Plazí ráj
Biocentrum Zahájka bylo vybudováno v letech 2011 až 2013 městem Velké Pavlovice. Jde o unikátní 15hektarový areál, který je vhodný pro život celé řady živočichů a rostlin. Hlavním cílem projektu bylo zvýšit druhovou rozmanitost a zároveň i ekologickou stabilitu širšího okolí biocentra.
Užovka obojková
Již od středověku se v okolí Velkých Pavlovic nacházelo velké množství rybníků, které však byly v 18. století zasypány a později se na nich pěstovala cukrovka. Biocentrum Zahájka se nachází v místech, kde se v dobách minulých rozkládal nejstarší z místních rybníků (tzv. Horní rybník).
Areál je tvořen soustavou tůní, mokřadem a vysazenou okolní zelení. Díky vybudování biocentra došlo ke zlepšení hospodaření s vodou a celkově k pozitivní změně klimatu. Návštěvníci zde mohou nerušeně pozorovat vodní živočichy přímo v jejich přirozeném prostředí.
A proč jsou mokřady vůbec tolik důležité?
Jedná se o tzv. přechodové biotopy mezi vodními a suchozemskými ekosystémy. Jejich význam je velmi rozmanitý – ekologický, vodohospodářský i krajinotvorný. Existence mokřadů je klíčová pro celou řadu ohrožených a chráněných živočichů a rostlin, zejména pak pro obojživelníky a plazy.
Konkrétně Biocentrum Zahájka je tvořeno soustavou vodních a mokřadních stanovišť, která jsou dále doplněna i domácími druhy dřevin. Tzv. biotechnické objekty pak obsazují zástupci hmyzů a plazů. Vodní plochy slouží vodním ptákům i velkému množství savců.
Co žije v tůni
Mezi již zmíněné biotechnické objekty patří kamenná zídka a plazník. Jde o zařízení, která byla vytvořena na základě doporučení zoologů. Jsou navržena tak, aby umožňovala rozvoj co největšímu množství živočichů, kteří by jinak v konkrétní lokalitě jen těžko sehnali vhodné podmínky pro svůj život.
Kamenná zídka slouží teplomilným druhům živočichů. Je tvořena kameny, mezi kterými jsou však mezery. Celý objekt je orientován jižním nebo jihozápadním směrem, aby kameny během dne naakumulovaly co nejvíce tepla. Tepla využívají především studenokrevní živočichové (plazi), hmyz a také drobní hlodavci.
Plazník přispívá ke zvýšení druhové rozmanitosti a počtu plazů ve zdejší lokalitě. Je tvořen kůly, které jsou na sebe naskládány tak, aby tvořily rám. Do něj je následně umístěno klestí a to je přesypáno zeminou. Díky klestí zemina nevyplní celý prostor mezi kůly a vzniká tak dostatek dutinek a mezer, které jsou vhodné pro život cílových živočichů.
Použité zdroje: Wiki commons Stránky města Velké Pavlovice