Skip to content

Vrsovicka vodarna Traditional Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 2/20/2010
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kulturni pamatka ze zacatku 20. stoleti -
Koterova vodarenska vez




Na okraji pankracke plane, ovsem v katastru Michle, v ulici Hanusova, byla v letech 1906-1907 postavena jedna z poslednich prazskych vodarenskych vezi. Lokalita se nazyva Na Zelene lisce podle stejnojmenneho zajezdniho hostince, ktery tu v blizkosti staval. Vez je nejen vyraznou dominantou, ale i historickou stavbou industrialni architektury na uzemi Mestske casti Prahy 4. Zajimavosti je, ze na tomto miste byla vybudovana pro rozvijejici se Vrsovice, ktere byly povyseny v roce 1885 na mestys a v roce 1902 na mesto. Voda se sem dodavala z Braniku, kde byla vybudovana vodarna a pomoci potrubi a vykonnych cerpadel se voda dopravovala do nadrze ve vezi. Vodarenska vez, ktera svoji funkci ztratila v roce 1975 i prilehle provozni objekty jsou zapsany ve Statnim seznamu nemovitych kulturnich pamatek. Jak vodarensky komplex v Braniku, tak Na Zelene lisce byly po architektonicke strance navrzeny vyznacnym ceskym architektem Janem Koterou.

Strucna historie objektu
Vodarenska vez z roku 1907, ktera se nachazi v Praze v horni Michli na Zelene Lisce byla soucasti systemu zasobovani vodou ctvrti Vrsovice. Proto se ji take krome pojmenovani Michelska vodarenska vez, ci Michelsky vodojem rika take Vrsovicky vodojem, prestoze lezi daleko mimo jejich uzemi. Vrsovicka obec nasla zdroj vody v Braniku pobliz vltavskeho brehu jiz v roce 1905. Navrh privadeciho systemu obsahoval dve studne, strojovnu, kotelnu s obytnym domkem v Braniku, vytlacny vodovod a take pozemni a vezovy vodojem. Samozrejme nechybelo privadeci i rozvodne potrubi. 15. zari 1906 zacala se stavbou prazska firma K.Kress a cely vodarensky komplex byl uveden do provozu 1. rijna 1907. Vezovy vodojem Na Zelene lisce v horni Michli byl postaven podle projektu architekta Jana Kotery. Tato vodarna byla jednou z prvnich staveb sveho druhu v Cechach.

Vyraz stavby
V roce 1907, kdy byla vodarna dostavena, nemela v Praze obdoby. Vodojem z neomitanych cihel s medenou strechou, to byl tehdy skutecny nastup industrialni moderny do Cech. Kotera se zde drzel konstrukterskeho pristupu, ze jen to, co je funkcni, je zaroven hezke. Funkcnost stavby je zde znatelna na prvni pohled. Nicmene nebyl by to Kotera, aby stavba byla stroha nebo dokonce nudna. Od jasne citelne tektoniky, ktera prave z funkce objektu vychazi a podtrhuje ho, az po pestre pouzite detaily.

Zdena spodni cast vodojemu
Jako material zvolil Kotera pro podnoz samotneho zasobniku vody neomitane zdivo. Stavba zapada do doby, kdy Praha resila velke technicke ukoly, a kdy tento material byl na svem vrcholu. Byla to doba, ze ktere pochazi napriklad i stavba historicke prazske kanalizace roku 1899 se svymi precizne vyskladanymi cihelnymi klenbami. Pote prisla na radu prave otazka zasobovani Prahy pitnou vodou a zacaly se stavet vodarenske veze. Patrilo tedy v teto dobe k urcitemu standartu u technickych budou pouzit tuto formu nic nezakryvajici a podtrhujici duraz na strohou funkcnost a bylo tomu tak i tady. Valcovy tvar se pro zajisteni vetsi stability smerem dolu mirne rozsiruje. Navic je konstrukce jeste vyztuzena osmi opernymi piliri kolmymi na obvodovou vez. Krome sve funkcnosti zaroven tektonicky zduraznuji dvoji vertikalni funkci zdene casti – nejen konstrukcne nosnou, ale i obsahovou, tedy transport vody nahoru do vodojemu. Za pozornost stoji urcite take bohate cleneny vstup. Bily nabeh klenby vstupu prechazi v krasne zelene kachlicky, ktere jsou ozdobou cele stavby. Vstup je v podstate malym tunelem do stavby s valenou klenbou. Opet je tady citit odkaz doby ovlivnene tehdejsim nejvetsim projektem prazske kanalizace, ktera byla na valene klenbe v podstate cela zalozena. Pred vstupem jsou na samostatnych cihlovych sloupcich dale jeste dve zajimave ztvarnene lucerny osvetlujici vstup a schody k nemu vedouci. Pozoruhodne jsou take okna nahore pod prostorem vodojemu osvetlujici provozni podlazi pod samotnou vodni nadrzi. Prestoze to jiste tak byt nemuselo, autoruv smysl pro detail je citit i tady, a tak jsou okna opet mirne zaklenuta, aby korespondovala s celkem. Nad nimi jiz prechazi stavba do sve druhe casti – vodojemu. Za povsimnuti tu jeste stoji nabehy opernych piliru. Podobne jako u klenutych oken, jde v podstate jen o hru s cihlami, ktera nestala skoro nic navic, ale ktera ukazuje na peclivost Koterova navrhu do poslednich detailu.

Zasobnik vody
Materialem strechy a obvodu vodojemu se stala med. Charakter teto casti je zcela odlisny od podnoze. Zatimco ta je vertikalne ladena, s vyraznymi otevrenymi liniemi neukoncenych piliru vzbuzujicimi dojem pohybu, valcovy tvar zasobniku je zcela uzavreny odporujici veskeremu dojmu pohybu vzbuzuje tak staticky dojem, kdy voda v nem proste jen ceka, dokud nebude potreba. Kruhovy pudorys byl zaroven i konstrukcne nejvyhodnejsi, takze slo opet o spojeni optimalniho konstrukcniho principu s obsahem stavby. Tento princip byl u Michelske vodarny dodrzen opravdu ve velmi ciste podobe. Opet zde krome celkoveho tvaru nechybi detaily. Temi jsou napriklad profilovane medene platy na stenach valce zasobniku nebo neobvykla kruhova okna osvetlujici ochoz okolo samotneho rezervoaru v budove. A uplne na vrcholu vodarny nemuze chybet mala „zvonice“. Co by to bylo za vez, kdyby na sve spici nemela jeste nejaky prvek, i kdyz tady se na rozdil od chramovych kupoli o nutnost zatizeni nejedna, byla zde umistena pro dotvoreni celkoveho dojmu. Pochopitelne ani tady nechybi drobny funkcni duvod v podobe umisteni hromosvodu.

Technicke detaily
Vodarenska vez ma kruhovy pudorys. Konicka valcova podnoz z kamenneho a cihelneho rezneho zdiva, vyztuzena piliri nese vodni nadrz z ocelove nytovane konstrukce. Ta ma nad nadrzi tvar kupole, kterou tvori zelezobetonove ramy. Zastreseni je helmicovite. Okna v podnozi maji keramicke doplnky zcasti se zelenou glazurou. Vlastni vodojem tvori plechovy valec o prumeru deset a vysce pet metru. Kubatura nadrze je 500 m3, vyska hladiny pri maximalnim naplneni byla 299 metru nad morem. Vez, verejnosti nepristupna, je vysoka 42 metry. V roce 1999 se jeji strecha dockala generalni opravy. Nyni je areal v majetku Prazske vodohospodarske spolecnosti, ktera tady ma nektere sve provozy.

Tahle cache se nesnazi nahradit archivovanou Zelenou lisku. K jejimu zalozeni me vedly jine duvody.

2.3.2010: listing doplnen o informace od Benjo5, kteremu dekuji za dodani textoveho i grafickeho materialu ke stavbe

Pridano 8.3.2010: Dlouho jsem vahal nad provedenim obnovene cache a nakonec jsem se rozhodl nadale nepouzivat predchozi velikost a to z duvodu prilisne napadnosti a pozornosti pracovniku arealu vodarny. Presto doufam, ze Vas provedeni potesi.
Pridano 13.7.2011: Z duvodu narazek na zamereni jsem provedl kontrolu pres google mapy. Jednoznacne je umisteni presne tam (± 1m), kam ukazuje mapa. Pro jistotu jsem pridal WP Trailhead, aby nekoho nenapadlo vstupovat na cizi pozemky. Atributy take napovi.
Pridano 3.5.2012: Nove ulozeni, prosim nepremistujte!
Pridano 23.7.2012: Obyvatele mistniho squatu jsou velmi haklivi na vstup na jejich vysostne uzemi. Nasledujte prosim hint a pouzijte Waypoint TRAILHEAD. Od nej je cache primo videt.
Pridano 1.6.2013: Squat je zlikvidovan, zahrada je vyklizena a prazdna. Presto tam nechodte, neni to pro odlov cache potreba.
Dekuji a preji pekny lov

Additional Hints (Decrypt)

zvzvxel wr ivqrg m pubqavxh an ceiav cbuyrq arav hiavge mnuenql nav argeron uenong!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)