Keš je součástí série:
Jedná se o nepříliš významnou zastávku na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu. I přes trend Českých drah rušit postupně stálé osazení méně frekventovaných stanic, Slatiňany disponují obsluhovanou vnitrostátní pokladní přepážkou (nejbližší další ve směru na Havlíčkův Brod je až ve Žďárci u Skutče). Ba naopak zde byla zřízena půjčovna kol ČD bike.
Železniční stanice byla zřízena spolu s otevřením Pardubice - Havlíčkův Brod v roce 1871. Výstavba trati trvala 3 roky, je v celé délce jednokolejná, neelektrizovaná a její celková délka činí 92,2 km. Stanice Slatiňany se pak nachází na 77. kilometru ve směru od Havlíčkova Brodu a na 15. kilometru ze směru od Pardubic. Nádraží je postaveno v nadmořské výšce 270 metrů nad mořem. Budova je vybavena čekárnou a výše zmíněnou půjčovnou kol.
Stanice sama se skládá ze třech dopravních, jedné manipulační koleje a dvou vleček. Maximální povolená rychlost na celé trati je 100 km/h přímo ve stanici je to pak 40 km/h.
Součástí stanice je i budova
nádražní vodárny. Té byla věnována samostatná keš, která je nyní v archivu. Se souhlasem autora
vetrnik_cr jsem použil původní listing a obě keše jsme sloučili do jedné.
Unikátní vodárna, která byla postavena v roce 1871 při budování železniční tratě z Pardubic do Havlíčkova (tehdy Německého) Brodu, dosud stojí i se zachovaným parním strojem a pumpami na slatiňanském nádraží. Sloužila k doplňování vody do parních lokomotiv. Voda se čerpala parním strojem s dvojitou pumpou ze studny za budovou a hromadila se ve dvou ocelových nádržích v patře prostřední budovy. V postranních křídlech byly od počátku byty. Odtud se voda rozváděla litinovým potrubím do vodních jeřábů v kolejišti. Ty byly ve Slatiňanech čtyři, pak tri a na konci provozu pak už funkční jen dva. Parní stroj pochází z roku 1874 a byl vyroben v rakouském Floridsdorfu. Kotel je mladší, pochází z roku 1912 a vyrobili jej v plzeňské Škodovce. Původní byl menší a pravděpodobně v témže roce dosloužil. Čerpání vody parou bylo v 50. letech minulého století nahrazeno dopravou automatickými elektrickými čerpadly s hladinoměry. Parní stroj zůstal jako záložní a prokazatelně byl naposledy v chodu na podzim 1969, kdy absolvoval kotel poslední provozní zkoušku. Parní lokomotivy přestaly jezdit na trati v roce 1979 a tím se vodárna stala nepotřebnou. Jen náhodou a péčí jednoho zaměstnance ČSD se dochovala tato technologie do dnešních dnů.
V prostorách vodárny existuje nestálá expozice.
Otevírací doba v roce 2013:
4.5. a 5.5.2013 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
22.6. a 23.6.2013 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
Otevírací doba v roce 2014:
26.4. a 27.4.2014 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
21.6. a 22.6.2014 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
20.9.2014 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
Otevírací doba v roce 2015:
1. až 3.5.2015 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
20.6. a 21.6.2015 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
12. a 13.9.2015 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
9. až 11.10.2015 v době pobytu vlaku PSHŽD ve Slatiňanech
Ke keši:
Jedná se o takovou „skoro tradičku“. Úvodní souřadnice vás zavedou k inkriminované budově nádraží ve Slatiňanech. Aby to však nebylo moc jednoduché budete muset nejdříve něco málo zjistit. Nebojte, luštění je velice jednoduché, pěkně z tepla domova a vyžaduje jen minutku hledání na internetu. Finálka je opravdu nedaleko.
A co je tedy potřeba zjistit?
1. Číslo popisné budovy nádraží je ABC.
2. Každá stanice má své specifické šestimístné evidenční číslo dle číselníku železničních stanic. Slatiňany tedy mají: DEFGHI
3. Jak bylo zmíněno Slatiňany se nacházejí na trati Pardubice - Havlíčkův Brod. Číslo této trati je: JKL
Finálka:
N 49° 5(E+A).(C-J)(F-D)(B)
E 015° 4(K+F).(L-E)(F+H)(I-G)