Ve druhé polovině listopadu 2008 se uskutečnilo v nedalekých Bratčicích slavnostní vysvěcení Pietního parku s památníkem první bitvy třicetileté války. Dřevěné kříže s nerezovými zvony, na nichž jsou vyryty ležící kříže jako upomínka životů, vyhaslých v této bitvě a nápis ,,Válka třicetiletá a hořkost navěky" mají připomínat tuto krvavou událost, při níž podle historických pramenů přišlo o život na dvě stovky císařských vojáků a přibližně osmdesát členů vojska stavovského. Jak ale k takové bitvě došlo a proč právě u Bratčic? O tom vypráví jak například zápis v Sokolské kronice obce Bratčice, sepsané roku 1931 JUDr. Ludvíkem Novotným, tak i publikace Augusta Sedláčka a další.
Roku 1617 byl zvolen za českého krále Ferdinand II., který za své vlády prosazoval katolickou šlechtu před šlechtou protestantskou. Konflikt vyústil roku 1618 vypovězením poslušnosti králi a vyhozením místodržících z oken Pražského hradu (23.5.1618 ). Celá země se začala zmítat v náboženských rozepřích.
V té době bylo ustanoveno třicetičlenné direktorium pro správu českého království a moravského markrabství. Vrchním generálem stavovského vojska byl zvolen hrabě Mansfeld.
O několik měsíců později Ferdinand II. vyslal proti českým stavům armádu o síle 5000 vojáků, pod vedením generála Buguoye. Ten se měl setkat u Německého Brodu (dnešního Havlíčkova Brodu ) s hrabětem Dampierrem, jenž velel armádě o síle 8000 mužů, včetně oddílu kyrysníků Albrechta z Valdštejna. Obě armády se spojily 9. září a táhly na Prahu. Před Čáslaví se setkaly se stavovským vojskem pod vedením hraběte Matyáše z Thurnu, jež čítalo na 10 000 mužů. Dampierrovo vojsko přitáhlo k Bratčicím, naproti tomu stavovská armáda se položila u Čáslavě a Horek. Šest dní stály obě armády proti sobě opevněny příkopy a náspy. 14. září začala dělostřelecká palba, při které se císařští museli stáhnout do lesa. Zde však trpěli hladem a zimou a nejeden voják zemřel rukou rozhořčených sedláků.
Nově vybudovaný památník, stejně jako zrekonstruovaná kaplička, stojící v místech bývalého vojenského ležení, jsou nyní připomínkou a projevem úcty vojákům, padlým nejen v této bitvě, ale i v dalších válečných konfliktech.
Součástí nově zřízeného památníku je také instalovaná informační tabule, která návštěvníky zasvětí do historických souvislostí, jež se k bitvě u Bratčic váží.
Ke kešce:
A teď, kde najdete naši kešku. U vchodu na hřbitov na pravé straně je letopočet ABCD. Konečné souřadnice získáte jednoduchým výpočtem:
N 49°51.[(D*100)-(B*4)+1-C]
E 015°25.[(A+B)*60+(D*13)-2-C]
Dávejte si pozor při vyzvedávání a logování, ať jste nenápadní či ať Vás nikdo nevidí!!!
O kešce:
Keška je o velikosti vnitřního objemu cca. 130ml. Slouží též k úschově, TB, GC či CWG.
Keš se nachází mimo areál hřbitova!!!
Doufám, že se Vám zde bude líbit. Přeji úspěšný lov.
Pokud se Vám tato keška nebo jiná ode mne líbila, tak se nebojte dát bod oblíbenosti.
Pokud chcete, tak můžete navštívit další naše kešky. Naše kešky jsou zde.