Medlanecka skalka Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (regular)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Tradiční keš která vás zavede na nejmenší přírodní památku v Brně
Tato keš vás dovede na okraj přírodní památky Medlánecká skalka. Medlánecká skalka je přírodní památka ev. č. 2013 na k.ú. Medlánky v Brně, okres Brno-město. Správa AOPK Brno. Nachází se na severním svahu návrší Medlánecká sníženina u ulice Turistická, západní okraj Medlánek. Důvodem ochrany jsou teplomilná rostlinná společenstva s výskytem zvláště chráněného koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis).
Základní údaje
Přímo v zástavbě městské části Brno-Medlánky se mezi oplocenými zahradami tísní malý, k severu orientovaný, dávno opuštěný kamenolom. Jeho skalnaté svahy postupně zarostly travnatou vegetací s několika vzácnějšími druhy rostlin a živočichů. V roce 1999 bylo území vyhlášeno jako nejmenší brněnské chráněné území (0,34 ha).
Stanoviště
Geologické podloží tvoří kyselé horniny brněnského masívu, které vystupují na povrch mnoha zarostlými skalkami. Ač je území velmi malé, jeho členitost, a tedy i množství různých stanovišť předčí řadu rozlehlejších lokalit.
Živá příroda
Z důvodu malé rozlohy i kyselého geologického podloží je živá příroda tohoto chráněného území poměrně chudá. Lokalita byla vyhlášena vlastně na ochranu pouze jediného druhu: zvláště chráněného a silně ohroženého koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis), který tu roste v početné populaci asi 200 kvetoucích jedinců. Z dalších význačnějších rostlin můžeme uvést např. devaterník penízkovitý, mochnu písečnou, rozrazil klasnatý, růži vinnou a zvonek moravský. Živočichové jsou zastoupeni zejména drobnými druhy hmyzu a denních motýlů.
Péče o PP Medlánecká skalka
Malá rozloha území a přímý kontakt travnatých porostů s okolními zahrádkami znamená i přítomnost mnoha ruderálních druhů v trávnících a štěrbinách skal. Proto je tu pravidelná údržba zcela nezbytnou podmínkou pro přežití původní vegetace suchých trávníků. Celé území je prozatím pravidelně jedenkrát ročně sečeno, ale i přesto není jisté, zda se nám koniklece podaří na této lokalitě udržet.
Kromě populace chráněného koniklece velkokvětého jsou zastoupeny hvozdíček prorostlý, mochna písečná, pavinec modrý, růže šípková, řešetlák počistivý, silenka ušnice či zvonek moravský.
Z ptáků tam hnízdí ťuhýk obecný, v okolních zahradách krutihlav obecný, lejsek šedý, rehek zahradní nebo strakapoud jižní, z motýlů byl zaznamenán modrásek nejmenší.
ODKAZY
- odkaz na Wikipedii
- Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
A nyní k samotné keši :
Vzhledem k tomu, že se jedná o chráněnou přírodní památku, je keš umístěna hned na kraji, kousek od cesty. Není tedy potřeba běhat po louce a skalách a hrabat jako blázen.
Jedná se o velice krásnou oblast se spoustou flóry i fauny. Upozorňuji, že dost často chodím okolo a jestli uvidím poničená místa, případně uslyším stížnosti od místních, bude keš okamžitě archivována !!! Proto budu rád, když tuto keš půjdou lovit jen kačeři přírodu milující :-)
Additional Hints
(Decrypt)
trbxynfvxn