Stepling Josef
29.6.1716 - 11.7.1778
římskokat.kněz, matematik, pedagog, astronom
Joseph Stepling byl fyzik, astronom a matematik.
Narodil se v národnostně smíšeném manželství. Jeho otec pocházel z Vestfálska, byl sekretářem vyslanectví Svaté říše římské německého národa u říšského sněmu. Po otcově smrti se se svou matkou, která pocházela z Čech, přestěhovali do Prahy.
Na jezuitských školách si zvláště oblíbil matematiku, astronomii a experimentální fyziku. Už v šestnácti letech dokázal vypočítat zatmění Měsíce, k němuž došlo v Praze 28. března 1733. V roce 1747 byl vysvěcen na kněze a začal přednášet matematiku a fyziku a navíc jej jmenovali ředitelem matematicko-fyzikálních studií na pražské univerzitě. V roce 1751 se významně zasloužil o vybudování klementinské hvězdárny a stal se jejím prvním ředitelem.
Tou dobou zavedla císařovna Marie Terezie rozsáhlé školní reformy, které směřovaly k zesvětštění výuky a posílení státního dohledu nad ní. Proto se v roce 1753 stal státním direktorem na filozofické fakultě v Praze. Díky jeho zásluhám pro rozvoj vzdělávání mu byla ponechána profesura i po zrušení jezuitského řádu. Před svou smrtí odkázal univerzitní knihovně 600 svazků knih.
Steplingovy práce byly první u nás, které vycházely z výsledků soudobé fyziky, byly spíše přehledového charakteru a psány latinsky. V dalších pracích se věnoval např. kolísání zemské osy a pojednání o zatmění Slunce. Jako první pozoroval, že voda může být i v kapalném stavu při teplotě nižší než 0 °C, tzv. přechlazená voda.
Při zřízení klementinské observatoře pamatoval i na pozorování teploty, barometrického tlaku a měření srážek. V únoru 1775 poprvé změřil magnetickou inklinaci v Praze. Využíval tlakoměr k určení nadmořské výšky, sledoval i teplotu vody ve Vltavě. Sestrojil rtuťový teploměr s Réaumurovou stupnicí. Zabýval se problematikou diferenciálního a integrálního počtu, teorií čísel, v které se spíše zabýval problematikou prvočísel, jako například vytváření metod hledání prvočísel aj.
Ke každému písmenu vyberte správnou hodnotu dle následujícího kvízu
A) Jaká hornina převážně pokrývá povrch Venuše?
1. mořské usazeniny
2. mramor
3. produkty sopečné činnosti
4. vápence
5. sirné sloučeniny
B) Astronomická jednotka (au) má přibližně velikost:
6. poloměru oběžné dráhy Země
7. průměru oběžné dráhy Země
8. poloměru Země
9. průměru Země
0. vzdálenosti Země - Měsíc
C) Na které observatoři se nalézá největší dalekohled České republiky?
1. Petřín
3. Kleť
5. Valašské Meziříčí
7. Teplice
9. Ondřejov
D) U které planety pracuje sonda Cassini?
2. Saturn
4. Mars
6. Uran
8. Neptun
0. Jupiter
Kontrolní součet 20
Výpočet
N 49° 54.(C-D)(C-B-A)(C-B+D)
E 014° 47.(A+B-D)(AxD)(D)