PRAHA-Hlavní nadraží
Historie Hlavního nádraží sahá do 19. století, ale není v Praze nejstarší. Stavět se začalo roku 1869 a zakázku získali renomovaní architekti Josef Ignác Ullmann a jeho švagr Antonín Barvitius. Ti postavili budovu v neorenesančním stylu. Nadraží bylo uvedeno do provozu v roce 1871 jako nadraží císaře Františka Josefa na dráze císaře Františka Josefa z Vídně přes České Budějovice a Benešov. Postupně se připojovaly dráhy od Smíchova, Vyšehradu, Libně a Vysočan a nádraží nabývalo na významu. Dnes už z budovy nic nezbylo, neboť konec 19. století přinesl obrovský rozmach železnice, nádraží kapacitně nestačilo a muselo ustoupit modernizaci. Na novou budovu byl vypsán konkurs.
Zde se mužete podívat na historické pohledy na nádraží ve fotoarchivu Pavela Scheuflera.
Zúčastnili se věhlasní architekti jako byl tehdy Jan Kotěra, Jiří Stibral. Komise nakonec vybrala návrh architekta Josefa Fanty. Vzbuzoval trochu rozpaky, protože Fanta svůj návrh podal v secesním stylu, což bylo na přelomu 19. a 20. století považováno za zastaralé. Fanta byl vynikající osobnost. Dožil se 98 let, zemřel v roce 1954 a byl to jeden z našich nejvýznamnějších architektů první poloviny 20. století. Tady v Praze od něj máme nejen Hlavní nádraží, ale také budovu Hlaholu, Hlávkovu kolej, ministerstvo průmyslu a obchodu. Po celé republice přestavoval kostely, navrhoval ale také nábytek, roucha pro arcibiskupa a málo se ví, že také navrhl skříňky na korunovační klenoty.
Hlavní nádraží v Praze je naší největší secesní památkou. Stavělo se poměrně dlouho - dva a půl roku. Zajímavé je, že Fanta svůj návrh odjezdové haly - dnešní Fantovy kavárny jen naskicoval a realizaci pak svěřil architektovi Vincenci Gregorovi.
Budova však opět přestávala stačit a na konci 70. let vznikla nová odbavovací hala, které padla za oběť i část parku. Odbavovací hala, která má mimochodem 18.200 metrů čtverečních byla dokončena v roce 1979. Původně se uvažovalo o tom, že bude stržena celá budova původního nádraží a přestaví se kompletně všechno. Naštěstí se tehdy našli takoví bojovníci, kteří to nedovolili a na poslední chvíli vymohli pro budovu Hlavního nádraží statut Národní kulturní památky.
Nádraží několikrát změnilo svůj název. Původně neslo jméno císaře Františka Josefa, po roce 1919 amerického prezidenta Wilsona. Pak přišla okupace a Němci ho přejmenovali na Hlavní. Tak to zůstalo několik desetiletí. Po roce 1990 se zdálo, že se název Wilsonovo nádraží opět vrátí. Přejmenování nádraží, byť to vypadá jednoduše, se ukázalo být velice finančně náročným. Takže se rozhodlo šalamounsky, že nádraží zůstane Hlavní, ovšem s doplňkem Nádraží prezidenta Wilsona.
V posledních letech proběhla rekonstrukce jak vlastní nádražní budovy, tak i kolejište, informačních systemu (pro majitele Androidu doporučuji aplikaci NaVlak ) a přípojení do železniční sítě. Na východním předpolí nádraží se vybudovalo nové tunelové připojeni vrchem Vitkov, které umožnilo bezproblémové spojení se severem a východem republiky (dosud zde byl jeden tunel a jakakoliv porucha paralyzovala celé nádraží). V nové budově zniklo nové odbavovací ČD centrum, mnoho obchůdků a restaurací. Pro mně je asi nejdůležitější umístění UNIPAJ terminalů na jízdenky a obchod BILA.
Počítej, že cache trochu cestuje a nenajdeš jí vždy tam, kde by se dala čekat, až jí najdeš, tak pochopíš
Před odlovem, doporučuji prohlednou si chodník u cache na ortofotomapach, jsou tam symboly které mohou pomoci v přesnější lokaci cache, pokud je vrácena na své místo.
Leden 2013: cache zařazena do projektu ceska nadrazi a trochu přepracován listing.
Prague – The Main Station
The station was built in 1871 as The railroad station of Emperor Franz Josef on the route from Vienna through Ceske Budejovice to Benesov. The other lines were added from Smichov, Vysehrad, Liben, Vysocany and the Main station's importance started to grow.
The building was later reconstructed in the art-deco style by Czech architect Josef Fanta. Currently it is under reconstruction. A new eastern wing is being built along with a new tunnel through the Vitkov hill.
V okoli cache se vyskytuje TUŽKOŽROUT a tak jsem už snahu o doplňování tužek vzdal, tak si chraňte tu svoji ať Vám jí taktéž nesežere