HISTORIE
Obec Branik, jehoz soucasti DOBESKA je, znaji historikove jiz od r. 1088. Puvodne byl Branik majetkem vysehradske kapituly ceskych kraloven a dominikanu a od r. 1622 patril staromestske obci. Ku Praze byl Branik pripojen v roce 1922 a byl oznacen jako ctvrt s cislem XV. Dobeska je ale o neco mladsi. Prvni osadnici se tu objevili v roce 1913. Zalozili na Dobesce stavebni spolek, nekteri zacali stavet individualne. Podminkou ale bylo, ze kazdy stavebnik si musel najit sveho stavitele. Nebylo mozne stavet dle vlastniho projektu svepomoci! Parcela o vymeru 200 sahu, t.j. zhruba 753 metru ctver. tenkrat stala okolo 1600 rakouskych korun. Za vymereni pozemku bylo nutno jeste zaplatit 500 korun.
Na kopci nad Branickou skalou se zacalo stavet na jare roku 1914. Tehoz roku ale vypukla prvni svet. valka – stavebni cinnost byla utlumena az do r. 1919.
V dnesni ulici U dubu, pobliz c.p. 263 opravdu staval vysoky dub, podle nehoz prvni osadnici nazvali ctvrt nejprve DUBESKA. Pozdeji se rozhodlo o nazvu Dobeska.
Puvodnimi majiteli celeho kopce byla rodina Haunerova, ktera vlastnila vilu – statek Sanssouci v dnesni ulici V Podhaji a take kavarnu na Vacl. namesti. Vilu uzivali jen jako letni sidlo.
V roce 1917 prijeli na Dobesku na zebrinacich s konskym potahem z obce Branik lesni delnici a zacali zalesnovat Branickou skalu. Do te doby byla Branicka skala jen holy kopec a tezil se zde vapenec.
Kolem roku 1922 byl postaven obecni vodovod. Do te doby byly na Dobesce pouze 3 velke studny (jedna z nich stale existuje v ulici U dubu pred domy c. 8 a 10).
Kanalizace byla dokoncena kolem roku 1935, plynofikace az kolem roku 1945.
Slavne osobnosti, ktere zily na Dobesce
Napr. herec Ladislav Pesek mel vilu v ulici Na Rozhledu, operetni zpevak Jara Pospisil zil v ulici Za skalkou...
SOUCASNOST
V dnesni dobe se Dobeska udrzuje v povedomi hlavne kvuli kulturnim akcim. Ve zdejsim byvalem kulturnim stredisku pusobilo jiz v osmdesatych letech divadlo Sklep.
Dnes ho najdete v sousedni pristavbe.
Sklep sobe
Dobeska funguje jako domovska scena dnes jiz kultovniho Divadla Sklep. Zlutou, modrou a oranzovou barvou hyrici interiery navrhoval sumny architekt David Vavra. Vznikl fungujici, nezamenitelny a vyrazny kulturni prostor. Sal spojeny s barem, keramickou dilnou, krouzky pro deti…
Budovu, postavenou v „Akci Z,“ navrhoval Vavruv otec, architekt Zdenek Vavra, v 60. letech. O nekolik desetileti pote se jeho syn vratil na misto cinu a rekonstrukci, ktera trvala necely rok, obcanske sdruzeni nazvane „Sklep sobe“ promenilo chatrajici objekt v prijemny a hravy prostor.
Dobeska ma slouzit keramickym a dramatickym krouzkum i pro dospele. Poradaji se tu i literarni vecery, koncerty, promitaji filmy. A samozrejme hraje divadlo...
Divadelnimu baru dominuje zajimavy material – plastex. Tentyz, ktery vyuzili Ivan Kroupa a Radka Exnerova na barevnou recepci vstupni haly BB Centra. V divadle jsou z plastexu vyrobena originalni svitidla a je pouzit na desky stolku v baru. K nim David Vavra podotyka: „V nich se odrazi cela rekonstrukce divadla. Desky z exkluzivniho materialu nesou konicke drevene nohy, ktere jsou vyrobene z nasad na krumpace!“ :-) Na baru k nim sviti koncova svetla z Volhy, Skody MB a dalsich normalizacnich vozidel. Pod nimi si mohl navstevnik v prvnich letech po otevreni objednat nektery ze sklepnich zemitych koktejlu (Mozek, Sklepovsky srsan s balonem ci s hokejkou, Vred s oplatkou, Magicke oko, Belmondo, Krinda Pinda nebo Draci kel)...
Zakladni udaje o projektu rekonstrukce divadla Dobeska
Nazev: Divadlo Dobeska, Jasna I, Praha 4
Autor rekonstrukce: ing. arch. David Vavra
Investor: Mestska cast Praha 4
Provozovatel: Obcanske sdruzeni Sklep sobe
Rekonstrukce: 1999 – 2000 (otevreni 18. 9. 2000)
DAVID VAVRA
Herec a architekt David Vavra je nejen mistnim rodakem, ale svou praci ma velky podil i na soucasnem vzhledu Dobesky a okoli. Jako architekt se podilel na rekonstrukci a pristavbe KD Dobeska vcetne interieru, na rekonstrukci prilehleho hriste a take vytvoril drevenou vyhlidku, kde budete hledat kesku...
ZAJIMAVOSTI V OKOLI
Vavrova vyhlidka
Na vrcholu Branicke skaly v prazskem Braniku stoji 2 metry vysoka drevena vyhlidkova tribuna z dilny architekta a herce Davida Vavry. Je soucasti prilehleho parku a nabizi krasny vyhled severnim, zapadnim a jihozapadnim smerem. Neni bohuzel z kvaitniho dreva, takze je jeji zivotnost omezena.
Detske hriste
Na rohu ulic Zeleny pruh a Nad Lomem, naproti autobusove zastavce Dobeska.
DOBESKA JE I VOLEJBAL
Prizviskem Dobeska se oznacuje take oddil volejbalu Podoli Praha. Hraje se tu na hristi ve skale, prezdivanem "krater." Od kesky je cca 30 m na V pod urovni terenu.
/za tyto informace dekuji KIKINI007/ :-)
ROZMERY A ULOZENI CACHE
Ovalna plechova krabicka o prumeru cca 10 cm. Nehledejte ji na vyhlidce.
Od divadla Dobeska a detskeho hriste pujdete dal podel informacni tabule smerem k rece. Dostanete se k "Vavrove vyhlidce", kde uz by vas mela GPS navigovat k mistu ulozeni. Verte mi, ze je ulozena tak, abyste meli sanci ulovit ji kdykoliv, komukoliv "pod nosem" ;-)
A pokud budete mít pocit, ze vámi naměřené souřadnice jsou přesnější, využijte možnosti přidat je do svého logu. Diky.
Cache obsahuje tuzku pri zalozeni a po kazde me kontrole. Jistejsi je ale nosit svou - ne kazdy si dava pozor, aby si ji neprivlastnil...
Casova narocnost: cca 30 minut
Dostupnost autem: parkovaci mista cca 200 metru od kesky, neplacena. Nevyzaduje fyzickou kondici ani technicke pomucky.
KARMA |
Aktualni verze: misto c. 2, krabicka c.17 (od 17.1.2019) |
Aktualni stav: po renovaci |
|
Pokud se vsak budou opakovat kradeze hned po me renovaci, bude muset jit do archivu. |
KEŠKY |
Posledni editace listingu: 8.4.2015 |
Posledni kontrolni navsteva: 17.1.2019 |
Nezapomeň na psaná i nepsaná pravidla a etiketu. Bez fyzického zápisu do oficiálního logbooku je to, jako bys kešku nenašel, takže si nemůžeš regulérně zapsat log na webu. Proto si na lov nezapomeň vzít svou "zbraň" - tužku. Fotolog není rovnocennou náhradou, uznávám ho jen výjimečně a vždy jen po předchozí dohodě (v souladu s pravidly).
*** PROSÍM NEPIŠTE MI NA "MESSAGE CENTER" - KONTROLUJU JEN MAILY ***
|