Mastník
Nejvýraznejší vrch v okolí Stankova, Mastník, vycnívá z krajiny. Vznikly zde stenové lomy pevného stavebního kamene, v okolí jinak vzácného. Dnes se mužeme radovat, že opuštené lomy nejsou zavezeny odpadem tak, jak se to stalo na mnoha jiných podobných místech. Pri prohlídce Mastníku nevstupujte na strmé srázy lomu, ani pod ne! Deštová voda a mráz narušují stabilitu svahu, balvanu i bloku.
Z Mastníku se mužete potešit pohledem do kraje i na mesto Stankov a zastavit se u zdejší kaplicky zasvecené Panne Marii Lurdské. Ta byla vystavena roku 1898 zedníkem Václavem Vacíkem nákladem sester Rosalie a Anny Leitlových. Vymaloval ji místní malír Kašpar Korba. Poslední oprava kaple probehla pocátkem devadesátých let dvacátého století. Mastník byl oblíbeným místem stankovských obcanu i v minulosti, v dobách národního obrození. V soucasné dobe vzniká tradice spolecného setkání vždy první nedeli v cervenci. Ten den se tu konávaly poutní mše.
Jak vidíte, Mastník není místem s mnohasetletou historií, neomracuje ani architekturou – je to proste jen jedno z mnoha milých míst, zvlášte když kvetou a voní akáty kolem kaplicky.
Mastník je také jednou ze zastávek naucné stezky Po stopách Jiráskovy Lucerny. Zde je výnatek z textu, který pro KCT Plzenského kraje pripravil Jirí Mareš:
Souvislost pojmenování naucné stezky „Po stopách Jiráskovy Lucerny“ bych mel vysvetlit hned úvodem: podle dochovaných vzpomínek v knize Z mých pametí, se totiž (dle informacních materiálu) v této lokalite potuloval mladý Lojzík Jirásku – budoucí klasik – pri castých návštevách u svého strýce v mlýne zvaném Paseka. Pri vecerních prástkách pak pozorne naslouchal vyprávení mlynáru, mládku, stárku i zavítavších vandrovníku zarucene skutecné príbehy o nadprirozených bytostech a hastrmanech. Svoje postrehy pozdeji zúrocil práve ve své divadelní hre "Lucerna". Nám nezbývá, než tato tvrzení prijmout a pasáže z "Lucerny" si cestou po NS predstavovat. Ostatne, není to nic proti nicemu, záleží jen na naší fantazii.
Na naucnou stezku délky 13,5 km s deseti informacními tabulemi se mužeme vydat z obou dvou koncových míst – z Osvracína nebo ze Stankova, nebot trasa je znacena obousmerne. Pri pruzkumu NS jsem zvolil za pocátek železnicní stanici Osvracín na domažlické trati. Zde, prímo na peronu lemovaném protihlukovou stenou, je umístena základní informacní tabule o NS, s prehlednou mapou, základními informacemi o délce trasy, nadmorské výšce jednotlivých zastaveních, s nahlédnutím do historie tohoto puvabného koutu kraje a navrch i s mnoha prírodopisnými zajímavostmi. Totéž ovšem najdeme i v druhém východišti, ve Stankove, prímo proti železnicní budove.
Naucná stezka vede malebnou krajinou s prírodními, kulturními a historickými zajímavostmi, s krásnými rozhledy (Pasecký vrch, vrch Mastník) a prochází obcemi a místy Osvracín – Pasecký mlýn – podchod pod tratí – Pasecký vrch – Hlohová – Krchleby – zrícenina hradu Lacembok – rybník Vížka – vrch Mastník – Stankov.
2.6.2010 Vložen nový logbook. Do logbooku pište prosím jako do školního sešitu - kontinuálne stránku po stránce - a pokud nemáte co ríci, šetrete trochu místem. Krabicka je primárne urcena k ochrane logbooku - vyhazujte prosím všechny blbiny, které budou bránit jejímu bezpecnému a nenásilnému uzavrení. Díky.