Tato keš je však věnována Nemošické studánce. Ta se zde nachází již řadu let a díky práci dobrovolníků pravidelně mění svůj vzhled. První dokumentovaná zmínka o studánce pochází z roku 1998, kdy skautský oddíl Rubín pod vedením Marie Cachové předělal neudržovaný zdroj pitné vody na studánku. Avšak ani díky péči skautů stříška nad studánkou nevydržela víc než pět let, a proto byla roku 2003 uzavřena na žádost Krajského úřadu životního prostředí Pardubice. V roce 2006 byla vyčištěna a zakonzervována, aby se nekazila kvalita zdejší pitné vody. A po 3 letech byla studánka zakonzervována úplně.
Jak je ale možné, že v tuto chvíli má studánka opět stříšku a dokonce se u ní nachází naučná tabule? Vše mají na svědomí studenti Gymnázia Mozartova, kteří zde v rámci projektu Voda pro život renovovali tento zdroj pitné vody. Na počátku byl dopis, že jistá společnost vyhlašuje projekt, jehož cílem je vypracovat studii na vyčištění vodního zdroje, která pomůže chráněným živočichům, a nejlepších 5 studií obdrží finance na realizaci. Takže po několika měsíční práci, obsahující hledání lokality, obstarávání povolení od vlastníků pozemků, získávání odborných posudků, ... se podařilo odeslat rozsáhlou studii.
Za několik týdnů přišla odpověď, že se studie umístila na 6.-7. místě, což znamená, že neobdržela potřebné finance pro realizaci. Avšak studenti to nenechali jen tak, a díky podpoře MO Pardubice IV projekt na podzim 2013 realizovali a za přítomnosti starosty obvodu, novinářů a zástupců z řad ochránců přírody studánku otevřeli. Bohužel provedený rozbor vody prokázal, že voda ze studánky je znečištěna obyvateli nedalekých chalup, takže zdejší voda je nyní pouze užitková. V současné době je studánka stále ve stejném stavu. Je zde zastřešení s kbelíčkem na nabírání vody a naučná tabule informující o historii studánky a o chránněných živočiších PP Nemošická stráň.
Keš
Jedná se o tzv. Archimédovu keš, ale díky zdroji vody ve studánce si nemusíte nosit vlastní PETku s vodou. Jen prosím, při odchodu vždy vraťte víko/poklop na studánku, aby do vody nepadalo listí, které by svým tlením zhoršovalo kvalitu vodu. Takže přeji příjemný lov a pokud se sem vydáte v jarních měsících, tak ucítíte krásnou vůni Česneku medvědího :-).