Lesni poklady #10 Kulturni bory na vrchu Hriva Traditional Cache
Lesni poklady #10 Kulturni bory na vrchu Hriva
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (regular)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
|
Poklad s vuní borovic |
Přístup ke keši je vhodné volit po lesních přibližovacích linkách (alespoň si to vyzkoušíte) - tedy po cestě, pak po odbočce doprava a pak zase doprava. Ovšem kdo chce, může za šipkou přímo :-)
Na vrchu Hriva (hacek nad "r", ale kratke "i") se rozkládá clenitý a ruznorodý lesní komplex. Na severní strane nacházíme kulturní bory s hlavní hospodárskou drevinou borovicí lesní. Borovici doprovází dub letní, bríza belokorá a jeráb ptací. Z keru se vyskytuje hojná líska obecná. V podrostu je hojná brusnice boruvka, které také vyhovuje kyselý opad borovicových jehlic. Vysoké zastoupení borovice v techto lesích není prirozené, v prírodním stavu by na tomto míste rostla nejspíse bucina s prímesí dubu a jedle. Vysoké zastoupení borovice je zpusobeno cílenými výsadbami pro produkci dreva, jedná se o lesy hospodárské.
Bory
I lesy hospodárské s hlavním úcelem produkce dreva musí plnit dalsí funkce lesa a respektovat pravidla pro lesní hospodarení. Krome hlavních hospodárských drevin by tak v lese mely být zastoupeny i dalsí dreviny, které jsou dulezité pro ochranu porostu proti vetru, poskytují stanoviste zivocichum a zlepsují pudu. Proto jsou mezi borovicemi zámerne dosazovány a ponechávány bríza, jeráb, duby a buky. Tyto primísené druhy nazýváme melioracní a zpevnující dreviny. Pravidla pro lesní hospodarení doporucují jejich zastoupení minimálne 25 %.
Primiseny dub
V jizní cásti vrchu Hriva najdeme casteji porosty smrkové a bukové. Krome nich je významnou merou zastoupen i modrín evropský (nebo také "opadavý"). Modrín se zacal na Blaníku vysazovat na pocátku dvacátého století. Byl sem umele dosazen, jedná se o geograficky nepuvodní drevinu. I kdyz se jedná o kvalitní hospodárskou drevinu, jeho pusobení na prírodní spolecenstva není pozitivní. Pro nepuvodnost není jeho vysazování v CHKO Blaník povoleno, soucasné vzrostlé i mladsí stromy pocházejí z prirozeného zmlazení. Z geograficky nepuvodních drevin najdeme v CHKO Blaník krome modrínu jeste borovici vejmutovku, jedli obrovskou a dub cervený.
Modriny
Skalní hrbet, kde je umístena kes, prochází stredem vrchu Hriva. Na techto skalnatých stanovistích má borovice svá prirozená stanoviste. Povsimnete si síte lesních cest, které jsou v lese vytvoreny.
Lesni cesta
Z lesních cest odbocují priblizovací linky, které na vrchu Hriva obvykle vedou po hranicích lesních porostu a soucasne kopírují vlastnické hranice pozemku. Po priblizovacích linkách se z porostu k cestám stahuje drevo tak, aby byl co nejméne poskozen porost sousední. U silnice bývá zpravidla umístena manipulacní plocha – skládek, kde je vytezené drevo soustredeno k odvozu nákladní soupravou.
Linka
|
Schéma usporádání lesních cest a linek. Toto ideální rozmístení se musí uzpusobit terénu. |
Autor textu a fotografií: Ing. Mgr. Martin Klaudys
|
Tato kes je soucástí tematické série "Lesní poklady". Najdete vsech 13 kesí v sérii na Podblanicku a budou z vas znalci podblanickych lesu.
|
Additional Hints
(Decrypt)
I cnermh an fxnyavz uerorav, znfxbinab xhebh