Finální souřadnice
Pro určení finálních souřadnic bude tentokráte Vašim úkolem určit místo na mapě pomocí takzvané projekce bodu, která se v geocachingu velmi často používá. Pro zkušené kačery to bude otázka chviličky a těm ostatním se tuto metodu pokusíme alespoň trochu přiblížit.
Vaším úkolem je zjistit, který z následujících objektů se nachází ve vzdálenosti 2,21 km v azimutu 263° od úvodních souřadnic. U správně identifikovaného objektu pak najdete i správné finální souřadnice.
1. Osada Vranovy Žleby |
N 49° 05.395 E 017° 14.465 |
2. Kozel skalisko - přírodní památka |
N 49° 05.372 E 017° 14.798 |
3. Klimentský rybník |
N 49° 05.386 E 017° 14.580 |
4. Kostel (kaple/hora) sv. Klimenta |
N 49° 05.407 E 017° 14.578 |
5. Zřícenina hradu Cimburk |
N 49° 05.390 E 017° 14.726 |
Hruškovice - foto libmen
Projekce bodu
Řešení pomocí navigace
Drtivá většina dnešních navigačních programů pro geocaching má tuto funkci již implementovanou a má ji rovněž každý Garmin, stejně tak jako i drtivá většina geocaching programů určených pro chytré telefony, jako je například: c:eo, Neogeo, Goecaching live, Locus atd. Postup je víceméně vždy stejný. Nejprve si vytvoříte na mapě nový bod (waypoint) a tento následně upravíte editací, kdy doplníte vzdálenost (distance) a azimut (bearing). Po uložení takto modifikovaného bodu se vám zobrazí na mapě na novém místě. Jelikož se ale jedná o netriviální matematický výpočet mohou různé navigace a různé programy dávat různé výsledky.
Matematický výpočet.
Matematicky lze celou úlohu řešit několika způsoby a to především v závislosti na zadaném formátu, ve kterém jsou souřadnice zadány, a vzdálenosti. Při velkých vzdálenostech, například přes polovinu zeměkoule, je výpočet o něco složitější. Na internetu najdete vyčerpávající informace celé problematiky včetně vzorců. Velmi pěknou stránku i s kompletním vysvětlením můžete najít například zde. Když se posunete na stránce kousek dolů, najdete zde rovněž sekci (Destination point given distance and bearing from start point), kde si můžete on-line vypočítat výsledné souřadnice. Jen pozor, úvodní souřadnice musíte zadávat ve formátu: GPS DDD MM SS.SSS, tedy na rozdíl od v geocachingu bežně užívaném formátu: DDD MM.MMM. Pokud chcete získat souřadnice v tomto formátu, je nejjednodužší způsob kliknout nahoře v listingu na odkaz Další formáty souřadnic, který najdete pod názvem keše.
Úlohu lze řešit i za pomocí obyčejného tabulkového procesoru, například MS Excel. Základní geocachingové výpočty najdete například ve velmi populárním souboru s názvem geocaching tools, který si můžete stáhnout zde. Po spuštění se přepněte na záložku: projekce bodů a vyplňte všechny žluté políčka. V modrých políčkách vám pak Excel vypočítá posunuté souřadnice.
Práce s mapou.
Najít místo, které je posunuté o určitou vzdálenost a daný úhel, můžete samozřejmě i pomocí pravítka, mapy a úhelníku, za předpokladu, že znáte měřítko mapy. My si tento způsob ukážeme na populární aplikaci mapy.cz v následujících několika krocíh.
1. Nejprve si otevřete stránku s aplikací www.mapy.cz
2. Do vyhledávacího políčka zadejte úvodní souřadnice a stiskněte Enter, nebo zelené tlačítko s lupou.
3. Na místě kam ukazují souřadnice se objeví červený balónek. Toto místo si buď velmi dobře zapamatujte, nebo si zde přes pravé tlačítko myši přidejte vlastní bod pomocí funkce: Přidat vlastní bod.
4. Nyní se přepněte na poslední ikonu: Body a Měření a klikněte na tlačítko: Měření vzdálenosti.
5. Klikněte myší přesně na místo úvodních souřadnic, tedy na místo, které jste si zapamatovali v kroku č.2, nebo na místo, kde máte vlastní bod. Na místě se vám objeví zelený špendlík.
6. Nyní klikněte kdekoliv na mapu ještě jednou, někde stranou od zeleného špendlíku a na mapě se vám vytvoří červený špendlík.
7. Červený špendlík uchopte myší a pohybujte s ním po mapě tak dlouho, dokud nebude od zeleného vzdálen 2,21 km v azimutu 263°
Tak co už víte, jaký objekt hledáme ? :)