pricinou problemu byl nestabilni svah na hrusovanske strane, ktery byl umocnen pritokem vody z podlozi. V roce 1963 se prokazalo, ze most nevyhovuje svoji zatizitelnosti ani svym stavem pozadavkum zeleznicniho provozu. V roce 1965 byl dokoncen projekt noveho mostu, ktery byl v druhe polovine sedmdesatych let postaven vedle stavajiciho a stal se jeho dustojnym nastupcem.
Stary Ivancicky viadukt se 1.1.1979 stal technickou pamatkou Brnenskeho technickeho muzea. Naklady na jeho udrzbu a nedostatek penez vedl k jeho chatrani. To vedlo po osmi letech ke zmene vlastnika, kterym se opet stavaji CSD. Na zacatku devadesatych let je situace horsi a horsi, predevsim diky poklesu hrusovanske opery. Ta je ovlivnena tihou zeminy navezene pri stavbe noveho mostu, soucasne s tim byl zasypan drenazni system a tim se dostal most do havarijniho stavu. V roce 1991 byl vypracovan demolicni vymer a prvni mostni pole vzalo za sve. Tehoz roku do hry vstupuje ministerstvo kultury, ktere narizuje provedeni nejnutnejsich praci k zajisteni staticke bezpecnosti. Roku 1994 Ceske drahy nevyclenily finance na opravu a predaly most do vlastnictvi mesta Ivancic. Ivancice mely zajem na zachovani teto historicky vyznamne pamatky, ale nemely finance na potrebne prace. V teto dobe byl jiz stav mostu tak vazny, ze vyzadoval bezprostredni opravu nebo sneseni mostu. V zari 1998 byl most vyjmut ze seznamu kulturnich pamatek a timto krokem byla pamatka odsouzena k zaniku.
V roce 1999 zapocaly pripravy na konecnem odstraneni mostu. Zbyla jen podpera, jeden pilir a jedno mostni pole, ktere tu dodnes stoji a jako smutne torzo pripomina zaslou slavu minulych let.
Vice informaci je mozne nalezt napr. zde.
[EN]
This cache will lead you to the old Ivancice viaduct which is the one of the most remarkable bridge of Czech Republic and which became the first all-steel bridge in Austro-Hungarian monarchy. Its original name was Iglawa-viaduct, the names as Branice viaduct or Kounice viaduct were also used during its lifetime. Finally, in 50's of last century the name Ivancice viaduct was undertaken. Among local patriots and in several guides the viaduct is sometimes called Eiffel`s viaduct, in spite of no direct connection between the bridge and Gustav Eiffel was documented.