BGR - Bítešský GeoRohlík
Přijměte pozvání na náš cyklotrail s názvem Bítešský GeoRohlík, který vás provede asi 11 kilometrovým úsekem Vysočiny. Bítešský proto, že nápad vznikl ve Velké Bíteši a GeoRohlík vlastně také pochází z Bíteše, protože se zde nachází známá pekárna, která při příležitostných sportovních akcích vyrábí rohlíky obřích rozměrů. A tímto se zrodil Bítešský GeoRohlík.
Všichni víme, že Vysočina - to je rozmanitý terén, kdy chvíli stoupáme do kopce a za pár okamžiků zase sjíždíme dolů. Jiné to nebude ani na tomto trailu. Ať už si zvolíte odlov keší od 1 k poslední nebo naopak, kopcům se prostě nevyhnete. Na některých úsecích tratě budete prudce stoupat, jinde zase prudce klesat. Při lovu série se budete nacházet v nejnižší nadmořské výšce 493 m n.m. a na nejvýše položeném místě 634 m n.m. Posuďte sami podle obrázku s výškovým profilem.
Než vyrazíte na cestu:
Doporučujeme celý trail absolvovat na kole či koloběžce, protože v některých částech trasy (konkrétně od keše č. 15 po keš č. 17 a od keše č. 19 po keš č. 28) je zákaz vjezdu motorových vozidel. Pokud se rozhodnete pro pěší turistiku, pak byste celou trasu mohli projít přibližně za 3 hodiny. Trasa vede z velké části po cyklostezce, která je rozmanitá povrchem stezky - někde pojedete po prašné polní cestě, část lesní cestou a od keše č. 15 už vás čeká jen zpevněná cesta. Začátek trasy (mezi kešemi 4 až 14) je mírně komplikovaný, protože zde probíhá těžba dřeva a cesta je docela rozjezděná. Jednotlivé keše najdete do 10 metrů od cesty. Některé úkryty šly poměrně těžko přesně zaměřit, proto se při hledání zkuste držet hintu. U hintu je také označena strana (vpravo nebo vlevo od cesty), pokud jdete trasu od č. 1. Keš č. 18 mírně vybočuje z trasy, to kvůli kolizi s jinou keší, ale je to jenom o několik metrů navíc. Snad to nikomu nebude na obtíž.
Většina keší je velikosti mikro (PET a filmovky), ale narazíte i na pár malých pro zpestření trailu.
Při zakládání keší je jich na trase právě tolik, kolik let je jednomu z ownerů. Každý rok na podzim přibude vždy jedna další a to po dobu, dokud bude zdravíčko sloužit.
POZOR! Ve většině keší není tužka!
Bude-li s některou keší problém (vymudlená, plný logbook, špatný stav), napište k ní NM log, abychom ji mohli co nejdříve dát do pořádku. Pokud se vám bude některá keš líbit, neostýchejte se jí přidělit FP bodíček.
Závěrem prosím všechny lovce, aby byli ohleduplní k přírodě, kešky vraceli na své původní místo a náležitě je zamaskovali. Potom nám zde tento trail vydrží i pro další a další nálezce.
Přejeme všem lovcům hodně zdaru a síly při zdolávání kopců Vysočiny a pohodové hledání krabiček!