Patianska cerina
Štátna prírodná rezervácia Patianska cerina predstavuje biocentrum nadregionálneho významu. Bola vyhlásená v roku 1983. Jej rozloha je 26,50 ha. Leží v katastrálnom území obce Velký Dur. Rezervácia je ukážkou najzachovalejších prírodných pôvodných cerových porastov (Dub cerový - Quercus cerris) v oblasti pahorkatín južného Slovenska a slúži na ochranu, vedeckovýskumné, náucné a kultúrno-výchovné ciele.
Oblast sa vyznacuje bohatou flórou a faunou. Flóru tvoria takmer výlucne listnaté teplomilné dreviny, ktorých typickým predstavitelom je práve tu prítomný Dub cerový, dalej sú to Dub zimný, Dub cervený, Lipa malolistá, Javor horský, Cerešna vtácia. Kroviny tvoria napr. Vtácí zob, Hloh jednosemenný, Ruža šípová, Javor polný. Z bylín Lipkavec Schultesov, Netýkavka nedotklivá, Lubovník bodkovaný, Repík lekársky.
Z húb tu v priaznivom období rastú huby rodu: Hríb, Kozák, Pôvabnica, Muchotrávka, Suchohríb, Masliak a mnoho iných.
Faunu týchto lesov tvorí Daniel škvrnitý, Diviak lesný, Srnec lesný, Líška hrdzavá, Jazvec lesný. Z vtákov je to Bažant polný, Sojka škriekavá, Myšiak lesný a dalšie druhy.
Na hranici Prírodnej rezervácie Patianska cerina sa nachádza bývalý polovnícky kaštiel, ktorý dal postavit v roku 1914 v tirolskom horskom štýle barón Gustav von Schoeller a v minulosti slúžil ako škola v prírode. V súcasnosti je nevyužívaný, chátra a stráži ho služba SBS pred rozkradnutím.
Najvhodnejší prístup do rezervácie je z obce Cifáre. Cez rezerváciu vedie asfaltová cesta (z Cifár do Tehly), nie je však možné autom prejst rezerváciu. Parkovat sa dá v oblasti kaštiela alebo bývalej horárne 500 m od kaštiela. Cesta je v celom úseku vhodná pre turistov a cyklistov.